background img
Nis 26, 2014
0 0

Turkcell 2014 Yılı İçin İlk Çeyrek Raporunu Açıkladı

Yazar

Turkcell 2014’ün ilk çeyreği için finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell’in ilk çeyrek raporunu paylaştığı güne damgasını vuran olay ise şirketin tepe yönetiminden üç ismin ayrılık haberi oldu. İşte Turkcell’in ilk çeyrek raporu ve tepe yönetiminde yaşananlar.

Turkcell Grup, ilk çeyrekte gelirini bir önceki yılın ilk çeyreğine göre %6 artırarak 2 milyar 855 milyon TL’ye çıkardı. Bu büyümede; %26 oranında artan mobil internet gelirleri ve %33 oranında büyüyen grup şirketleri katkısı etkili oldu. Grup AVFÖK, bir önceki yıla göre %10 artışla 887 milyon TL oldu. AVFÖK marjı ise %31,1’e çıktı. Turkcell, ilk çeyrekte bir önceki yılın ilk üç ayına göre Türkiye’ye yaptığı yatırımları ikiye katlayarak ilk çeyrekte 230 milyon TL yatırım gerçekleştirdi. Grup net karı ise özellikle Ukrayna para biriminin ABD Doları karşısında değer kaybetmesi etkisiyle 359 milyon TL olarak gerçekleşti.

 Kullanım arttı, 93 bin yeni faturalı abone kazandı

Turkcell Türkiye 2014 yılının ilk üç ayında 93 bin faturalı abone kazandı. Böylece faturalı abonelerin toplam abone bazındaki oranı %40,5’e yükselirken Turkcell’in Türkiye’deki toplam abone sayısı 34,8 milyon oldu. Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım (MoU) ise bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında %6,6 büyüyerek aylık 254,6 dakikaya ulaştı.

 Akıllı telefon kullanıcısı 10 milyonu aştı

Turkcell’in mobil internet gelirleri yıllık bazda %26 oranında artarak 400 milyon TL oldu. Mobil internet gelirlerinin artmasında %32’ye ulaşan akıllı telefon penetrasyonu etkili oldu. 2014 yılının ilk üç ayında Turkcell şebekesinde 711 bin abone daha akıllı telefon kullanmaya başladı. Böylece Turkcell şebekesinde akıllı telefon kullanan abonelerin sayısı 10,3 milyona ulaştı. Bu artışta kontratlı satışlar ve Türkiye’nin ilk yerli tasarım akıllı telefonu ‘Turkcell T40’ etkili oldu. 

Turkcell Superonline hızlı büyümeye devam ediyor

Turkcell’in başarılı sonuçlarında grup şirketlerinin başarılı performansları etkili oldu. Gelirleri ilk 3 ayda bir önceki yılın aynı dönemine göre %38 büyüyerek 280 milyon TL’ye ulaşan Turkcell Superonline,AVFÖK’ünü %34 arttırdı. İlk 3 ayda fiber interneti 44 bin yeni aboneye ulaştırma başarısı gösteren şirketin fiber interneti ulaştırdığı hane sayısı 1,8 milyona ulaştı.

Ukrayna’da abone kazanımına devam

Zorlu politik ve makroekonomik gelişmelerin yaşandığı Ukrayna’da Life’ın abone kazanımı sürmeye devam etti. Yılın ilk 3 ayında 122 bin abone kazanan şirketin abone sayısı 9,3 milyona ulaştı. Ülkede yaşanan devalüasyonun etkisiyle şirketin gelirleri bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında dolar bazında aynı kalırken (99 milyon dolar), yerel para birimi ile değerlendirildiğinde %13,5 oranında büyüme kaydetti. Yaşanan gelişmelere rağmen şirketin finansal ve operasyonel performansında bir olumsuzluk gözlenmedi.Turkcell Telefon TrendiMüşterilere sunulan inovatif ürünler ödül getirdi

Turkcell’in müşterilerin hayatlarını iyileştirmeye yönelik geliştirdiği inovatif ürün ve hizmetler uluslararası arenada da takdir görmeye devam etti. Son olarak Turkcell Şubat ayında dünya çapında sektörün en iyilerinin yarıştığı Global Mobil Ödülleri’nde (2014 Global Mobile Awards-GSMA) “Hayal Ortağım” projesi ile “Toplumsal ve Ekonomik Gelişme” kategorisi “En İyi Mobil Ürün-Uygulama” ödülünü aldı.

Öte yandan Turkcell 2014’ün ilk çeyreğinde Turkcell Akademi’yi dijitalleştirerek, “dünyanın bilgisini” milyonların erişimine açtı. Dünyanın önde gelen eğitim kuruluşlarıyla iş birliğine giden Turkcell Akademi, 2,000’den fazla eğitimi Türkçe olarak müşterilerine ve tüm Türkiye’ye sunuyor.

Ciliv: “20. yılda da büyümemiz sürüyor”

Turkcell’in 2014 ilk üç aylık sonuçlarını yorumlayan Genel Müdür Süreyya Ciliv; “İnovasyon ve operasyonel mükemmeliyet odağımız ve müşterilerimize değer yaratan Turkcell farkıyla büyümeye devam ediyoruz. Bilgiye erişimde fırsat eşitliği yaratacak mobil interneti yaygınlaştırma çalışmalarımız sürüyor. Bu çabalarımızın sonucu Turkcell şebekesinde kullanılan akıllı cihaz sayısı ilk çeyrekte 10 milyonu aşmış oldu.

Bu yıl, Turkcell’in Türkiye’deki 20. yılını kutluyoruz.  Geride bıraktığımız 20 yılda ‘bir GSM şirketinden, bir iletişim ve teknoloji şirketine dönüşüm’  yolunda emin adımlarla ilerledik. Türkiye’yi 43,2 Mbps mobil genişbant ve 1.000 Mbps fiber genişbant hızları ile tanıştırarak bilgiye her an her yerden erişim kolaylığı sağladık ve dünyanın sayılı örnekleri arasında yerimizi aldık. Altyapımıza yaptığımız 23 milyar TL yatırım, inovatif servisler ve sosyal sorumluluk projeleriyle ekonomiye ve müşterilerimize bugüne kadar daha fazla değer yarattık. Bu öncü vizyonumuzla, Türkiye’yi ve faaliyet gösterdiğimiz diğer pazarları ileri taşıyacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Daima bizimle birlikte olan müşterilerimize, çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza, yönetim kurulumuza ve hissedarlarımıza teşekkür ederiz.” diye konuştu.

 • Turkcell, 20. yılını kutladığı 2014’ün ilk çeyreğinde büyümesini sürdürdü. Geçen yıla göre %6 oranında artan Grup gelirleri 2 milyar 855 milyon TL’ye ulaştı.
 • Gelir artışında, %26 oranında büyüyen mobil internet ve %33 oranında büyüyen iştiraklerin gelirleri etkili oldu.
 • Grup gelirlerindeki büyüme, ara bağlantı ücretlerindeki düşüş etkisi hariç bırakıldığında %10 olacaktı.
 • Turkcell Türkiye geçen yılın aynı çeyreğine göre yatırımlarını ikiye katladı, yılın ilk 3 ayında 230 milyon TL yatırım yaptı. Turkcell Grup ise bu çeyrekte 340 milyon TL yatırım gerçekleştirdi.
 • Grup AVFÖK’ü %10 artışla 887 milyon TL oldu. AVFÖK marjı ise %31,1’e çıktı.
 • Mobil internet daha da yaygınlaştı. 711 bin Turkcell abonesi daha akıllı telefon kullanmaya başladı. Turkcell şebekesinde akıllı telefon kullanan abonelerin sayısı 10,3 milyona ulaştı.
 • Fiber interneti 1,8 milyon haneye taşıyan Turkcell Superonline’ın birinci çeyrek gelirleri %38 artarak 280 milyon TL’ye ulaştı.

Turkcell’in finansal raporunu açıkladığı güne tepe yönetiminde yaşanan 3 istifa haberi damga vurdu.  Turkcell’in Kamoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya göre yeni

 • Bireysel Satış ve Bireysel Pazarlama fonksiyonları “Bireysel Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı” olarak birleştirilmiştir. Hali hazırda Bireysel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Burak Sevilengül bu yeni fonksiyonun sorumluğunu üstlenmiştir. Şirketimiz Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hulusi Acar görevinden ayrılma kararı almıştır.
 • Kurumsal İletişim bölümü “Bireysel Pazarlama ve Satış” fonksiyonuna bağlanmıştır. Şirketimiz Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler görevinden ayrılma kararı almıştır.
 • “Grup Strateji ve Stratejik Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı” fonksiyonu oluşturulmasına karar verilmiştir.
 •  Şirketimiz İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Meltem Kalender görevinden ayrılma kararı almıştır. Yeni bir atama yapılıncaya kadar İnsan Kaynakları fonksiyonuna Turkcell Akademi Direktörümüz Banu İşçi Sezen vekalet edecektir.
Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın