background img
Şub 27, 2013
2 0

Yandex’ten Android Mağazası “Yandex.Store”

Yazar

Android Yandex StoreYandex, Türkiye pazarına hızlı bir giriş yaptıktan sonra Google’a rakip olduğunu hissettiriyor. Yandex’in yeni hamlesi Android uygulama mağazası Yandex.Store ile rekabete farklı bir bakış açısı daha getiriyor.

Yandex ülkemizde arama motoru kullanım oranında istediği payı elde etmek için çalışmalarına hızla devam ederken, küresel pazarlarda da söz sahibi olmak için inovasyon çalışmalarına devam ediyor. Mail, harita ve browser vb. çalışmaları ile dikkatleri üzerine çeken şirket Google Play’e rakip olacak android uygulama mağazası Yandex.Store isimli uygulama mağazasını kullanıma sundu.

Ekim ayının başlarında duyurusu yapılan Yandex.Store uygulama mağazası Yandex’in mobil işletim sistemi geliştirme çalışmaları üzerinde yoğunlaştığının bir göstergesi olabilir. Her ne kadar ülkemizde arama motoru kullanımında istediği kullanıcı rakamına ulaşamamış olsada Yandex, Rusya’da %60’lık bir pay ile pazarın hakimi. Yandex, SPB Software firmasını satın alarak Android platformuna aktif rol oynayacağını zaten belli etmişti. Şirketin hali hazırda e-ticaret ödeme sistemi, reklam şirketi ve sosyal ağıda bulunuyor. Zamanla bu şirketlerinde Android platformunda etkin rol oynayacağı iddia ediliyor.

700,000 binden fazla uygulamayı bünyesinde barındıran Google Play’e Yandex.Store 50,000 uygulama ile rakip olmak için ilk adımı attı. Özellikle Google Play erişiminin olmadığı ve Google tarafından sertifikalanmayan geliştiricilerin alternatifi Yandex.Store olacak gibi duruyor.

Yandex.Store’da yer alan uygulama ve oyunlardan Yandex %30 komisyon alacak geri kalan %70‘lik pay ise geliştiriciye aktarılacak. Uygulamaları kredi kartı ve elektronik para ile satın alabileceğiniz gibi faturalı ya da ön ödemeli telefon hizmetiyle de satın alma seçenekleri mevcut. Bu uygulamayla Yandex.Store, ülkemizde Android işletim sistemi için ücretli oyun ve uygulama satın alma işlemini oldukça kolay hale getirmiş olacak.

Yandex.Store uygulama mağazasını buraya tıklayarak ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Kaynak : Yandex

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın