background img
Kas 17, 2014
0 0

WhatsApp ‘Okundu’ Fonksiyonunu Devre Dışı Bırakmaya Hazırlanıyor

Yazar

WhatsApp’ın geçtiğimiz hafta devreye aldığı ‘Okundu’ özelliği geçen haftanın en çok konuşulan konularından birisi oldu denilebilir. Özellikle sosyal medya üzerinden eleştirilere maruz kalan WhatsApp yöneticileri uygulamalarına yeni dahil ettikleri ‘Okundu’ özelliğini isteğe bağlı olarak devre dışı bırakmaya hazırlanıyor. İşte WhatsApp uygulamasında uçak moduna alma, veri bağlantısını kesme, gelen iletiyi  silme vb. ekstra çabalarla uğraşmadan ‘Okundu’ fonskiyonunu kapatmanın yolu.

Facebook tarafından geçtiğimiz aylarda satın alınan WhatApp sunduğu yeni özelliklerle adından söz ettirmeye devam ederken bir yandan da uygulamada sunduğu yeni özelliklerle gündemi belirliyor. Anlık mesajlaşma uygulamaları arasında liderliğini 500 milyon kullanıcı ile geçtiğimiz günlerde pekiştiren WhatsApp, merakla beklenen sesli arama fonksiyonu geliştirmesi öncesi sunduğu güncelleme ile ‘Okundu’ özelliğini uygulamaya dahil etti. Android ve iOS kullanıcılarının WhatsApp üzerinden gönderdikleri mesajların yanında mavi tik işaretini () görmesiyle başlayan mavi tik gündemi güncellemenin üzerinden bir hafta geçmiş olmasına rağmen gündemde yerini korumaya devam ediyor. Özellikle sosyal medyada “Son Görülme Nasıl Kapatılır?” efsane sorusunun yerini “Okundu Özelliği Nasıl Kapatılır?” vb. sorulara bıraktığı şu günlerde WhatsApp ‘Okundu’ fonksiyonunu isteğe bağlı olarak devre dışı bırakma üzerine çalışıyor.

WhatsApp’ın resmi sitesi üzerinden Android işletim sistemine sahip cihazlar için yayınlanan WhatsApp 2.11.444 beta sürümünde uygulama içerisinde ‘Read Receipts’ seçeneğini ekleyen WhatsApp böylece okunma durumu görüntüleme özelliğini devre dışı bırakma imkanı sunuyor. Ayarlar/ Hesap/ Gizlilik menüsü altında ‘Read Receipts’ seçeneğini default seçili olarak sunan WhatsApp bu fonksiyonun devre dışı bırakma imkanı sunuyor. ‘Read Receipts’ fonksiyonun yanındaki tiki kaldırdığınızda göndermiş olduğunuz mesajların okunma durumunu göremediğiniz gibi size gelen mesajların okunma durumu da karşıya iletilmiyor.

WhatsApp’a önümüzdeki günlerde yapılacak olan güncelleme ile dahil edilecek olan isteğe bağlı ‘Okundu’ fonksiyonu kapatma özelliğini Android cihazınızda test etmek istiyorsanız buradan WhatsApp 2.11.444 beta sürümünü indirerek cihazınıza kurabilirsiniz.

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın