background img
May 26, 2015
0 0

Telefon Bataryasında Dinleme Cihazı İddiası

Yazar

Sosyal medyada yayınlanan “Samsung telefonların bataryasında dinleme cihazı” videosu kısa sürede sosyal medyada popüler olan birçok sayfada yerini aldı. Peki sosyal medyada popüler olan videodaki bahsedildiği gibi “Samsung marka cihazların bataryasında dinleme cihazı mı var? sorusunun cevabını bu yazımızda arıyoruz.

Akıllı telefonların hayatımıza girmesinden sonra özellikle de son dönemde ülkemizde yaşanan yasa dışı dinleme operasyonları, halkımızda geçmişten süre gelen “Acaba beni de dinliyorlar mı?” düşüncesini tekrardan gündeme getirdi. Televizyon dizilerinde de halkımızın bilinçaltına işlenen “dinleme” konusu sosyal medyada geçtiğimiz günlerde paylaşılan “Samsung marka telefonların bataryasında dinleme cihazı” konulu video ile tavan yaptı. Her ne kadar sosyal medyada videonun altındaki yorumları okuduğumuzda birçok kullanıcının videoda sökülen bataryadan sökülen şerit şeklindeki objenin dinleme cihazı olmadığı ile alakalı yorumlar gösterse de videoyu izledikten sonra cihazının bataryasını kontrol edenlerin de azımsanmayacak sayıda olması açıkçası bu yazıyı kaleme almamıza neden oldu.

Samsung NFC BataryaAşağıda sizlerle paylaşmış olduğumuz videoda iddia edildiği gibi Samsung cihazların bazı modellerinin bataryasında yer alan şerit iddia edildiği gibi bir dinleme cihazı değil. Samsung’un özellikle kablosu şarj teknolojisine sahip cihazlarında ve NFC modülüne yani yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisine sahip cihazlarında yer alan bu şerit NFC güçlendirme anteni olarak adlandırılıyor. Kablosuz şarj teknolojisini kullanmak isteyen kullanıcılar için vazgeçilmez olan bu şerit sökülmemesi gereken objelerin başında geliyor desek yanlış olmaz sanırım.

Küresel çapta satış rekorlarına imza atan, Android platformuna sunduğu cihazlar ile mobil dünyanın gelişmesine katkı sağlayan Güney Koreli firmanın bataryasında yer verdiği NFC güçlendirici üzerinden “Samsung, müşterilerini batarya üzerindeki chip sayesinde dinliyor” algısı oluşturmak komik bir iddiadan öte geçmiyor.

Dinleme konusunda meraklı olan kullanıcıların FM Transmitter, Receiver ve RFID konularını araştırmasını öneriyoruz. Dinlemenin yapılabilmesi için yukarıda belirtmiş olduğumuz objelerin cihazınıza konumlandırılmış olması gerekmektedir. Ayrıca Android gibi açık kaynak kodlu bir işletim sisteminde yazılım içerisine konumlandıracak programlarla GPS üzerinden veya GSM operatörü üzerinden sizi takip etmek gibi çok daha anlamlı anlamlı bir dinleme yapabilecek teknoloji devi firmaların, batarya üzerine konumlandırılan chip yardımıyla dinleme yapıyor iddiası sosyal medyada bir algı yönetiminden başka bir şey değil. Son söz olarak videoda yer alan iddiaların gerçek dışı olduğunu tekrardan hatırlatarak, telefon bataryasına fiziksel müdahale de bulunmanın elim sonuçlar oluşturabileceğini ekliyoruz.

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın