background img
Eki 29, 2013
0 0

Turkcell Marmaray Projesine Hazır

Yazar

marmara cepAsrın Projesi olarak lanse edilen İstanbul’un iki yakasını denizin altından bağlayacak olan “Marmaray” Projesinin bugün açılıyor. Asya ve Avrupa kıtaları arasında deniz altından kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak olan “Marmaray projesinde cep telefonu çekecek mi? sorusuna Turkcell’den cevap geldi.

Turkcell şebekesinin kapsama alanına Marmaray projesi de dahil oldu. 16 gün süren çalışmalar sonucunda, tünellerin tamamı ve 5 istasyon Turkcell kapsaması altına alındı. Toplam 76,6 kilometrelik Marmaray Projesi’nin 13,6 km’si yer ve deniz altında bulunuyor. 29 Ekim itibariyle, deniz altından geçen tüm tünellerde ve Ayrılıkçeşme, Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ile Kazlıçeşme istasyonları Turkcell kapsaması sağlandı. Turkcell’in bayram boyunca aralıksız devam eden çalışmaları sonucunda deniz seviyesinin 60-80 metre derinine inen 1.4 km‘lik batırma tünel ile uzunluğu tek yönde 13.6 km’yi bulan iki yönlü tünelde cep telefonu kullanımı sorunsuz olarak yapılabilecek. Yaklaşık 80 kişinin görev aldığı çalışmalarda 8,73 km enerji kablosu ve 9,5 km fiber kablo kullanıldı. 820 m feeder, 16 adet repeater, 13 adet kabinet, 54 Adet GSM anteni ve 44 adet GSM ekipmanı (RRU) montajı yapıldı.

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Elönü, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

“İstanbul’un 150 yıllık hayalini gerçeğe dönüştüren Marmaray projesinde Turkcell olarak yer almaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan 150 yıl önce Asya’dan Avrupa’ya deniz altından trenle gitmek elbette çok çarpıcı bir hayaldi; ancak denizinin metrelerce altında bir yandan yolculuk ederken bir yandan dünyanın dört bir yanıyla iletişim halinde olma fikri, doğrusu o gün hayal dahi edilemezdi. Bugün Türkiye, teknolojinin gücü sayesinde dünyayla yarışır bir noktada. Turkcell olarak bu gelinen noktada üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için daima büyük bir gayretle çalışıyoruz. Bu sayede, Turkcell’lilere sunduğumuz ayrıcalıklı iletişim gücünü deniz altına taşımanın ve Marmaray gibi dev bir projede yer almanın gururunu yaşıyoruz. Kent hayatında yeni bir dönemin kapılarını açacağına inandığımız Marmaray projesinin İstanbullulara ve tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını dileriz.”

Marmaray Projesin’de boğazın altından geçerken yakınlarınızı cep telefonundan arayıp konuşabileceksiniz fakat, cep telefonunuz tünel içerisindeyken dışarıdan gelen aramalara teröre karşı önlem için kapalı olacak.

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın