background img
Şub 26, 2013
0 0

Turkcell’den Yerli Telefon “Gebze”

Yazar

Turkcell Yerli TelefonTurkcell yerli telefon için düğmeye bastı. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Denizcilik  ve Haberleşme Bakanlığı, Turkcell ve Qualcomm işbirliği ile hazırlanacak olan ilk yerli telefon Mobil Dünya Kongresi(WMC) 2013’te duyuruldu. İşte ilk yerli akıllı telefon hakkında detaylar.

Turkcell geçtiğimiz günlerde tanıttığı MaxiIQ ile android tablet piyasasına adımını attıktan sonra inovasyon çalışmalarına ilk yerli akıllı telefon üzerinden devam ediyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Turkcell ve Qualcomm işbirliği ile hazırlanacak olan Gebze kod isimli akıllı telefon Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu olacak. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Qualcomm Avrupa Başkanı Enrico Salvatori’nin katılımı ile Barcelona’da düzenlenen WMC 2013’te duyurulan telefon Turkcell’in akıllı telefon pazarındaki başarısından sonra büyük ses getirecek gibi.

Türkiye’deki akıllı telefon ve tablet pazarının gün geçtikçe genişlemesinden bahseden Süreyya Ciliv satılan akıllı telefon ve tablet satışlarının bilgisayar satışlarının 3 katından daha fazla olduğunu belirtti. Turkcell’in ilk yerli telefonu tasarım ve yazılımıyla Türk mühendis ve tasarımcılarının ürünü olacak. Gebze kod adlı yerli telefon 700 kişilik bir ekip tarafından Arge üssü Turkcell Teknoloji de üretilecek.

Başta bölge ülkeleri olmak üzere ihracatı da hedeflenen yerli telefon 2013 yılı içerisinde üretilip tüketici ile buluşacak. Qualcomm ile yonga seti konusunda işbirliğine giden Turkcell ülkemizin akıllı telefon piyasasındaki etkinliğini arttıracak.

Tanıtımda %100 yerli yazılımdan bahsedildi fakat telefonun yazılımının Android üstünde yapılacak olan değişiklerle yeni bir ROM olarak mı, yoksa yerli bir işletim sistemi ile mi çıkacağını bekleyip göreceğiz.

Türkiye’nin ilk yerli telefon adımını destekliyor, ülkemize yararlı olmasını temenni ediyoruz.

GÜNCELLEME (Basın Bülteni)

“Gebze” kod adlı telefonun tasarım ve yazılımı tamamen Türk mühendislerin elinden çıkacak. Söz konusu telefon, Turkcell’e özel ara yüz, Türk kullanıcıların ihtiyaçlarına göre en son teknoloji ile özelleştirilmiş donanım ve zengin uygulama dünyası gibi özelliklere sahip olacak. Herkesin erişebileceği uygun fiyata sahip olacak Turkcell’in yerlisinin, 2013 yılı içinde tüketicilerle buluşması planlanıyor. Turkcell’in 700 kişilik Ar-Ge üssü Turkcell Teknoloji tarafından geliştirilecek akıllı telefonun başta bölge ülkeleri olmak üzere ihracatı da hedefleniyor.

Basın toplantısında Turkcell ile dünyanın mobil teknoloji alanında lider firmalarından Qualcomm arasında cep telefonu, tablet bilgisayar ve makineler arası iletişim (M2M) cihazları geliştirilmesine yönelik ortak Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmak üzere işbirliği anlaşması da imzalandı. Turkcell bu anlaşmayla Qualcomm’un Ar-Ge lisansı verdiği dünyadaki sayılı operatörlerden biri oldu.

Basın toplantısında konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv şunları söyledi:

“Bilgiye erişimde fırsat eşitliği hedefiyle sunduğumuz T serisi akıllı telefonlar 750 binden fazla satarak büyük başarı yakaladı. Kısa bir süre önce de yine kendi adımızla ilk tabletimizi çıkardık. Ancak bütün bunlar bizim için yepyeni bir başlangıcın ilk adımlarıydı. Bugün mobil iletişimin dünyasının kalbi sayılan Mobil Dünya Kongresi’nde yerli akıllı telefon için düğmeye bastığımızı açıklamaktan ve Turkcell için olduğu kadar telekomünikasyon sektörümüz için de dönüm noktası niteliğini taşıyan bu gelişmeyi müjdelemekten büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz. Türkiye’nin Turkcell’ine Türkiye’nin akıllı telefonuna imza atmak yakışırdı. Gebze kod adını verdiğimiz akıllı telefon ile öncülük yaparak sektörün diğer oyuncularını da Türkiye’de üretime teşvik etmek ve cari açığa pozitif katkı katkı sağlamak istiyoruz. Uzun yıllardır insana ve altyapıya yaptığımız yatırımlar sayesinde teknolojiyi tüketen değil üreten ülke olmak için gereken her şeye sahibiz. Her 1 milyon yerli akıllı telefon satışı ile yaklaşık 500 milyon TL’nin Türkiye’nin cebinde kalmasını sağlamak mümkün. Sayın Ulaştırma Bakanı’mız Binali Yıldırım ve Dünya devi Qualcomm’un bu heyecan verici yolculukta yanımızda olmasından ve verdikleri destekten dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.”
Kaynak : Turkcell

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın