background img
May 20, 2012
0 0

Telefonunuzu Root Etmek İçin 6 Sebep

Yazar

Telefon neden root edilir?Root etmenin ne gibi avantajları var? Gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız bu yazımızda.

Öncelikle root etmek nedir?
-Root etmek telefon üzerinde superuser yetkilerine sahip olmaktır. elefonunuzda sadece okunabilir durumda olan dosyaları ve klasörleri değiştirebilir bu sayede telefonda istediğiniz her türlü değişikliği yapabilirsiniz. Ayrıca bazı android uygulamaları çalışabilmesi için de root yetkisine ihtiyaç duyar. Çünkü bu uygulamalar işlem yapabilmek için sistem parametreleri üzerinde değişiklik yapmak zorundadırlar. Bu duruma verilebilecek pek çok örnek var, fakat en basit örneği verelim. Market Enabler uygulaması ile Türkiye’ de gözükmeyen market uygulamalarını görebiliyoruz. Uygulama android sisteminin operator.numeric parametresini değiştiriyor. Telefon açılırken android sim kartı okuyup kullandığınız operatörün kodunu alır ve parametreye yazar. Ardından markete girdiğinizde bu parametrenin kontrolü yapılır eğer kullandığınız operatör, sınırlandırılmış bölgede değilse tüm uygulamalar açılır, eğerki Türkiye gibi sadece ücretsiz uygulamalar ile sınırlandırılmış ise ücretli uygulamaları göstermez. Bu noktada uygulama operator numeric parametresini amerika gibi sınırsız operatörlerin kodu ile değiştirir ve sorun çözülür.


Telefonumu neden root etmeliyim? Buyrun 6 sebep:
1. Recovery Image; Telefonu root ettikten sonra, her türlü rom güncellemesini yükleyebilir hale gelirsiniz. Bazen bir telefon modeli için şirket bir güncelleme çıkardığında sadece belli bir bölgedeki kullanıcıların yüklemesine izin veriyor. Bunu yapmak için güncelleme dosyasını hafıza kartına atarsınız. Telefon açılırken otomatik olarak görür ve güncellemeyi gerçekleştirir. Normal şartlarda bunu yapmanıza müsade edilmez. Çünkü “signature verification” ister. Yani imza onayı. Fakat telefonunuzda root yetkisi varsa bu gereklilik ortadan kalkar.
2. Custom ROM’ lar; Telefonu alırken yüklü gelen romdan memnun olmayanlar sürekli yeni romları dener. Çünkü telefon üreticisi telefonu üretirken yükleyeceği romu tüm müşterilerinin ihtiyaçlarını düşünerek yapar. Bu sebeple bazı kullanıcılar için mükemmel olabilir. Örneğin; bazı kişiler için HTC’ nin uygulamaları çok güzel gelirken bazıları için hiç kullanılmayan ve boş yere hafıza ve ram tüketen uygulamalardır. Yada, ROM’ un ayarları telefonun donanım gücünü tam olarak kullanmaz. Geliştiricilerde telefonun donanımını tam olarak kullanabilecek romlar geliştirir. Kullanıcılar telefonunun tüm donanım özelliklerini sonuna kadar kullanmak isterler. İşte Custom rom kullanabilmek için de root yapmanız gerekmektedir.
3. Geliştirilmiş Araçlar; Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı uygulamalar root yetkisine ihtiyaç duyar. Örneğin ekran resmini kaydetme. Yada telefonun led lerini bildirimler için kullanma gibi. Yeni android versiyonlarında bu tür şeyleri kullanabilmek için root yetkisine ihtiyaç duyulmamaya başlansada halen uygulamaların çoğu root yetkisine ihtiyaç duyuyor.
4. Overclocking; Bu terime bilgisayar konusunda tecrübeleri kullanıcılar yabancı değiller. Telefonun işlemci hızının standart değerin üstünde çalıştırmaktır. Bilgisayarlarda bu overlock metodu bilgisayarın işlemci hızını yükseltmek için kullanılıyor çoğunlukla fakat telefonlarda durum biraz değişiyor. Çünkü telefonlar pilden güç aldıkları için işlemci hızını arttırmanın yanında düşürmek te işe yarıyor. Örneği root edilmiş bir telefona yüklü overlock uygulaması ile telefonun işlemci hızı ekranı kapalı iken çok düşük seviyelere çekiliyor. Bu sayede normalden daha az pil tüketmesi sağlanıyor.

5. Yasaklı uygulamaları çalıştırmak;Bu seçeneğide yukarıda biraz inceledik ama burada daha geniş olarak inceleyelim; Birbirinden farklı 2 örnek vericem.

 •   En popüler olan sorun olan tethering yani telefonun internetini wireless üzerinden diğer cihazlar ile paylaşmak. Türkiye’ de olmasada özellikle Amerika’ da kullanıcılara sınırsız 3g/4g internet veren şirketler tethering uygulamalarını kesinlikle kullandırmak istemiyor. Bu sınırsız interneti kullanıcılar sadece telefonlarda kullansın istiyorlar, çünkü telefonda sınırsız interneti ne kadar kullanabilirsiniz ki? Ekstrem örnekler hariç tabiki(Telefonu sürekli şarjda bırakıp telefondan torrent indirenler). Telefonda root yetkisi olan kullanıcılar tethering uygulamasını açıp bilgisayarları ile paylaşıyorlar ve bu sayede bilgisayarlarında sınırsız internet kullanıyorlar. Bilgisayar üzerinden dosya indirmek, telefon üzerinden indirmekten daha kolay. Yoksa yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu sınırsız interneti sonuna kadar kullanacak olanları durdurmak imkansızdır İşte bu durumda Operatörler telefonda tethering uygulamasını kullandırmıyorlar ama root yetkisi olunca kolayca kullanabiliyorsunuz.
 • Örnek ise sim kilidi olan telefonlar; Örneğin Samsung Galaxy S2 ve HTC Sensation modellerini yurtdışından alırsanız sim kilidi oluyor. Bu kilidi çözmeye yarayan uygulama sistem dosyaları ile çalışırken root yetkisine ihtiyaç duyuyor.

6. Gereksiz uygulamalar;Kullandığınız operatörün yada üretici şirketin telefonunuza eklediği gereksiz uygulamalar. Bazı kullanıcılar için gerekli olabilir ama çoğu kullanıcı açmıyor bile. Eğerki telefonunuzu root yaparsanız bu uygulamaları kolaylıkla silebilirsiniz.

Kaynak:Yesilcin.com

Yorumlar: Telefonunuzu Root Etmek İçin 6 Sebep

 • Katılıyorum 6/6
  Turkcell sistem uygulamalarını kaldırdım.
  Overlock yaptım kasmıyor
  Root gereken şeyleri kullanıyorum (bootanimation , fonts.)

  Webperfect 17 Kasım 2012 14:15 Cevapla
 • galaxy tab 2 7 inç aldım. ureticinin koyduğu telefon özelliğini turkcell kaldırmış. root lazım ama cesaret edemedim

  ilker 10 Ocak 2013 17:54 Cevapla
 • General mobile discovery telefonum var kit kat guncellemesini yaptim fakat tekrar root atamiyorum yardimci olabilirmisiniz

  Cagri 23 Temmuz 2014 15:54 Cevapla

Bir Cevap Yazın