background img
Eki 3, 2012
1 0

Yandex Store Google ‘a Alternetif Olabilecek mi?

Yazar

Yandex Türkiye pazarına hızlı bir giriş yaptıktan sonra artık Google’ a rakip olduğunu hissettirmeye başlıyor.

Yayınlanan  TV reklamları ile özellikle birçok insanın çeviri yapaken kullandığı ama çok da yararlı olduğunu düşünmediğim Google Translate’ e rakip olduğunu göstermişti. Şimdi ise Yandex Store ile Google’ a kafa tutmaya devam ediyor.

Yandex  ülkemizde arama motoru kullanımın da hedeflediği rakama ulaşamamış olsada Rusya’ da bu konunun  %60 ‘ına sahip. Yandex aynı zamanda bir reklam şirketine, bir e-ticaret ödeme sistemine ve sosyal ağa sahip. Ülkemizde bir yıldır faaliyet gösteren şirket son atılımla beraber Yandex Google ‘a alternatif olacak gibi duruyor. Şimdiden marketteki uygulama sayısı 40.000 civarı olmuş durumda.

Yandex uygulama ve oyunlardan %30 komisyon alacak geri kalan %70 geliştiriciye kalacak.

Uygulamaları kredi kartı ve elektronik para ile satın alabileceğiniz gibi faturalı ya da ön ödemeli telefon hizmetiyle de satın alma seçenekleri mevcut. Bu uygulamayla Yandex.Store, ülkemizde Android işletim sistemi için ücretli oyun ve uygulama satın alma işlemini oldukça kolay hale getirmiş olacak.
Şirket özellikle Çin gibi Play Store ‘a erişimi olmayan ülkelerde Android cihazlar için içerik sağlamayı hedefliyor.

Bütün bunlara rağmen Google Andoid ekosisteminde çok önemli bir yere sahip. Geçtiğimiz hafta 25 Milyar uygulama indirme yapıldığını açıklamıştı.  Zaten Google Play Store da hali hazırda 700.000 uygulama var. Yandex ‘in Google ‘a yetişmesi biraz zaman alacak gibi duruyor.Kaynak : Yandex

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın