background img
Kas 3, 2013
1 0

Yolcu Beraberi Getirilen Telefonun IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

Yazar

Pasaporta-Telefon-KaydiBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun düzenli olarak yayınladığı “Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazlara Dair İstatistikler” bilgilerine göz attığımızda her yıl yüz binlerce  akıllı telefonun ülkemize yolcu beraberi cihaz olarak getirildiğini görüyoruz.

Alttaki grafik ve tablodan görebileceğiniz gibi 2010 yılında 761.066 olan yolcu beraberi IMEI kaydı yapılan cihaz sayısı 2011 yılında 1.015.621 ve 2012 yılında 1.125.007 olarak gerçekleşmiş durumda. Bu yılın ilk 6 ayında yurt dışından getirilen ve yolcu beraberi cihaz olarak kayıt altına alınan akıllı telefon sayısı ise 661.013 olarak kayıtlara geçmiş. Bu da demek oluyor ki ilk altı aylık trend devam ederse 2013 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık 200.000 adet fazla cihaz pasaport kaydıyla ülkemize giriş yapmış olacak.

btk-istatistikler

Biraz istatistik verdikten sonra gelin bu kayıt süreci nasıl işliyor bir göz atalım. Örnek olarak HTC’nin şu an piyasadaki en güçlü cihazlarından birisi olan ve paralel ithalat pek fazla olmadığı için piyasaya çıktıktan sonra çok fazla fiyat düşüşü yaşamayan HTC One modelini ele alalım. HTC One şu an için ülkemizde çok bilinen ve tüketici gözünde daha güvenilir görünen firmalarda 1.800 TL civarında satılıyor. Cihazın ABD fiyatı ise 599,99 dolar yani yaklaşık olarak 1.200 TL. HTC One‘ı ABD’den aldınız veya bir tanıdığınıza aldırdınız ve cihaz ülkemize giriş yaptı. Cihazı maksimum 1 ay kadar kayıt ettirmeden kullanma şansınzı var ancak sonrasında size cihazının IMEI kaydının olmadığı ve kayıt altına alınmadığı takdirde 1 hafta içerisinde görüşmelere kapatılacağına dair bir uyarı mesajı gelecektir.

Peki akıllı telefonumuzu pasaportumuza nasıl kaydettireceğiz?

Öncelikle kayıt işlemi yapılacak pasaportun son 1 ay içerisinde yurt dışından yurda giriş kaydının olması ve son 2 yılda pasaporta kayıtlı herhangi bir cihaz olmaması gerekiyor. Sonrasında vergi dairesi veya yetkili bankalardan birisine 2013 yılı için belirlenmiş olan 115 TL harç bedeli yatırmanız gerekiyor. Harç bedelinizi de yatırdıktan sonra dilerseniz Turkcell, Avea veya Vodafone bayilerinden birisine giderek kayıt işleminizi makul bir ücret karşılığı yaptırabilir ya da dilerseniz e-Devlet üzerinden kendiniz ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Yazımızın devamında bu işlemi e-Devlet yani Turkiye.gov.tr üzerinden nasıl yapabileceğinizi detaylıca anlatıyor olacağız.

e-Devlet kapısı üzerinden pasaportunuza akıllı telefon kaydı yapabilmek için öncelikle bir e-Devlet şifrenizin olması gerekiyor, eğer ki şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek 4 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

1. Şifrenizi aldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/ adresi üzerinden sağ üstte yer alan Sisteme Giriş butonuna basıyoruz.

E-Devlet

2. Gelen giriş ekranında T.C. Kimlik Numaramızı ve e-Devlet Şifremizi girerek sisteme giriş yapıyoruz.

3. Sisteme girdikten sonra sol menüde yer alan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – BTK IMEI Kaydet linkine tıklıyoruz.

4. Açılan işlem formu bilgi girişi, bilgi onayı ve işlem sonucu olmak üzere üç adımdan oluşuyor.

5. Bilgi Girişi yapılan form üç başlıktan oluşuyor: Kişisel Bilgiler, Cihaz Bilgileri ve Giriş Yapılan Belge Detayları.

pasaport-kayit-1

Kişisel Bilgiler olarak Durum ve Cep Telefonu alanlarını dolduruyorsunuz.

Durum: T.C. Vatandaşı veya K.K.T.C. Vatandaşı seçimleri yapabiliyorsunuz.

Cep Telefonu: Bu alanda başında 0 olmadan 10 haneli cep telefonu numaranızı yazıyorsunuz.

Cihaz Bilgileri alanında IMEI No 1, 2 ve 3 alanları var. Yurda sokulan cihaz tek hatlıysa sadece IMEI No 1 alanını doldurmanız yeterli, eğer çift veya üç hatlı bir cihaz sokmuşsanız IMEI No 2 ve IMEI No 3 alanlarını da doldurmanız gerekecektir. Telefonunuzun IMEI Numarasını kutusunda, ayarlar menüsünde veya *#06# tuşlayarak bulabilirsiniz.

Giriş Yapılan Belge Detayları olarak Pasaport Türü, Pasaportun Ait Olduğu Ülke, Pasaport No ve Yurda Giriş Tarihi alanlarını dolduruyorsunuz.

Pasaport Türü: Yeni Tip Çipli e-Pasaport, Gri, Kırmızı, Lacivert veya Yeşil pasaport seçimlerinden size uyanı seçiyorsunuz.

Pasaportun Ait Olduğu Ülke: Türkiye seçiyorsunuz.

Pasaport No: Bu alanda pasaportunuzun resminizin de bulunduğu ilk sayfasındaki pasaport numaranızı eksiksiz olarak yazıyorsunuz. Örneğin U 12345678.

Yurda Giriş Tarihi: Ülkemize giriş yaptığınız ve pasaportunuz üstünde damgası bulunan giriş tarihini yazıyorsunuz.

pasaport-kayit-2

Onay ekranında sırasıyla Durum, Cep Telefonu, Yurda Giriş Tarihi, Belgeyi Veren Ülke, Belge Numarası, Pasaport Türü ve IMEI Numaraları bilgilerini yeniden bir kontrol ediyorsunuz ve Kabul Ediyorum butonuna basarak işlemi bitiriyorsunuz.

Kabul Ediyorum dedikten sonra eğer herhangi bir hata mesajı almazsanız yeşil yazı karakteriyle yazılmış şu mesaja benzer bir mesaj göreceksiniz: “Başvurunuz alınmıştır. Başvuru Numarası: 123456789”

Eğer herhangi bir hata alınırsa ki ya sistem aksaklığı alınır ya da yurda giriş kaydı sorgulamasında yani PolNet’te problem olabilir bu durumda alttaki mesajları alacaksınız.

pasaport-kayit

sistem-aksakligi

Bu hata mesajlarını alırsanız yapmanız gereken bir kaç saat sonra veya ertesi gün yeniden kayıt işlemini denemek olacaktır.

Yukarıdaki adımları takip ederek ABD’den 600 dolara alabileceğiniz bir HTC One’ı 115 TL’ye kaydettirerek ülkemizden alacağınız fiyattan yaklaşık 500 lira ucuza mal edebilirsiniz.

* Yazımızdaki görseller Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun mcks.gov.tr internet sitesinden alınmıştır.

Kaynak: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu

Yorumlar: Yolcu Beraberi Getirilen Telefonun IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

  • bnde suan aveaintouch 2 var bu msj banada geldi telefonu alali 8 ay oldu bu msjbyeni geldi ve suan sasrmis durumdayim cok ii anlatmisinizda 115 tl sartmi ve bunu yapmak icin birinden yardim alayimmi

    furkan 03 Mayıs 2014 13:19 Cevapla

Bir Cevap Yazın