background img
Ara 8, 2013
21 28

Telefonunuzun IMEI Numarası Klonlandıysa Yapmanız Gerekenler

Yazar

Bir gün telefonunuza YASAL TAKİP isimli “…. IMEI numarası klonlanmıştır. Cihaz 30 gün içinde kapatılacaktır. Satın aldığınız yere başvurun” içeriğine sahip bir mesaj gelirse sıkıntılı günler sizi bekliyor. IMEI numarası klonlanmış binlerce kişinin arasına girdiğinizi belirten bu mesajdan sonra ne yapmanız gerektiğini bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun geçtiğimiz Ağustos ayında  sahte evrakla IMEI işlemi yaptıran yaklaşık 4000 kişi  için başlattığı soruşturma ne yazık ki şu anda klonlanmış IMEI numaraları için başlatılmış değil. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle yolcu beraberinde getirilen veya ülkemize kaçak yollarla sokulan akıllı telefonlarda büyük bir artış yaşandı. Kaçak yollarla ülkemize giren akıllı telefonlara yapılan IMEI klonlama işlemi telefonu faturalı-garantili olarak alan kullanıcılar için sıkıntılı günlerin başlangıcı anlamına gelebiliyor. 2012 yılında 1.125.007 adet yolcu beraberinde getiren cihaz kaydı gerçekleştirildiğini açıklayan BTK’nın ilerleyen günlerde IMEI klonlama hakkında daha keskin yaptırımlar uygulaması gerektiğini ekleyerek, IMEI klonlanması durumdan yapmanız gereken adımları sırasıyla açıklamaya başlıyoruz. Yolcu beraberinde getirilen cihazın IMEI kaydı ile alakalı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

YASAL TAKIP “… IMEI numarası klonlanmıştır. Cihaz 30 gün içinde kapatılacaktır. Satın aldığınız yere başvurunuz.” isimli bir mesajla karşılaşan binlerce kişi arasına giren bir okurumuzun bu mesaj sonrasında yaşadığı süreci bizlerle paylaşması bu yazıyı ete kemiğe büründürdü. Yasal takip ismi ile gelen bu mesajın cep telefonunuzun gelen kutusuna düşmesinin üzerine yaşanan ilk şaşkınlık sonrası ilk iş internette bu süreci yaşayan diğer kullanıcıların neler yaptığı veya gelen mesajın gerçekten doğru olup olmadığını araştırmak oluyor. Google’da ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)‘nın resmi sitesinde konu ile alakalı kısa bir araştırma yaptığınızda cihazınızın IMEI numarasının klonlandığını, sizin gibi binlerce insanın bu sorundan muzdarip olduğunu görürsünüz. BTK’nın sunduğu Mobil Cihaz Kayıt Sistemine (MCKS) giriş yaparak IMEI numaranızın klonlanma durumunu “Bu IMEI numarasının başka cihazlara kopyalandığı tespit edilmiştir” yazısı artık 30 gün içerisinde ne yapmanız gerektiğini araştırma aşamasına geçiş yapmanıza neden olacaktır. İşte asıl süreç bundan sonra başlıyor.

BTK telefonların kayıt altına alınma süreçlerini 4 farklı liste ile sınıflandırıyor. Bunlar; beyaz, gri, siyah ve eşleştirilmiş beyaz. Telefonu ilk satın aldığınızda cihazınız

 • İtlahatçılar, ilgili mevzuat çerçevesinde yurt dışından toplu olarak ithal ettikleri cihazlara ait IMEI numaralarını kuruma bildirir
 • Cihazın daha önce beyaz listede olup olmadığına ilişkin kontrolü
 • IMEI numarasının kayıp, çalıntı veya elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş olarak belirlenip, belirlenmediğine ilişkin kontrolü

gibi kontrollerden geçerek beyaz listeye alınıyor. Vergisi yatırılarak pasaport kaydı yani yolcu beraberinde getirilen cihazlarda bu sınıfta yer alıyor. IMEI numaraası klonlanmış cihazlar ise kara listeye düşüyor. Beyaz listeye sahip bir cihazı satın aldıktan sonra kara listeye oradan da eşleştirilmiş beyaz listeye geçiş süreci yazımızın temelini oluşturuyor.

Gelen mesajda da yazdığı gibi ilk yapmanız gereken telefonu satın aldığınız yeri aramak olmalı. Telefonu satın aldığınız X firmasını aradığınızda alacağınız cevap şu olacaktır “Yaşamış olduğunuz sorundan dolayı üzüldük fakat konu bizimle alakalı değil. Telefonunuzun üreticisi olan, Türkiye’de büyük bir pazar payına sahip olan Y üretici firmasını arayın”. Akıllı telefon pazarında büyük bir paya sahip olan Y firmasını aradığınızda ise teknoloji devi şirket telefonu satın aldığınız X firmasının suçlu olduğunu IMEI numaralarının firmaları tarafından kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmadığını belirtecektir. Hatta yaşamış olduğunuz IMEI klonlama durumunun sadece sizin başınıza gelmediğini gayet olağan bir durum olduğunu belirterek yetkili servislerine giderek telefonu cep telefonunu numaranızla eşleştirmeniz gerektiğini söyleyecektir.

Bundan sonra önünüzde iki yol var:

 • IMEI klonlama sürecini yaşayan binlerce kişinin yaptığı gibi yetkili servise gidip telefonunuzu cep numaranız ile eşleştirme
 • Tüketici hakem heyeti veya tüketici mahkemesine şikayette bulunmak

İlk olarak birinci seçeneği denemek isterseniz, telefonunuz bundan sonra sadece tek bir numara ile çalışacaktır. Çünkü eşleştirme … IMEI numarasına sahip cihazının sadece … şu numara ile çalışması üzerine kurulu. 2 yıl garantili olarak almış olduğunuz akıllı telefonunuzun daha garantisi bitmeden böyle bir durumla karşı karşıya kalması sizi ikinci seçeneği denemeye yönlendirecektir.

İkinci seçenekte yani bağlı bulunduğunuzun İlçe Tüketici Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine başvurmanız gerekiyor. Burada Tüketici Hakem Heyetine mi yoksa Tüketici Mahkemesine mi başvurmanız gerektiği her sene yayınlanan alt parasal sınır ile değişiyor.

 • 01.01.2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere tüketici sorunları hakem heyetlerinin kararlarının bağlayıcı olacağına ilişkin üst veya tüketici mahkemelerinde delil olacağına ilişkin alt parasal sınır 1.191,52 TL,
 • Büyükşehir statüsünde bulunan illerde faaliyet gösteren il hakem heyetlerinin uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkili olmalarına ilişkin alt parasal sınır 3.110,58 TL olarak tespit edilmiştir.

IMEI numarası klonlanmış cihazının 1191,52 TL’den daha ucuz olması durumunda İlçe Hakem Heyetine başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Eğer bu tutarın üstünde ise başvurunuzu Tüketici Mahkemesine yapmanız daha doğru olacaktır. Kaymakanlık bünyesindeki İlçe Tüketici Hakem heyetinde durumunuzu anlatan bir dilekçe doldurmanız sonrasında görevli memur size firma yetkilileri ile karşılıklı görüşme yapılacak yani yüzleştirme yapılacak tarihi belirtir. 30 gün içerisinde telefonunuzun kapanma riski olduğunu Tüketici Hakem Heyeti başvurunuzda belirtmeniz ve alabildiğiniz kadar erken bir tarihe randevu almanız menfaatinize olacaktır.

Tüketici Hakem Heyeti sizin dilekçenizi aldıktan sonra şikayet ettiğiniz X firmasına sizin dilekçenizin bir örneğini yollayarak ilgili dilekçe için savunma talebinde bulunuyor. Randevu tarihine kadar X firmasının Tüketici Hakem Heyetine savunmasını göndermesi gerekiyor. Hakem Heyeti gelen bu savunmaya ve sizin dilekçenize göre bir karar veriyor. Eğer X firması Tüketici Hakem Heyetine randevu tarihine kadar savunmasını yollamazsa (okurumuzun başvurusunda X firması savunmayı zamanında sunmamış) Tüketici Hakem Heyeti sizin lehinize karar verecektir. Dilekçenizde de belirttiğiniz gibi IMEI klonlanmasının “Ayıplı Mal” olarak sayılması ve değiştirmesine karar veren Tüketici Hakem Heyeti tarafından verilen karar arasında en dikkat çeken ise “Telefonun değiştirilmesine karar verilmiştir. Bu karar firma tarafından uygulanmak zorundadır” bilgisi. Tüketici Hakem Heyetinin aldığı kararın uygulanması durumunda firmayı icra mahkemesine vererek,Hakem Heyetinin aldığı kararı delil olarak kullanabileceğiniz bir süreçle firmayı karşı karşıya bırakabilirsiniz. Ayrıca firmadan telefonunuzun değiştirilmesi yerine fatura miktarının TL olarak tarafınıza ödenmesini de talep edebilirsiniz. Buraya kadar herşey sizin lehinize gelişmiştir fakat X firmasının savunmasında yer alan “Mahkemece her ne kadar IMEI numarası değiştirilmiş ürünün ayıplı olduğu gerekçesiyle karar verilmiş ise de, ürünün IMEI numarasının klonlanmasının satış tarihinden önce mi sonra olduğu, davaya konu olan ürünün üretim sırasında IMEI numarasının klonlanmasını önleyici yönde tedbir alınıp alınmadığının araştırılması” cümlesinin yer alması bu işin burada bitmediğinin bir göstergesidir.

Tüketici Hakem Heyetinin vermiş olduğu kararla X firmasını arayıp telefonunuzun yenisini talep ettiğinizde telefonu değiştirme yetkisinin Türkiye’de akıllı telefon pazarına önemli bir yere sahip olan Y firmasında olduğunu, Y firmasının değiştirme konusunda karar vereceğini söylemesi Y firmasına kararı iletmenizle sonuçlanır. Fakat tıpkı Tüketici Hakem Heyeti başvurusu öncesinde yaşanan X-Y arasında yönlendirme krizi yine karşınıza çıkar. Y firması değiştirme işleminin X firması tarafından yapılacağını kendilerinin bu konuda yardımcı olmayacağını belirterek sizi X firmasına yönlendirir. İşler iyice karışmaya devam ederken sizde bu süreçte git gide yıpranmaya devam edersiniz.imei kontrolBu sırada YASAL TAKİP mesajında yazan 30 günlük süre dolmuştur. X firması ile konu ile alakalı görüşmeleriniz sürerken, Mobil Cihaz Kayıt Sistemine (MCKS) sisteminden  Y firmasının eşleştirme yapabiliyor olması acaba “rızanız olmadan” tek numarayla eşleştirme yapıldı mı düşüncesinin oluşmasına neden olacaktır. Buradan IMEI numaranızı ve mevcut cep telefonu numaranızı yazdığınızda ekranda görebileceğiniz en güzel süpriz sanırım “Girdiğiniz … imei numarası ile …. GSM hat numarası eleşmiştir” olacaktır.

Eşleştirme yetkisini elinde bulunduran Y firmasını kendi rızanız olmadan eşleştirme yapıldığı konusunda aradığınızda, müşteri temsilcisi bu işleminin kendileri tarafından yapılmadığını bu işlemin yapılması için nüfus cüzdan fotokopisi vb bilgilerin ihtiyaç olduğunu, bunların ellerinde bulunmadığından dolayı bu işlemi yapamayacaklarını söyleyecektir. BTK’nın resmi sitesinden elde ettiğiniz bilgiye göre bu işlemi sadece Y firmasının yapabildiğini söylediğinizde müşteri temsilcisinin rızanız olmadan IMEI-Cep No eşleştirme işleminin yetkili servis tarafından yapılabilmiş olacağını söylemesi işlerin artık başka bir noktaya yani mahkemeye doğru gittiğinin ilk sinyalidir.

BTK’ya yazılı şikayet dilekçesi ile durumu anlatma ve hukuki yollardan hakkını arama sürecinde olan okurumuzun IMEI klonlama konusunda yanında olduğumuzu belirtir yeni gelişmeleri bizlerle paylaşması sonrası yazımızda gerekli güncellemeyi yapacağımızı belirtiriz.

Kategoriler:
Android Haberleri

Yorumlar: Telefonunuzun IMEI Numarası Klonlandıysa Yapmanız Gerekenler

 • Yok olmuyor. İlce hakem heyetine gittim.Btk yeni yasa cıkarmıs.Artık sadece tek hat oluyormus. O yüzden verdigim dilekceyi almadılar. Magdurum yani.

  Batuhan 29 Ocak 2014 19:43 Cevapla
  • Bende bugun aradim btk yi benide kaymakamliğa yonlendirdiler simdi gitmeme gerek yok mu? Boşuna gitmemi diyorsunuz ?

   TUGCE 12 Şubat 2014 18:19 Cevapla
 • merhaba. 2011 şubat ayında balıkesir’den iphone 4s aldım ve yaklaşık 6 ay önce klonlanmıştır diye sms geldi. alığım yeri aradım ve bizimle bir alakası yok disturbütorun suçu dediler. siz bize nufus cüzdanı fotokopisi fatura fotokopisini birde cep numaranızı gönderin yardımcı olalım dediler. meğer tek bi numarama aktif etmişler telefonu.. aradan 1-2 ay geçti öyle farketmiştim durumu, başka hat çalıştırmıyordu telefon.. hemen tüketici haklarına başvuru yaptım ve olumsuz yanıt aldım.. bu işi çözemezmiyim ? telefonu satamıyorum bile. dava açsam kazanma olasılığım nedir ?

  serkan 13 Şubat 2014 03:28 Cevapla
  • kardeşim şu an öyle bir durumdayım ki aynı telkefondan kullanıyorum aynı sey basıma geldi fakat ben tek hatla bile eşleştirme yapamıyorum herkes birbirine atıyor bunu bile yapmıyorlar telefon orjinal garantisi faturası var sen sennkini yapan yerin numarasını verde bari tek hatla kullanabileyim :(

   ferdi 21 Mayıs 2014 18:03 Cevapla
 • Merhaba arkadaşlar bir şey soracağım aynı uyarı annemin telefonuna da geldi eğer biz hiç bir şey yapmazsak , yeni bir telefon alırsak bir sorun olur mu ? Ceza gelme gibi bir durum var mıdır ?

  Altuğ 25 Şubat 2014 19:49 Cevapla
 • bana klonlanma mesaji geldi ancak mesajda yazan imeille telefonun imeili farkli mesaji dikkate almali miyim?

  murat 01 Mart 2014 13:00 Cevapla
  • hayır arkadaşım dikkate alma.muhtemelen sen sim kartını ımıe numarası sahte olan bir telefona taktığından geldi mesaj.bende eşime alıdğım telefon klonlandı.bende simkart taktığım için ikimizede geldi msj

   EMRAH GÜNAY 02 Mart 2014 14:09 Cevapla
   • Arkadasimla telefonu 1 gunlugune degistirdik yani ikimizede ayni anda msj geldi ama imei numarali falan telefonumla uyusuyor internette sorusturdugum zaman klonlanmis yaziyor napmam gerekiyor acaba

    hasan 04 Mayıs 2014 00:25 Cevapla
  • Murat kardeşim. Senin durum babamın da başına geldi. İmei numarası mesajdaki ile tutmuyordu.babamın telefonu 1 aydan daha uzun bir sürede kapandı.

   ahmet 24 Kasım 2014 18:40 Cevapla
 • Benim telefonuma da bu mesaj geldi IMEI Sorgulaması yaptım fakat eşleşme bulunamadı diyor mesajı dikkate almalımıyım

  Kurt 13 Mart 2014 16:31 Cevapla
 • Arkadaslar az once telefonuma imei mesaji geldi simdi bu sitede yazan her seyi harfi harfine yapmalimiyim yoksa tek sim kartla eslestirmeli miyim yahut dikkate almamali miyim?

  ceren oncel 17 Mart 2014 12:24 Cevapla
  • Cerencim, bu sitedekileri harfiyen uymanı tavsiye ediyorum

   Mehmet 19 Mart 2014 22:03 Cevapla
 • benim de aynı sorun başıma geldi şuan tüketici hakem heyetine mi gidieyim yoksa tek hat üzerinden mi açtırayım yada hiç uğrasmayıp eski telefonumuzun imei sini klonlatalım ne saçma sistem ya garantili faturalı ürün alıyorsun ama imei klonlama yüzünden cihazın kapanıyor

  yunus 20 Mart 2014 19:38 Cevapla
 • 10 yıldır kullandığım cihazımın imei sini kopyalamışlar benim yapmam gereken nedir.teşk.

  mehmet genç 23 Mart 2014 12:46 Cevapla
  • Yaa arkadaş yukardan beri okuyorum 20 kişi aynı şeyi sormuş, yukarıda yazılanları okumuyormusunuz Allah aşkına yaa…

   Metin K. 06 Temmuz 2014 21:30 Cevapla
 • Bana email nosu geldi ama benim kiyle aynı değil dikkade almalımıyım?

  Salih 26 Mart 2014 16:11 Cevapla
  • Banada aynı msj geldi no benimkiyle ayni degil ama sende bir sıkıntı oldumu?

   melik 19 Nisan 2014 05:15 Cevapla
 • applen kendisinden almış olduğum iphone 5s telefonuma bugün msj geldi yasal uyarı ********* imeı numarası klonlanmıştır 30 gün sonra kapanıcağını ifade etmektedir apple garantili telefonum sizce ne yapmam gerekiyor.

  emrah 26 Mart 2014 21:56 Cevapla
  • En kötü şey senin başına gelmiş çünkü apple dan ben de aldım ancak eşleştirme yapmayı bilmiyorlar

   ASIM 12 Mayıs 2014 15:19 Cevapla
 • İsmin vermek istemediğim bir firmadan cep telefonu aldım ve aynı yasal takip uyarısı geldi. Bunun üzerine firmayla görüştüm.İthalatçı firma ile görüşün bizle alakası yok diye söylenildi.İthalatçı firmayı aradım. Onlarla da görüştüm.Bir netice alamadım. Bende bulunduğum ilde Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundum.Ayrıca İlçe Tüketici Hakları Hakem Heyetine başvurdum. 4822 sayılı kanuna göre Cihazın eşleştirme yapılması veya eşleştirme yapılamaması haline tüketiciye isterse paranın iadesi kararı çıktı.Aldığım firma ile görüştüm ve ne yapacaklarını bekliyorum.

  hakan 02 Nisan 2014 14:04 Cevapla
  • Hakan Bey, para idaesi alabilidiniz mi ?

   Ayrıca bu olay ne zaman oldu ? Şu anda herkes tek yöntemin tek hat ile eşleştirmek olduğunu söylüyor.

   Yucel 22 Nisan 2014 13:42 Cevapla
 • Benim telefonuma herhangi bir mesaj gelmedi . Yaklaşık 1 aydır sim kartımı taktığımda ben de sınırlı servis uyarısı alıyordum Bugün bu uyarıyı internetten araştırdığımda İMEİ numaranızı kontrol edin diye okudum ve numaramı kontrol ettiğimde klonlanmış olduğunu gördüm
  —Şikayette bulunmam için bana ulaşmayan bu uyarının 1 ayı geçmiş olması şikayetimi engeller mi?
  — Cihazım 4 senelik ben de tüketici haklarımı kullanabilir miyim ?
  İlginize tşkler

  sibel ilkbahar 10 Nisan 2014 20:42 Cevapla
  • Faturanız varsa haklardan yararlanabilirsiniz,aldığınız yere başvurun hatta yeni telefon talebinde bulunun, çünkü açılsa bile tek hatta açılacaktır. suçunuz olmayan bi durum yüzünden mağdur kalıyosunuz.

   Ahmet 10 Mayıs 2014 13:47 Cevapla
 • Bunlarin alayi fason garantili mal aliyorsun imei klonlanmis oluyor bu bana 2. tel ayni oluyor yoksa hattimi takibe almislar

  volkan 18 Nisan 2014 16:22 Cevapla
 • arkadaşlar benimde bugün böyle bir mesaj geldi ama bana gönderenle telefonumunn ımeısi aynı değil napmam gerekiyor

  seda 20 Nisan 2014 12:12 Cevapla
  • Eğer bir ay sonunda kapanmazsa mesaj sana yanlışlıkla gelmiştir. Eğer kapanırsa aldığın yere başvur hatta yeni telefon talebinde bulun, çünkü suçun olmayan bi durum yüzünden mağdur kalıyosun ve açılsa bile kısıtlı kullanım olacak.

   Ahmet 10 Mayıs 2014 13:37 Cevapla
  • Ne yapsanız tek hatta tanımlı açmaktan başka bişi yapamazssınız.. tek çözüm kullanmadığınız bi telefonunuz varsa onun imeil numarasını akıllı cihazınıza klonlayabilirsdinizs

   mehmet 19 Aralık 2014 20:25 Cevapla
   • Ben telefonu ikinci el almistim bir yil kullandim suan imei koplayalnmis durumda. Elimde eski bir telefon var onun imesini kullandigim telefona nasil yazdirabilrim yani bu isi sadece telefoncular mi yapar bn yapamaz miyim ?

    Hatice 01 Ocak 2015 13:02 Cevapla
 • Benim telefonada az önce bu mesaj geldi şimdi hat numaramın üstünemi götüreyim bu Imeı numarasını. yoksa kurumamı başvurayım.

  mert yer 27 Nisan 2014 18:25 Cevapla
  • Aldığın yere başvur, hatta yeni telefon talebinde bulun, çünkü suçun olmayan bi durum yüzünden mağdur kalıyosun ve açılsa bile kısıtlı kullanımın olacak.

   Ahmet 10 Mayıs 2014 13:36 Cevapla
 • bndevbu durumdayim ve direk aldi bayiye gitmem daha dogru olmazmi

  furkan 03 Mayıs 2014 18:23 Cevapla
  • Evet öyle yap, hatta yeni telefon talebinde bulun, çünkü suçun olmayan bi durum yüzünden mağdur kalıyosun ve açılsa bile kısıtlı kullanım olacak.

   Ahmet 10 Mayıs 2014 13:34 Cevapla
 • meraba arkadaşlar ben aldığm bir telefona aynı mesaj geldi ayrıca bir bayiden aldım ve 2 yıl garantisi var ne yapmalıyım???

  halit 14 Mayıs 2014 18:58 Cevapla
 • Arkadaşlar klonlama benim basima geldi tüketici hakem heyeti beni hakli buldu fakat sonraki tam bir facia çünkü Nokia firması karara itiraz etti sonuç olarak 3. mahkemeden sonra davayi kaybettim çünkü yargitay kararı var, ve mutlu son hem mağdur hem de mahkeme masraflarini odedim . Demek istediğim garantili telefon almayin.

  ariva 29 Mayıs 2014 20:57 Cevapla
 • 10.06.2014 günü itibarıyla trabzon asliye hukuk mahkemesine açtığım klon lu telefon davasini kaybettim mahkeme masraflari ve avukat parası bana kaldı bilirkisi talebi bile kabul görmedi bilgilerinize

  murat colkesen 10 Haziran 2014 22:13 Cevapla
 • mesaj banada geldi fakat imei numarasını mcksden sorgulattıgım zaman benim telefonuma kayıtlı olarak gözüküyor mesajı dikkate alıp işlemlere başlayım mı? teşekkürler

  furkan 12 Haziran 2014 00:03 Cevapla
 • merhaba arkadaslar aynı msj banada geldi ama gelen ımeı’le telefonumun ımeı’li uymuyor gelen ımeı’li araştırdım ilk kullandığım telefona ait olduğunu öğrendim sizce ne yapmalıyım yeni aldığım telefonum gerçekten kapanırmı? yaksa eski telefonummu kapanır. teşekkürler

  kaan 14 Haziran 2014 10:58 Cevapla
  • kapandımı telefonun aynısı banada olduda ona göre haraket edıyım

   samet 24 Temmuz 2014 09:39 Cevapla
 • Benim garanti belgem yok benim yapabileceğim bişey var mı ?

  Kübra 20 Haziran 2014 21:53 Cevapla
 • Benim bir önceki telefonum Samsung E250 şu an kullandığım telefonum Samsung Corby S3850 ve bir önceki telefonun imei numarası klonlanmıştır mesajı aldım imei numarası e250 ye ait ve şuanki telefonum hattımda takılı iken bu mesaj geldi kısa süreli karışıklık yaşadım. Bu mesajı alan kişiler dikkatli olarak değerlendirmeli.

  Ergin 03 Temmuz 2014 11:56 Cevapla
 • Bana mesaj geldi ama benim imeim ile mesajdaki ayni degil yanlis mi gonderdiler acaba

  ogulcan boyaci 04 Temmuz 2014 03:43 Cevapla
  • banada aynısı geldi karşılaştırdm ikisini birbirinden farklı

   ömr faruk 10 Temmuz 2014 13:46 Cevapla
 • Bunlara gerek yok yasal olarak Türkiye de hangi sorun çözülmüş ki bu çözülsün Alacaksın ucuz fiyata yurtdışından imei klonlanabilen bir telefon bas imei yi kullan gitsin hakemle düdükle niye uğraşacaksın. öylede korsan böylede korsan değilmi

  Adem bilir 09 Temmuz 2014 18:05 Cevapla
 • Bu mesajın aynısı bir hafta önce annemin telefonuna gelmisti ve biraz önce de benim telefonuma geldi annemin telefonunun faturasiyla alindigi yere götürüldü ve duzeldi ve benim asıl dikkatimi ceken kısım ise gelen mesajlarda yazan imei numaraları ayni ve her iki telefona da ait degil sizce napmalıyım?

  hayriye 10 Temmuz 2014 07:24 Cevapla
 • Benim taahütlü olarak almış olduğum cihazda klonlu telefon çıktı ve hakem heyetine başvuruda bulundum başvuru sonucunda telefonun yenisi ile değişimine karar verildi şimdi bu gün avea ya elimdeki belgelerin dilekçemin faksını çektim kısacası mesaj alır almaz hakem heyetnde koşun konuşmayın bile kimseyle çünkü sizleri sürekli oyalamak başka yerlere yönlendirmekten başka bir iş yapmazlar. Eğer ulaşmak bilgi almak isteyen olursa süreci uzun bir şekilde anlatabilirim.

  yaşar eren kaya 15 Temmuz 2014 20:16 Cevapla
  • yasar bey merhaba bana bu gün yasal takip mesaji geldi telefonu alali 5 ay falan oldu mesaj yeni geldi telefonu NT den aldim orayami goturmeliyim yoksa direk hakem heyetine basvurumu yapayim orayi nasil bulacagim yardimci olabilir misiniz teşekkürler

   zülküf doğan 25 Temmuz 2014 04:04 Cevapla
   • merhabalar , bence ilk etapta telefonu yetkili servise gönder tek hatta çalışıyor gibilerinden belirt benim okuduğum kadarı ile ana kartı değiştiriyorlamış tabi öyle okudum eğer ki ana kartı değiştirirler ise telefonun imei numarası da değişecektir. bu durumda garanti altında olmayan bir imei numarası sana vereceklerdir böyle durum olması halinde hakem heyetine başvuruda bulunup imei numarası değişti diye yaparsan yeni cihaz yada para iade talebinde bulunup kazanırsın ancak verdin servise servis bişi yapmadı o zaman hakem heyetine durumun izahını belirtecek bir dilekçe ve evraklar ile başvurursun sonuç 3 -4 ay içinde geliyor. ancak bununla da bitmiyor karara itiraz edip tüketici mahkemesine taşıyan satıcı veya ithalatçı firma ile hukuk savaşını mahkemede vermeye çalışıyorsun ve okuduğum kadarı ile mahkeme seni haklı bulsada temyize gönderme haklarını kullanıyorlamış. 05.11.2014 te tüketici mahkemesinde davam olacak eğer ki zamanın var ise mahkeme sonucunu da buraya yazarım.

    yaşar eren kaya 31 Temmuz 2014 13:16 Cevapla
 • Merhabalar, benim de başıma aynı şey geldi. Keza 30 gün içerisinde değil, mesajı aldığım gün öğleden sonra telefonum aramalara kapatıldı. Derhal Faturamı alıp Teknosa’ya gittim. Oradaki arkadaşlar bu durumla sürekli karşılaşıldığını, Fatura ve Kimlik Fotokopim ile benim dolduracağım bir formda belirttiğim GSM Numarasına eşleştirme yapılarak sorunun çözüleceğini söylediler. Nitekim öyle yaptım ve telefonum 2 gün içerisinde aramalara açıldı. Burada şöyle bir durum var. Tamam telefonuma başka sim kartları takmak gibi bir huyum yoktur. Şimdilik değiştirmeyi de düşünmüyorum. Fakat ya ileride farklı bir model aldığım zaman bunu satacağım kişiye durumu nasıl izah edeceğim? Veya ailemden bir yakınıma telefonu verdiğim zaman? Her defasında Kimlik Fotokopisi ve Fatura ile Form mu doldurmam gerekecek? Böyle bir saçmalık olabilir mi? Yani adama diyorlar ki; “Senin IMEI’yi götürmüşler, sen de acımasız ol sen de götür.” Böyle böyle nereye kadar gidecek? Ben onun IMEI Numarasını çalayım, o başkasınınkini? Böyle saçmalık olamaz. Firmaları böyle “Para İadesi” zorunluluğu gibi cezalara ittikleri zaman, Firmalar da ipe ipe önlemini alacaklardır diye düşünüyorum. Ha gidip 90-100 liralık bir telefon satın alıp, onun IMEI adresini kendi telefonuma atamam mı? Atarım. Ama Legal yollardan hakkını aramak varken, neden gidip de İLLEGAL yola başvurayım!

  Miraç 01 Eylül 2014 13:49 Cevapla
  • yani aldığımız yerde form doldruyoruz ve açılıyor öylemi

   ibrahim 09 Eylül 2014 10:51 Cevapla
 • Arkadaslar ayni mesajdan sabah ablam ve bende aldik telefona gelen IMEI numarasiyla sizinkini karsilastirin ayni degilse otlatma mesaji benim de ablamin da ayni degil komik olan da bana ve ona gelen mesajda ki IMI ler ayni

  merve 05 Eylül 2014 07:55 Cevapla
 • Yukarıdaki yorumları okudum ve maalesef bende aynı durumdayım telefonumu 800 liraya tam bir yıl önce bir bayiiden aldım faturası ve 2 yıl garanti belgesi hala duruyor. Son iki aydır başka bir sim kart takınca çalışmadığını fark ettim ve son zamanlarda bu durum beni iyice rahatsız etti. Bir kaç haftadır bir kaç telefoncuya gittim kodlanmış dedi garantili deyince olamaz dediler. Satın aldığım yerse ancak üçüncü gidişimde il merkezindeki ana servise yönlendirdi. Bugün oraya da gittim. Onlarda sanki suç bendeymiş gibi !! tek hat kullanmak zorunda olduğumu söylüyorlar. Ben telefonu sıfır aldım ki sıkıntı yaşamayayım neden buna katlanmak zorunda olayım. Anladığıma göre şikayet edince olumlu ve olumsuz sonuç alanlar var. Madur durumdayım hakkımı aramak istiyorum !! kesin olumlu çözüm alan birileri var mı? Yardımcı olabilecek yol gösterebilecek olursa kafam çok karışık …

  merve 05 Eylül 2014 21:55 Cevapla
 • Günümüzde akıllı cep telefonları fiyatları 1.500-2.500 lira arasındayken, bu parayı verip yetkili mağazadan alınan telefonda problemle karşılaştığınız zaman, sizin verdiğiniz ücretin yarısına aynı cep telefonunu alan kişi ile hiç bir farkınız bulunmuyor galiba. Çözümün acilen bulunması, mağdurların mağduriyetinin giderilmesi ümidiyle..

  baduser 08 Eylül 2014 12:34 Cevapla
 • Ya banada mesaj geldi imei klonlanmıştır diye fakat sorgulamada başka cihaz çıkıyor ne yapmam lazım

  Salihilk 09 Eylül 2014 16:02 Cevapla
 • Benim iki gün önce bir internet sitesinden aldığım akıllı cep telefonunun İMEİ numarasını sorgulattığımda sistemde böyle bir numara bulunmamaktadır deniliyor. Telefonu gönderen firmaya ulaştığımda telefonun numarasının Ankara’ya bildirildiğini ve bir iki gün içinde açılacağını söylüyorlar. İade edebilirim diye İMEİ açılmadan telefonu kullanamıyorum. 3. güne giriyoruz tık yok. Ne yapacağımı şaşırdım vallahi.

  Nesrin 18 Eylül 2014 11:01 Cevapla
  • Bende sizinle aynı sorunu yaşıyorum. İnternetten aldığım Samsung Galaxy S5 yeni geldi sim kartı takmadan IMEI numarasını sorgulayayım dedim. Kayıtlı değil diyor. Siz ne yaptınız. Bilgi verirseniz sevinirim.

   Haşim Şahin 25 Eylül 2014 16:20 Cevapla
 • şimdi bayiye gitip telefonumu tek hat uzerıne yapıcam ama ben baska hattımıda takıyordum bu durumda yenı telefon alıcam :(

  edanur 19 Eylül 2014 14:31 Cevapla
 • garantiye versem olurmu acaba

  halil 23 Eylül 2014 20:34 Cevapla
 • Bende kaçak olmasın kaçakçıya para gitmesin devlet kazansın orjinal olsun dedim 2 katı para ödedim 3 gün sonra telefonum kapandı tek çare tek hat kullanacaksın dediler tamam dedim ama 5 gün oldu telefon hala kapalı samsung müşteri hizmetleri her seferinde kayıt aldık ilgili birime gönderilecek diyor ama sonuç yok sallayıp duruyor. Canım ülkem hırsızların haramilerin kaçakçıların istilasına uğramış ceremesini dürüst halk çekiyor. Bu olaylar Almanyada Fıransada neden olmuyor olmuyor çünkü adam gibi kanunu kuralları var. Kim üzerine alınırsa alınsın İşin özü Tezekten terazinin boktan olur dirhemi.

  Mustafa 26 Eylül 2014 02:02 Cevapla
 • Bu akşam benimde telefonuma bu cihaz klonlu listesinde ve ay sonunda kullanım Dışı bırakılacaktır yazıyordu.tel fatura sı bende bunu göstererek gerçek sahibi olduğumu gösterebileceği bir mercii yokmu yani,sitede yazan sürecini takip etmeliyim çok saçma,bir deli kuyuya taş atmış kırk kişi. Çıkaramamış hesabına dönmüş bu iş resmen

  gülay 01 Ekim 2014 22:26 Cevapla
  • hadi bu telefonların kopyalandıgının klonlamasını gönderiyorsunuz
   bizide kopyalayında bizimde klorlanmış msjı gönderin ayıp be emege saygı kalmamış yani allah yardımcımız olsun nasıl iş anlamadım gitti

   reis-salih balıkesir 08 Aralık 2014 02:07 Cevapla
 • Ya arkadas bana da biraz öncede bana klonlanmıstır 30 gün içerisinde kapanacak tır diye mesaj geldi ımel numarasına baktım farklı ikiside sonra burda olanları okudum yalnız ben degilmişim bu sorunu yasayan gidip kaçak telefon almıyorsun okadar para verip alıyon olanlara bak daha 1 sene garantisi var birde böyle işin

  Ayhan 10 Ekim 2014 07:22 Cevapla
 • Arkadaşlar ben de online bir perakedenciden aldım telefon. Bana gelen mesajda 30 gün değil de 60 gün içinde kapatılacaktır yazıyor. Kayıtdışıdır diyor yani klonlama filan yok. Hemen aradım ve telefonumu tek hatla kullanabileceğimi söylediler. Tamam eyvallah dedik. Benim merak ettiğim sattığımda telefonu veya ailemden birine verdiğimde yine aynı prosedürlerle açtırabilir miyiz? Yani başka bir numara ile kullanacağımızı belirterek o numarayla kullanabilir miyiz? Yoksa telefon çöp mü olacak? Çok saçma işler dönüyor şu ülkede arkadaş. Ayrıca mahkemeye gidenler kaybettim filan diyor. Her şey kokuşmuş bu ülkede.

  Ragretch 17 Ekim 2014 17:03 Cevapla
 • Arkadaslar simdi bende baska bi İMEİ numarasi caktirsam sıkınti olur mu ?

  ismail 19 Ekim 2014 07:42 Cevapla
 • anlamsız işler devam ediyor , avrupanın hiç bir yerinde bı Imei saçmalığı yok , bizde para soygunculuğu için her hile mübah .. ya arkadaş telefonu 1700 tl almışım , faturası var ımei no klonlanmışmış ? benim suçum ne kardeşim ben belgemi gösteririrm size sizde telefonumu açarsınız , kopyalayanın telini kapatın . bu ne saçmalıktır böyle, hakkımızı arayacağımız yer yok mu ? ADALET yok mu?
  neymiş tek no ile açacaklarmış neden ne alaka kardeşim paramı verdim aldım yarın telefonu eşime versem ne olucak tel çöp mü olucak ? sizin yapacağınız işin …..

  MURAT 15 Kasım 2014 09:40 Cevapla
 • yeni türkiye dedikleri bu olsa gerek bende migrostan aldım telin arkasında yazan imei ile kutusunda yazan aynı içindeki başka dolandırıcılık gibi bişi bu tek hatla kullanmak istemiyorum eger öyle bi zorunluluk varsa iadesini istiyorum dedim bugün servise gönderilcek bakalım betpa yetkili servis sonucları neler oldugunu burdan yazıcam

  elif 01 Aralık 2014 13:28 Cevapla
 • Benim sorunum çok komik.Cihazım klonlanmıs fakat asıl sorun telefonum iphone 4s sadece benim hattımı okumuyor daha doğrusu okuyor ama servis yok uyarısı yapıyor ama başka diğer hatların hepsini okuyor ve sorunsuz çalısıyor.Şimdi benim anlam veremediğim neden tek benim kendi hattımı çalıstırmıyor da diğer hatları çalıstırıyor… enteresan

  özgün 06 Aralık 2014 01:50 Cevapla
 • Gecenin bir yarısı aldığım klonlanma msji yuzunden uykumdan oldum ve araştırdım,resmen çetelerin eline düştüm dedim.sonra IMEI nolarini karsilastirdim . benim telim 2hatli ve iki no da msj daki no ile tutmuyor hatta komik olan 15 haneli numara gelen yasal uyari msjindaki ise 14haneli o no sorgulatilamiyor bile simdi napacagim bilemedim korktum açıkçası yine de

  ipek 14 Aralık 2014 09:11 Cevapla
 • Her koşulda devlet kazanıyor vatandaşı kim ne yapsın.Sen illegal yola girsen de girmesen de her zaman devletin cebine koymuş oluyorsun.Bunun ne kadarının vatandaşa döneceğini zaten herkes iyi biliyor.

  mehmet 21 Aralık 2014 22:53 Cevapla
 • Dün gece banada aynı mesaj geldi btk yi aradım kendi telefonumdaki imeiyi sorgulattm doğru kayıtlı dedi size yanlış gelmiştir o mesaj veya imei numarası önceden kullanmış olduğunuz başka bi telefona aittir dedi ama mesajda gelen imei 14 haneli sorgulamiyo bile ne yapacağımı bilemiyorum tekrar btkyi arayayım mi acaba???

  Kubra 01 Ocak 2015 03:16 Cevapla
 • ******** IMEI nolu cihaz klonlu listesinde olduğu için 31.01.2015 de kullanım dışı bırakılacaktır. Hattıız açık kalacaktır diye banada mesaj geldi içinden hattımı çıkardım ve yeni bir telefon kullanmaya başladım. bir sorunla karşılaşırmıyım ?

  elif 02 Ocak 2015 12:12 Cevapla
 • Arkadaslar sizin IMEI numaranız başka telefona kopyalanmistir. Tek care şudur siz de başka bi telefonun IMEI numarasini kendi telefonunuza kopyalatin. Baskasini magdur etmemek icin sizin kullanmadiginiz eski bi telefonunuza ait IMEI numarasi olsun mumkunse.bu konuyu cep telefonu satan dükkanlarla görüşün. Sıkıntı Hallolur.

  sedat çalim 02 Ocak 2015 16:06 Cevapla
 • İmei klonlama işi tamamen yurt dışından kaçak cihaz getiren sahtekarların işi olduğu için burada ithalatçı firmanında satıcı firmanında herhangi bir suçu yoktur. Kaçak cihaz getirenler rastgele imei numarası grip kopyalama işlemi yapıyor buda kime denk gelirse artık kaçak cihaz satılıp kullanılmaya baaşlayınca her iki cihazada yasal uyarı gidiyor.Faturası olan kendi hattına açtırabiliyor.Garanti belkesindeki numarayı arayıp….Yani burda garantili ürün satanların bir suçu bulunmuyor…

  fuat 12 Ocak 2015 18:54 Cevapla
 • merhaba bende iphone 4 vardı.Çalıştıgım yer de bir arkadaştan aldım o da bir telefoncudan almış pasaporta kayıtlı.10 gün kadar önce telefonu sattım alan arkadaşta bataryasını değiştirtmiş. 1 gün sonra telefonda servis yok göstermiş. imei numarasını sorguladığımızda başka telefona kopyalanmış imei numarası olarak görünüyor. telefona tekrar aynı imei numarasıyla çalıştırabilmem için ne yapmam gerek yada telefonu çalışır hale nasıl getirebiliriz saygılar şimdiden

  yusufkk 22 Ocak 2015 14:07 Cevapla
 • Bana mesaj gelmedi ama tel in imeisini sorguladığımda klonlandığı gözüküyor ve tel çalışmıyor.

  fatih 22 Ocak 2015 15:53 Cevapla
 • son paragrafta yazılan şey bana oldu ben aldığım yere gittim ve kimlik fotokobimi istediler verip vermemekte tereddütte kaldım internette bir araştırayım dedim yazınızla karşılaştım aldığım yer kesinlikle haksız mı bu durumda ne yapmalıyım lütfen acil cevap yazar mısınız önemli

  Ayça 23 Mayıs 2015 17:46 Cevapla
 • Imei numarasi klonlanan çoğu kişinin telefonu yeni Aldığı zamanlara rastlıyor bunu fark etmesi ancak benim telefonum yaklaşık 3 yıllık ve bana yeni geldi imei klonlanmistir mesajı bu imei klonlanmasi benim internetten örneğin play store dan uygulama indirirken uygulamanin bazı bilgilerime erismesine izin verdiğim için olabilir mi? Yani imei numarasi calinmasi cihaz kullanicisina mi bağlı yoksa imei yi klonlayan kisilere mi bağlı

  Ayşenur 10 Haziran 2015 16:21 Cevapla
 • Arkadaslar bence hic birsey yapmayalım. Zamana bırakalım aynı mejas bana da geldi

  Görkem 22 Temmuz 2015 12:03 Cevapla
 • Arkadaşlar banada bu sms geldi ama IMEI sorgulaması yaptım IMEI uyusmuyor sms dikkate almalıyım

  umut 25 Temmuz 2015 18:50 Cevapla
 • Aynı mesaj bana da geldi. Hakem heyetine verip yeni telefon veya para iadesi alma yoluna gitmeyi dusunuyorum

  ftih 13 Ağustos 2015 11:44 Cevapla
 • Arkadaşlar burada herkes veryansın etmiş. Ben lg servisine bildirdim 3 günde imei kaydedildi.
  Benimki anakart degisiminden kaynaklanmıştı. Gerisini bilemem artik.

  İbrahim 10 Ocak 2017 00:43 Cevapla
 • Telefonum 1 aylık bile değil banada mesaj geldi napmam gerek yardımcı olabilirmisiniz

  Serdar 29 Ocak 2017 19:14 Cevapla

Bir Cevap Yazın