background img
Nis 23, 2014
0 0

Xiaomi Türkiye Pazarına Geliyor

Yazar

Dünyanın en hızlı büyüyen telefon üreticileri arasında gösterilen Çin menşeli Xiaomi Türkiye pazarına giriş yapamaya hazırlanıyor. 2014 yılının ikinci yarısında Türkiye pazarında raflarda fiyat/performans akıllı telefonlarıyla yer alacak olan Xiaomi fiyat/performans akıllı telefon pazarınında rekabetin daha da artacağını gösteriyor.

Mobil cihaz sektöründe bundan 3-4 sene öncesine kadar klon ürünlerle adlarından sıkça söz ettiren Çinli üreticiler son dönemde yakaladıkları satışa başarılarla adlarından söz ettiriyor. Çin merkezli Huawei ve ZTE‘nin küresel pazarda yakaladığı başarı diğer Çinli üreticilere cesaret verdi. Çinli üretici Oppo‘nun global pazara geçtiğimzi sene açılmasının ardından Xiaomi’de global pazara açılma kararı aldı. 2014 yılının ikinci yarısında Malezya, Filipinler, Hindistan, Rusya, Brezilya, Meksika, Endonezya, Tayland Vietnam ve Türkiye‘ye giriş yapmaya hazırlanıyor.Hugo BarraGeçtiğimiz Ağustos ayında Android Ürün Yönetimi’nden sorunlu başkan yardımcısı Hugo Barra‘yı transfer ederek global pazar için ilk adımı atan Xiaomi, Hugo Barra’nın Android platformundaki deneyimlerini ve Google ilişkilerini kullanarak global pazarda Apple, HTC, Samsung ve Sony’nin en büyük rakibi olacak gibi duruyor. Çin’in en büyük beşinci akıllı telefon üreticisi konumunda olan Xiomi 2014 yılının ilk çeyreğinde 11 milyon akıllı telefon satışı yaparak hızlı büyümesini sürdürmüştü. Xiaomi’nin bugün düzenlediği etkinlikte açıkladığı global pazara adım atacağı 10 ülkeye baktığımızda akıllı telefon pazarının büyüme evresinde olması Xiaomi’nin global pazarda amiral gemi modellerinin fiyat/performans oranıyla iddialı olacağını gösteriyor.Xiaomi Mi3 TurkiyeGeneral Mobile Discovery modelinin 2013 yılında 1 milyon satış rakamını yakaladığını ülkemizde fiyat/performans akıllı telefon pazarında yılın ikinci yarısının çok daha hareketli geçeceğini söyleyebiliriz. Xiaomi’nin iddialı telefonları arasında yer alan 86 saniyede 100.000 adet satış rakamıyla kırılması zor bir rekora imza atan Mi3 modeli özellikle amiral gemi modellerin en büyük rakibi olacaktır. Xiamoi Mi3 modeli 5 inç 1920 x 1080 piksel  IPS LCD Full HD ekran paneli, 2 GB RAM, 16/64 GB dahili depolama, 13 megapiksel arka kamera, 2.1 megapiksel ön kamera, 3050 mAh batarya ve Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemine sahip. Xiaomi Mi3 modelin iki farklı varyansa sahip. Mi3’ün ilk versiyonunda NVIDIA’nın yeni nesil Tegra 4 işlemcisi yer alırken diğer versiyonunda Krait 400 mimarili 2.3 GHz hızında çalışan Snapdragon 800 işlemci yer alıyor.

Mi3’ün 16 GB’lık versiyonunu 327$‘dan 64 GB’lık modeli ise 408$‘dan satışa sunan üreticinin ülkemizde nasıl bir fiyatlandırma politikası izleyeceğini bekleyip göreceğiz.


Kaynak : Miui

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın