background img
Oca 22, 2015
0 0

WhatsApp Web Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yazar

Anlık mesajlaşma uygulamaları arasında liderliği kimseye bırakmayan WhatsApp sonunda beklenen Web sürümünü devreye aldı. WhatsApp Web adı verilen sistem ile artık bilgiyasarınızdan WhatsApp mesajlarını okuyabilecek ve cevap yazabileceksiniz. Bu yazımıda WhatsApp Web nedir? Nasıl kullanılır? sorularının cevabını veriyoruz. 

WhatsApp’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı WhatsApp Web sonunda resmiyet kazandı. WhatsApp patronu tarafından şirketin web sitesi üzerinden yapılan açıklama ile tanıtılan WhatsApp Web uygulamasıyla birlikte Android, Blackberry 10, Nokia S60 ve Windwos Phone işletim sistemi uygulamalarını güncelleyen WhatsApp, WhatsApp Web adını verdiği yeni menüyü uygulamaya dahil etti. Bilgisayarınız üzerinden WhatsApp mesajlarınızı görüntüleme, mesaj yazma, fotoğraf gönderme, dosya gönderme vb. fonksiyonları sorunsuz olarak yapabileceğiniz WhatsApp Web uygulamasını kullanabilmeniz için öncelikle Android için Google Play Store’dan WhatsApp uygulamanızı güncellemeniz gerekmekte.

WhatsApp hesabınızın bilgisayar tabanlı bir uzantısı olan WhatsApp Web uygulaması sayesinde hem bilgisayarınızda hem de telefonunuzda mesajlarınızı görebilirsiniz. Telefonunuzda veya WhatsApp Web uygulamasında yazmış olduğunuz herhangi bir mesaj her iki ortamda da yansıyacaktır.whatsapp-web-chromeWhatsApp Web kullanabilmeniz için öncelikle WhatsApp hesabınızın olması gerekmektedir. WhatsApp Web uygulamasını şu anda sadece Google Chrome internet tarayıcısı için yayınlayan şirket uygulamayı ilerleyen günlerde farklı browserlarda da WhatsApp Web uygulamasına destek vermeye hazırlanıyor. Eğer Google Chrome internet tarayıcısı kullanmıyorsanız buradan Google Chrome uygulamasını indirebilirsiniz.

WhatsApp Web uygulamasıyla bilgisayar üzerinden mesajlarınızı okumak ve mesaj yazmak için bilgisayarınızdan web.whatsapp.com adresine gidin.

Telefonunuzda WhatsApp uygulamasın açın ve Menüden WhatsApp Web seçeneğini seçin. Web.Whatsapp.com adresinde karşınıza çıkan QR kodu telefonuza okutun. QR kodu okuttuktan sonra WhatsApp Web uygulaması telefonuzdaki WhatsApp mesaj geçmişinizi bilgisayarınıza taşıyor.

Web.WhatsApp.com internet sayfasını kapattığınızda bilgisayarınızdan WhatsApp uygulamasının aynalanmasını kapatmış olmuyorsunuz. Aynı sayfaya tekrar giriş yaptığınızda mesajlarınız karşınıza geliyor. Özellikle çok kullanıcılı PC’lerde bilgisayardan çıkış yaptığınızda telefonunuzdan WhatApp uygulamasına giriş yapıp menüden WhatApp Web seçimi yaparak “Tüm bilgisayarlardan çıkış yap” seçeneğini kullanmanızı öneriyoruz.whatsapp-web-codeWhatsApp Web uygulaması üzerinden fotoğraf ve video göndermek için;

  1. Yeni bir fotoğraf çekmek veya bilgisayarınızdaki bir fotoğraf veya videoyu göndermek için seçin:
  2. Sohbetin üzerindeki simgesine dokunun.

Bilgisayarınızdan bir fotoğraf veya video seçmek için Galeri’yi seçin. Tek seferde 10 adete kadar fotoğraf veya video gönderebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki kamerayı kullanarak yeni bir fotoğraf çekmek için Fotoğraf’ı seçin.

Seçilen fotoğraf ve videoları göndermek için simgesine tıklayın.

Alternatif olarak, metin giriş alanına göndermek istediğiniz fotoğraf veya videoyu tutup sürükleyebilirsiniz.

Not: Göndermek istediğiniz her fotoğraf veya video için 16MB boyut limiti bulunmaktadır.whatsapp-web-nedirWhatsApp Web uygulamasından sesli mesaj göndermek için;

  1. Kayıda başlamak için metin giriş alanının yanındaki mikrofon simgesine tıklayın.
  2. Bilgisayarınızın mikrofonuna konuşun.
  3. Kaydı tamamladığınızda Sesli Mesajı göndermek için simgesine tıklayın.

Sesli Mesaj kaydederken, simgesine dokunarak her zaman kaydı iptal edebilirsiniz.

WhatsApp Web uygulamasından bilgisayarınıza fotoğraf ve video kaydetmek için;

  1. Kaydetmek istediğiniz fotoğraf veya videoya tıklayın.
  2. Sağ üst köşedeki kaydet simgesine tıklayın.

whatsapp-web-bildirimWhatsApp Web uygulamasında gelen bildirimleri etkinleştirmek için sohber listesinin üst kısmından “masaüstü bildirimlerini aç” seçeneğini kullanabilirsiniz. Ayrıca WhatsApp Web uygulamasında bildirimleri 1 saat, 1 gün veya 1 hafta sürecinde geçici olarak durdurabilirsiniz.

WhatsApp’ın bir web uygulamasından ziyade mobil uygulamasının aynalandığı bir alternatif olarak sunduğu WhatsApp Web uygulaması önümüzdeki dönemde WhatsApp uygulamasında devreye alınacak olan görüntülü konuşma özelliği öncesi kullanıcıların dikkatini çekecek gibi duruyor. Son olarak Apple platformunun kısıtlamalarından dolayı iOS kullanıcıları WhatsApp Web’i kullanamadığı ekleyelim.

Kaynak: WhatsApp

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın