background img
Eki 22, 2013
1 0

Turkcell T40 (Gebze) İnceleme

Yazar

Turkcell-t40-124Türkiye’nin ilk yerli akıllı telefonu olarak geçtiğimiz Mobil Dünya Kongresi’nde kod adı Gebze olarak ilk duyurusu yapılan Turkcell T40 modelinini test merkezimizde ağırladık. Turkcell ve Qualcomm işbirliği ile hazırlanan Turkcell T40 modelinin tüm teknik detayları ve video incelemesi yazımızda sizlerle.

Turkcell’in Mobil Dünya Kongresi’nde Gebze kod ismi ile ilk duyurusunu gerçekleştirdiği Turkcell T40 modelini geçtiğimiz Ağustos ayında İstanbul’da düzenlediği bir basın toplantısıyla görücüye çıkarmıştı. Turkcell’in ZTE ile işbirliğine giderek şu anda Çin’de üretimini gerçekleştirdiği T40 modelinin tasarım detayları ve arayüzü Turkcell mühendisleri tarafından geliştirildi. Yaklaşık 700 kişilik bir ekip tarafından 6 ayda geliştirilen Turkcell T40 modelininin kutu içeriği ile incelememize başlayalım.

Kutu İçeriği

İlk yerli akıllı telefon olarak lanse edilen Turkcell T40 modelinin kutusu gayet şık bir tasarıma sahip. Telefonun şu anda ZTE tarafından Çin’de üretildiğini T40’ın bataryasından kutusuna kadar birçok alanda görebiliyoruz. Mütevazi bir kutu içeriğine sahip olan telefonun kutu içeriğinde; kullanım klavuzu, hızlı kullanım klavuzu, granti belgesi, micro USB kablosu, şarj ve bilgisayar bağlantısı için micro UBS kablosu ve kulaklık yer alıyor.

Turkcell T40 Kutu Icerigi

 

Tasarım

Turkcell T40 modelinin tasarım detaylarında en dikkat çeken özellik sanırım Turkcell’in ülkemizle telefonu daha fazla özleştirmek için geliştirmiş olduğu arka kapak tasarımları. Çini, kilim, dantel ve nazar boncuğu gibi özelleştirilmiş arka kapak tasarımlarıyla dikkat çeken telefonun bunlar haricinde dolgu arka kapak tasarımı da yer alıyor. Turkcell T40, 10.85 mm kalınlığa ve 126 x 64.8 mm boyutlara sahip. 0.3 megapiksellik ön kameraya ve LED bildirim ışıkları telefonun ekranının hemen üstünde yerini almış durumda. Ekranının ön panelinde ekranının üst ve alt kısımlarında biraz fazla boşluğun bulunduğu telefonda kapasitif dokunmatik geri, anasayfa ve ayarlar tuşları ekranının hemen alt kısmında karşımıza çıkıyor. Bu tuşların hemen altında mikrofon yapısına yer veren Turkcell telefonun arka panelinde ise soft bir plastik yapısına izin vermiş.

Turkcell T40 On PanelTurkcell T40 yazısını ve Turkcell logosunu arka panelinin tam ortasında flaş destekli 5 megapiksellik arka kameranın altında konumlandırılmış. Kameranın yanında gürültü engelleme özelliğine sahip bir mikrofon yer alıyor. Ayrıca arka panelinin sol alt kısmında ise Surround ses özelliğine sahip güçlü bir hoparlör bulunuyor. Telefonun sağ tarafında ses açma kapama tuşu, üst kısmında ise 3.5 mm’lik kulaklık girişi ve power tuşu yer alıyor.

4 inç boyutunda 480 x 800 piksel çözünürlüğe sahip IPS tabanlı bir ekran panelinin yer aldığı telefon tek elle rahat bir kullanım sunuyor. Ekranının parlaklık ve karşıtlık değerleri IPS tabanlı bir panele sahip olduğu için giriş seviyesinde veya giriş seviyesinin hemen üstünde yer alan bir telefon için yeterli.

Telefonun tasarım detaylarında sonra olarak telefonun 135 gram ağırlığa sahip olduğunu belirtelim.

Turkcel T40 Arka Panel

 

Donanım

Qualcomm’un birkaç yıldır piyasada yer alan ARM Cortex A-5 tabalı  1.2 GHz hızında çalışan çift çekirdekli Snapdragon 8225 işlemcisinin yer aldığı telefonda grafik işlemci olarak Adreno 203 yer alıyor. 1 GB RAM değeriyle bu işlemcileri destekleyen Turkcell telefonunu giriş seviyesinin hemen üstüne konumlandırmış durumda.

Giriş seviyesinin hemen üstünde yer alan T40 modelinin çok üst düzey bir oyun performansı beklemenin çok doğru olmayacağını düşünüyoruz. Test merkezimizde geçirdiği süre boyunca çeşitli oyunları test etme imkanı elde ettiğimiz model güçlü işlemci gücü isteyen Real Racing 3 gibi oyunlarda bazı takılmalar yaşatabiliyor. Dead Trigger oyununu cihazda test ettiğimizde ise oyunun akıcı bir şekilde oynanabildiğini söyleyebiliriz.

499 TL fiyat etiketi ile piyasada yer alan Turkcell T40 modelinde test ettiğimiz sentetik testlere yani benchmark testlerinin sonuçları video incelememizde yer alıyor.

Yazılım

Turkcell T40 modelinde Android 4.1.2 Jelly Bean işletim sistemi yer alıyor. Arayüz olarak ise Turkcell mühendisleri tarafından geliştirilen bir arayüz bulunuyor. Bu arayüzde özellikle kartlı ekran ve kilit ekranında yapılan bazı özelleştirmelerin gayet başarılı olduğunu düşünüyoruz.  Kilit ekranında kamera ve arama ekranına kolay ulaşım imkanının yanında gelen çağrıları, mesajları ve bazı bildirimleri görme imkanı yer alıyor. Ayrıca “Acil Durum Çağrısı” adı verilen bir seçenekte kilit ekranında yer alıyor. Acil Durum Çağrısı olarak 112 gibi bir numarayı buraya atayabilirsiniz.

Turkcell T40 için hazırlanmış olan kullanıcı arayüzünde geçişlerde bazı takılmalar yaşansada Turkcell mühendislerinin özelleştirmiş olduğu arayüz  görevini başarıyla yerine getiriyor.  Özellikle Turkcell’in telefonun lansmanında da üzerinde uzun süre durduğu kartlı ekran Turkcell’in yaptığı araştırmalar sonucunda geliştirilmiş. Türk halkının en çok kullandığı uygulamaları tek bir ekranda sunarak hızlı erişim imkanı sunmayı amaçlayan Turkcell kart ekranında Favori Kişiler, Uygulamalar, Mesajlar, Fotoğraflar, Turkcell Akıllı Depo, Facebook, Takvim, E-Posta ve Ara ekranlarına yer vermiş.

Turkcell Mobil AsistanTurkcell Mobil Asistan, Turkcell Müzik, Turkcell T-Market, Turkcell TV, ve Turkcell Cüzdan gibi Turkcell’in geliştirimiş olduğu bazı uygulamalar T40 modelinde yüklü olarak geliyor. Turkcell daha önce çıkarmış olduğu telefon modellerinde bu uygulamaların kaldırılmasına imkan vermemişti fakat T40 modelinde isterseniz bu uygulamaları kaldırabilirsiniz. T40’da yer alan bazı uygulamaları sadece Turkcell abonesi iseniz kullanabiliryorsunuz. Örneğin Turkcell Yolbilgisi ve Turkcell TV uygulamaları. Turkcell Akıllı depo sayesinde fotoğraflarınızı, videolarını ve belgelerinizi buluta kaydedebilirsiniz.

Turkcell T40 UygulamalarTurkcell Cüzdan uygulamasından bahsetmişken telefonun NFC özelliğinin de olduğunu hatırlatalım.

Kurulum yöneticisi ismi verilen bir uygulamaya sayesinde Haber, Oyun, Sosyal, Turkcell, Spor, Seyahat, Finans ve  Araçlar kategorisinde yer alana uygulamaları paket şeklinde telefonunuza kurabilirsiniz.

Turkcell’in geliştirmiş olduğu arayüze eklenmiş olan Dil Seçimi ekranında Türk Bayrağının yer alması “Yerli” ismi ile lanse edilen bir telefon için güzel bir jest olmuş. Dil seçiminden sonra 3 farklı alternatife sahip olan tema seçimi ekranı sizi telefonu ilk olarak elinize aldığınızda karşılıyor. Burada seçmiş olduğunuz temeyı daha sonra Özelleştir seçeneğinin altından değiştirebildiğinizi ekleyelim.

Kamera

Turkcell T40 modelinin ana kamarası LED flaş destekli 5 megapiksel çözünürlüğünde. Turkcell mühendisleri kamera arayüzünde çok fazla özelleştirmeye gitmemiş olsa da yüz tanıma, otomatik sahne seçimi ve sıfır deklanşör gecikmesi gibi özellikleri telefonun kamera yazılımına eklemiş. Turkcell T40’ın kamerasının en dikkat çeken özelliği olarak HDR fonksiyonu. Giriş seviyesinin hemen üstüne konumlandırılmış bir telefonda HDR fonsiyonun yer alması sevindirici. Kameranın performansına değinecek olursak ışıklı ortamlarda 5 megapiksellik kamera görevini sorunsuz olarak yerine getiriyor denilebilir. Fakat düşük ışıklı ortamlarda kamera performansında düşüş yaşanıyor.

Her ne kadar sıfır deklanşör gecikmesi ile anı fotoğraflamayı Turkcell mühendisleri hedeflese de telefonun kamerasının odaklama konusunda geç kaldığı söylenebilir.

Turkcell T40 Teknik Özellikler

 • 4 inç 480 x 800 piksel IPS tabanlı ekran
 • 10.85 mm kalınlığında 126 x 64.8 mm ölçülerine sahip Turkcell T40 135 gram ağırlığında
 • 1.2 GHz hızında çalışan ARM Cortex A-5 tabanlı Qualcomm Snapdragon 8225 işlemci
 • Adreno 203 GPU
 • 1 GB RAM
 • 4 GB dahili depolama (32 GB’a kadar microSD kart desteği)
 • 5 megapiksel LED flaş destekli arka kamera
 • 0.3 megapiksel ön kamera
 • 1600 mAh batarya
 • Android 4.1.2 Jelly Bean işletim sistemi
 • Turkcell Arayüz, NFC

Turkcell’in teknik özellikleri ve HDR fonsiyonu, gürültü engelleme özelliğine sahip mikrofon yapısı ile HD ses ve Surround ses özelliği ie güçlü hoparlör yapısı ile dikkat çeken telefonunun 499 TL gibi bir fiyat ile tüketici ile buluşturduğunu düşündüğümüzde telefonun alınabilirliği yükseliyor. General Mobile Discovery gibi fiyat-performans ürünü olarak nitelendirebileceğimiz T40 modelini bu fiyat aralığında akıllı telefon arayan okurlarımıza öneriyoruz.

Telefonun kamera performansına ve tüm teknik detaylarını video incelememizde bulabilirsiniz.

Yorumlar: Turkcell T40 (Gebze) İnceleme

 • BEN KASIM AYINDA ALDIM 11.11.2013 ARALIKTA GARANTIYE YOLLADIM DAHA AYINI DOLDURMADAN KENDI KENDİE ACILIP KAPANIYOR ŞİFRE İSTIYOR DONUYOR VE 2 AYINDA YINE YOLUYACAM HİÇ MEMNUN KALMADIM BATARYASI 1 GUN GİTMİYOR GENELDE HERKESTE AYNI SORUN VAR SERVİSE GIDIYOR GELİYOR YAZILIM YÜKLENİYOR ANCAK 14 ŞUBAT 2014 BİRDAHA GİDECEK BAKALIM BU GELİŞ NE DIYECEKLER

  TOLGA 11 Şubat 2014 19:08 Cevapla
 • minecraft da açtığımda ilk karanlık ekran gösteriyor earn to di yi ise sadace sesini açıyor sizce bunun sebebi nedir pil tasarufunu açıp kapatsamda olmuyor minecraft ta ekran kilidini açıp kapatınca geliyor ama hiç kasmıyor sizce rem yollarında mı problem var yoksa andreo 203 ün başarısınlığı mı veya 1.2 ghz dual core kaldırmıyor mu?

  veryon 31 Mart 2014 12:17 Cevapla
 • kendi kendine kapanıyor, donuyor, açık olan telefon karşı tarafa kapalı mesajı veriyor. menuler arasında donuyor. ,
  hiç memnun değilim. hiç memnun değilim. iadesi mümkün olsa bir an bile tereddüt etmez iade ederim.

  cavit 27 Nisan 2014 23:50 Cevapla
 • T40 Telefonum kapalıyken çarpmada yada haberim olmadan elimde iken kilit olmasına rağmen 112 yi arıyor beni zor duruma düşürürüyor. Nasıl engel olabilirim.bilen var mı???

  Bülent Dizdar 04 Haziran 2014 12:04 Cevapla
 • Bence siz kullanmasını bilmiyosunuz gayet güzel bir telefon şuan kullanıyorum ve çok memnunum

  Kübranur 16 Temmuz 2014 03:51 Cevapla
 • Siz kullanamıyorsanız telefon napsın.
  valla sizin telefonlarınıza acıdım işleri çok zor

  Kübranur 17 Temmuz 2014 08:19 Cevapla
 • Kullanmasını bilmeyenlerin elinde ne haldedir kim bilir

  Kübranur 17 Temmuz 2014 08:20 Cevapla
 • telefon gayet güzel fakat hafıza kartı yetri çalışmıyor aceba garantiye göndersrm olurmu

  eyüp 16 Nisan 2015 18:45 Cevapla

Bir Cevap Yazın