background img
Şub 12, 2013
0 0

Turkcell Tablet MaxiIQ Teknik Özelikler

Yazar

Turkcell MaxiIQTurkcell 700 bin T serisi telefon sattıktan sonra android tablet pazarına hızlı bir giriş yaptı. İşte Turkcell Tablet MaxiIQ’un fiyatı ve teknik özellikleri.

Turkcell, Türkiye android telefon piyasasında T10, T11, T20,Maxi Plus5 ve MaxiPro5 serisiyle yakaladığı başarıyı android tablet piyasasında da yakalamak için MaxiIQ modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. T serisi telefonları ile Türkiye’deki android telefon pazarının yaklaşık olarak %21‘ine sahip olan Turkcell hızla büyüyen android tablet piyasasına da MaxiIQ modeli ile giriş yaptı. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın‘ın sunumu ile Grand Hyatt Otel’de gerçekleştirilen etkinlikte, 10.1 inç boyutunda 1280 x 800 piksel çözünürlükte olan MaxiIQ’nun tüm teknik özellikleri tanıtıldı.

Turkcell telefonlarında bilindiği gibi ZTE ve Huawei markalarıyla beraber çalışmıştı. Turkcell Tablet MaxiIQ’da ise üretici olarak karşımıza Pegatron şirketi çıkıyor. Pegatron Tayvan merkezli ve OEM sektörünün kalitesi ile bilinen üreticilerinden.

8.4 mm kalınlığına sahip olan Turkcell Tablet MaxiIQ 226 x 174.5 mm ölçülerine sahip. 10.1 inç tablet piyasasında inceliği ile dikkat çeken ürün 545 gram ağırlığı ile de gayet başarılı.

10.1 inç 1024 x 800 piksel IPS ekrana sahip olan MaxiIQ modeli yatay kullanım için tasarlanmış. Tabletin yatay kullanıma uygunluğunu kameranın konumu, açma-kapama tuşu ve ses tuşunun konumlarından da anlayabiliyoruz. Zaten Turkcell’in geliştirdiği uygulamalar da tablete uyumlu olarak tekrardan gözden geçirilmiş. 10.1 inç android tablet pazarında Nexus 10 gibi daha yüksek çözünürlüğe sahip android tabletler mevcut fakat, Turkcell MaxiIQ’un IPS ekranı da görüş açısı olarak yeterli seviyede performans sergiliyor. Ekranın rasyo değerinin 16:10 olduğunu belirtelim.

Nvidia’nın 1.2 GHz hızında çalışan 4 çekirdekli Tegra3 (T30SL) işlemciye sahip olan tablet 1 GB RAM değeri ile Turkcell’in ilk android tableti olmasına rağmen başarılı bir donanıma sahip. Nexus 7’de gördüğümüz Tegra 3 işlemcisi Turkcell Tablet  MaxiIQ‘da da yer alıyor.

8 Megapiksel otomatik odaklı ve flaş destekli arka kameraya sahip olan Turkcell Tablet MaxiIQ, 1080p çözünürlükte video kaydı yapabiliyor. Görüntülü görüşme olanağı sağlayan 2 megapiksel ön kameraya sahip olan MaxiIQ’ nun genel olarak bir tabletten beklenebilecek kadar iyi kamerasının olduğunu söyleyebiliriz.

16 GB dahili hafızaya sahip olan Turkcell Tablet MaxiIQ, micro SD kart desteği sayesinde hafızasını arttırabiliyor. Tablet 64 GB‘a kadar micro SD kart desteği sunuyor.

Turkcell Tablet MaxiIQTurkcell Tablet MaxiIQ’da 3750 mAh’lık bir batarya bulunuyor. 10.1 inç bir tablet için çok yeterli olmadığını düşündüğümüz tabletin bataryasının 6-8 saat aralığında video izleme olanağı sunduğu Turkcell’in basın bülteninde paylaşılmış. Yoğun kullanıma bağlı olarak daha da düşecek olan tabletin pil performansı, daha büyük bir batarya ile arttırılabilirdi.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın’ın da üstünde durduğu en önemli özellik Turkcell Tablet MaxiIQ’un dahili 3G desteği içermesi. Tablette mini sim kart yuvasına takılacak olan sim kart ile 3G desteği sağlanıyor. Tabletin kablosuz bağlantı kısmında ise Wi-fi ve Bluetooth özellikleri yer alıyor. Tablet 21 Mbps’ye kadar HSPA+ mobil geniş bant desteği sunuyor.

Android 4.1.1 Jelly Bean işletim sistemi yüklü olarak gelen tablet güncel android sürümü ile dikkat çekiyor. Turkcell’in geliştirmiş olduğu bazı uygulamalar ile kullanıcılar için farklı deneyimler sunmaya hazır olan MaxiIQ, güncel android sürümüyle hızlı bir arayüze sahip. Ayrıca yeni güncellemelerin de tablete gelebileceği tanıtım etkinliğinin öne çıkanları arasındaydı.

Turkcell uygulamaları ve içeriği ile zenginleştirilmiş arayüzü ile kullanıcılarına içerik odaklı bir tablet deneyimi sunuyor. Turkcell Tablet’e göre geliştirilen Turkcell Eğlence Paketi sayesinde Turkcell Müzik, Turkcell TV, Turkcell Dergilik ve Turkcell Kitaplık servisleri Tablet’in ana  ekranlarında kullanıma hazır olarak geliyor. Tanıtım etkinliğinde de zaten Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Emre Sayın’da bu uygulamaların tanıtımının üstünde durdu. Turkcell Müzik uygulamasında, Google Now uygulamasına benzer bir arayüz geliştiren Turkcell mühendisleri sesli arama seçeneği ile müzik aramayı kolaylaştırmış. 3 milyondan fazla şarkı içeren Turkcell Müzik uygulamasıyla 24 ay boyunca her ay 50 adet şarkıyı ücretsiz olarak Turkcell Tablet MaxiIQ’ya indirebilirsiniz. Uygulamada ne kadar şarkı indirdiğiniz ve ne kadar daha indirme hakkınız kaldığı bilgisi de yer alıyor.

Turkcell TV Sinema Paketi ile 50’den fazla canlı TV kanalı ve 300’den fazla filmi izleyebilirsiniz. İzlemiş olduğunuz filmler internet kotanızdan düşmüyor.

Turkcell Kitaplık uygulaması ile 7 kitap, Turkcell dergilik uygulaması ile de Türkiye’nin en popüler dergileri ücretsiz olarak tabletinize geliyor.

Turkcell Maxicube FiyatTurkcell Tablet MaxiIQ’un tanıtımda dikkat çeken diğer ürün ise diğer akıllı telefon ve tabletlerle de çalışabilen Turkcell Maxicube hoparlörünün tanıtılmasıydı. “Boyutu mini,sesi maxi ” sloganıyla tanıtılan Maxicube, bluetooth hoparlör görevi görüyor. Turkcell Tablete özel ayda 5 TL ek ödeme ile sahip olabileceğiniz Maxicube’un performansı konusunda birşey söylemek güç. Çünkü tanıtımın yapıldığı salonun büyüklüğü sesin performansını etkiledi.

Turkcell Tablet MaxiIQ’un 24 aylık kontrat üzerinden satışa sunulacağını belirten Emre Sayın, tableti 59 TL’den başlayan fiyatlarla 14 Şubat’tan itibaren Turkcell’lilerle buluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Turkcell’liler Turkcell Tablet’e 24 ay taahhütlü olarak ayda 59 TL karşılığında sahip olabiliyor. Üstelik bu fiyata 27 TL değerindeki 250 MB internet ve Turkcell Eğlence Paketi içeriği ve özel deri kılıf da dahil. Turkcell Tablet’te indirilen şarkılar, izlenen TV kanalları ve sinema paketi filmleri internet kotalarından da düşmüyor.

Dileyenler 5 TL farkla Turkcell Tablet’e özel bluetooth hoparlörü de kontratlı olarak satın alabiliyor. Kurumsal müşteriler ise 1 GB internet paketi dahil 24 ay kontratla ayda 65 TL karşılığında Turkcell Tablet dünyasına adım atabiliyor.

Kaynak : Turkcell

Kategoriler:
Android Tabletler

Bir Cevap Yazın