background img
Eyl 27, 2013
0 0

Yurtdışından Samsung Galaxy Note 3 Getirtmeyi Planlayanlara Kötü Haber!

Yazar

Samsung Galaxy Note 3Ülkemizdeki malum vergilerden dolayı yurt dışına özellikle de Amerika’ya göre çok yüksek olan akıllı telefon fiyatları nedeniyle Yolcu Beraberi olarak adlandırılan sistemle yurtdışından telefon getirtmek oldukça moda. Yolcu Beraberi kontenjanını Samsung Note serisinin yeni yıldızı Samsung Galaxy Note 3 için kullanmak isteyenler için kötü bir haberimiz var.

Phablet meraklılarının heyecanla beklediği Samsung Galaxy Note 3 dün itibariyle 58 ülkede satışa çıktı. Samsung yetkililerinin açıklamalarına göre yıl sonuna kadar 82 ülkede daha satışta olacak.

Amerikan GSM operatörlerinin Ekim başında kontratlı satışlara hazırlandığı cihazı T-Mobile 199, Verizon ve AT&T 299 ve Sprint 349 dolardan başlayan kontrat fiyatlarıyla müşterilerine sunuyor olacak.

Kontratsız (Unlocked) alacaklar için ise Amerika ve Canada’da satış yapan Negri Electronics‘in belirlediği fiyat 770 dolar. Yani 1440 TL. Yolcu beraberi IMEI kaydı için 115 TL de harç yatırdıktan sonra size 1555 TL‘ye geliyor olacak. Samsung Galaxy Note 3’ün ülkemizde ön siparişe 2199 TL‘den girdiğini hatırlayalım.

Amerika yerine Avrupa’dan getirtmek isteyenler ise yaklaşık 759 euro yani 2049 TL gibi bir fiyatı gözden çıkarmak zorunda ki üstüne pasaport kaydını da koyunca ülkemizdeki fiyatından yükseğe geliyor. (Zaten cep telefonu için avrupayı tercih etmek pek mantıklı değil)

Yazımızın başlığında belirttiğimiz kötü habere gelecek olursak; İngiltere’de Samsung Galaxy Note 3 satışlarına başlayan Hantec ve Glove telefonun ürün satış sayfasına koyu karakterlerle alttaki gibi notlar düşmüşler:

This product is only compatible with a SIM –Card issued from a mobile operator within UK/Europe.

(as defined EU/EEA,  Switzerland and the following Non-EEA countries Albania, Bosnia, Herzegovina, Former Yugoslav Republic of Macedonia (F.Y.R.O.M), Monaco, Montenegro, San Marino, Serbia and Vatican City.)  

Please note the handset will work outside the EU however you would require a UK/ EU SIM card.”

Yani sattığımız ürün sadece Avrupa’da faaliyet gösteren operatörlerin sim kartlarıyla çalışır; eğer belirtilen ülkeler dışında bir ülkede başka bir operatöre ait sim kart takarsanız telefonu telefon olarak kullanamazsınız sadece WiFi üzerinden internet erişimini kullanabilirsiniz.

Android Authority’den dostlarımızın paylaştığı aşağıdaki görselden Samsung Galaxy Note 3 kutularının üzerindeki uyarı stikerını da görebilirsiniz.

note3-avrupa

Aynı Avrupa gibi Amerika cihazlarında da bir ülke kilidi mevcut ve Amerika’dan alınacak Samsung Galaxy Note 3’ler sadece Amerika kıtasında çalışıyor olacak. Bunu gösteren uyarı yazısını da XDA-Developers forumlarında paylaşılan alttaki görselden görebilirsiniz.

note3-amerika

Bu durumda yolcu beraberi cihaz olarak Amerika’dan ya da her hangi bir Avrupa ülkesinden Samsung Galaxy Note 3 getirilemiyor olacak, ki bu da paralel ithalat ve yolcu beraberi gelen cihazların ikinci el piyasasını düşürmesini bir nebze önleyecektir.

Bakalım ilerleyen günlerde Note 3 nasıl bir satış performansına erişecek ve ülkemizde 2199 TL’den açılan kapı nerelere kadar düşecek?

Güncelleme 05/11/2013

Sim kart kilidi ile alakalı sorunu olan tüm okurlarımıza buradaki “RegionLock Away ile Note 3 Ülke Kilidi Nasıl Çözülür? “ isimli yazımızı öneriyoruz.

Kaynak: Android Authority

Kategoriler:
Android Haberleri

Yorumlar: Yurtdışından Samsung Galaxy Note 3 Getirtmeyi Planlayanlara Kötü Haber!

 • Bana Amerikadan note3 geldi buda AT&t li bi cihaz ben bunu nasıl açtıra bilirimm acilinden yardım edin lütfen

  Aybars 05 Kasım 2013 19:26 Cevapla
 • üstad ben amerika’dan note 3 ve s3 almak istiyordum ama bu anlattıklarından sonra hayallerim suya düştü gibi. Türkiyede çalışan note3 ve s3 orada bulamaz mıyım?

  mustafa 29 Ocak 2014 14:24 Cevapla
 • bana ıraktan gelecek ama orjinali mi değil mi türkiyede çalışmama gibi bi sorunu olur mu bilmiyorum. arkasında vietnam malı olduğu yazıyor. bilgilerinizi paylaşır mısınız lütfen

  burçak yerin 17 Şubat 2014 19:56 Cevapla
 • Arkadaşım kendine USA den Note3 alırken sanada alı mı diye sordu.Bu yazıları okuyarak hayır alma dedim.Geldi şimdi kendisi getirdiği note3 ü kullanıyor, bende pişmanlıktan gelecek birilerini arıyorum.

  Kontratlı telefonların kendi sim kartları ile orda birkez çalışması yeterli.Gönül rahatlığıyla getirtin.

  Gokhan 26 Şubat 2014 13:22 Cevapla
 • Yurt dısından note 3 getirttim. Bölgesel kilit olayı doğrudur telefona Türk sim kartı taktığımızda sim kilidi istedi. Ankarada biraz araştırmadan sonra 160 TL kadar meblağlar döndüğünü görünce bu simsarlara para kazandırmak yerine Samsung ile iletişime geçtim. Belçikadan alınan note 3 için belçikaya e mail gönderdim anında dönüş yaptılar ve 1 hafta sonra bana kodu gönderdiler. Yurt dısından telefon almak için çekinmeyin.

  note 3 12 Temmuz 2014 14:48 Cevapla
 • Almanyadan. Gelecek bi sorun olurmu cevap verin lutfen

  ruya 14 Aralık 2014 19:43 Cevapla

Bir Cevap Yazın