background img
Haz 11, 2013
0 0

Toshiba’dan 3 Yeni Tablet: Excite Write, Pro ve Pure

Yazar

Japon elektronik devi Toshiba geçen hafta içerisinde tam 3 yeni tablet birden duyurarak Excite Tablet serisini genişletti. Tamamı 10.1 inç ekrana, NVIDIA Tegra işlemciye ve Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemine sahip olan bu yeni tabletler hakkında ilk bilgiler bu yazımızda.

Geçtiğimiz ayın başlarında NVIDIA’nın CES 2013 etkinliğinde resmen duyurduğu ve kısa zamanda tablet piyasasında sıklıkla tercih edilmeye başlayacak olan Tegra 4 işlemcisiyle ilgili ilk haberlerin Toshiba’dan geldiğini buradaki yazımızda sizlere duyurmuştuk. Yaklaşık bir aylık bir beklemeden sonra artık karşımızda resmi olarak 3 yeni Toshiba Excite tablet bulunuyor.

Basın duyurusunda yer alan tabletlerin en pahalısı olarak göze çarpan Toshiba Excite Write Corning Gorilla Glass 2 ile güçlendirilmiş 2560×1600 piksel ekran çözünürlüğüne (300 ppi),   NVIDIA Tegra 4 işlemciye, 2 GB RAM, 32 GB dahili hafızaya ve 8 megapiksel çözünürlüğe F2.2 diyafram açıklığına sahip bir kameraya sahip. Excite Write adından ve üstteki görselinden de anlayabileceğiniz gibi özel bir tablet ve Samsung’un Stylus kalemlerine benzer bir tablet kalemi teknolojisine sahip. Tablette stylus kalem için yüklenmiş TruNote ve TruCapture isimlerine sahip iki uygulama bulunuyor.  Ayrıca HTC’nin Beats Audio’suna rakip olarak Harman Kardon® hoparlörlere sahip.

Toshiba Excite Pro ise donanım olarak Excite Write’dan aşağı kalmamakla beraber aralarındaki en önemli fark Excite Pro’da stylus kalem teknolojisinin olmaması diyebiliriz. Diğer bir farklılık ise ekranında Corning Gorilla Glass 2 güçlendirmesinin eksik olması. Ortak olan özellikleri 2500×1600 piksel ekran çözünürlüğü, NVIDIA Tegra 4 işlemci, 2 GB RAM, 32 GB dahili hafıza, 8 megapiksel çözünürlükte kamera ve Harman Kardon® hoparlörler.

Firmanın  giriş seviyesine hitap edecek olan Excite Pure modeli diğer iki modelden farklı olarak 1280×800 piksel ekran çözünürlüğüne (149 ppi), NVIDIA Tegra 3 işlemciye, 1 GB RAM, 16 GB dahili hafıza ve 3 megapiksel çözünürlüğe sahip bir kameraya  sahip.

Her 3 modelin ortak olarak paylaştıkları özellikler ise ekran boyutlarının 10.1 inç, işletim sistemlerinin Android 4.2 Jelly Bean olması ve Micro HDMI, Micro USB portlarına ve Micro SD slotuna sahip olmaları. Ve en önemlisi üçünün de SIM Kart desteğinin olmaması yani internet için harici 3G modem kullanmalısınız ya da Wi-Fi ile bağlanmalısınız.

İlk olarak 25 Haziran’da ToshibaDirect.com üzerinden satışa sunulacak olan tabletler Temmuz ayı içerisinde diğer satıcılarda da meraklılarının beğenisine sunulacak.

Resmi olarak açıklanan fiyatlar ise ne yazık ki biraz uçuk diyebiliriz.

Toshiba Excite Pure 299.99 dolar, Toshiba Excite Pro 499.99 dolar ve Toshiba Excite Write ise 599.99 dolardan pazara giriş yapacak.

Kaynak: Android Central, The Verge

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın