background img
Ara 18, 2012
0 0

Tegra 4 72 Çekirdekli Mi Olacak?

Yazar

tegraNvidia ilk defa dört çekirdekli ARM Cortex A9 tabanlı Tegra 3 işlemcisini duyurduğunda itiraf edelim ki heyecenlanmıştık. Sonra merakla beklenen işlemci HTC nin en iddialı moddelierinden HTC One X ile satışa sunuldu. İşlemci bu telefonda bekleneni veremedi. En azından genel düşünce böyle. Benchmark testlerinde Qualcomm’ un çift çekirdekli Snapdragon S4  işlemcisi kadar hızlı olmadığı ortaya çıkınca kullanıcıları ve teknoloji severleri üzmüştü. Muhtemelen firma bu hayal kırıklığını yeni modeliyle telafi etmeye çalışacak.

Tegra 4 işlemcisi 72 grafik çekirdeğine sahip. Bu sayı kulağa çok gelebilir. 72 çekirdek Tegra 3′ ün tam 6 katı grafik işlemciye sahip.

Peki bu Tegra 4 ün performansının Tegra 3’ün 6 katı olacağı manasına mı geliyor? 

Bunu şimdiden söylemek zor. Sağlıklı sonuçları ancak işlemci piyasaya sürüldükten sonra yapılacak benchmark testleriyle anlayacağız. Eğer firma işlemciyi 2013 ün ilk çeyreğinde açıklarsa ikinci çeyrekte veya üçüncü çeyrekte bu işlemciyi kullanan telefon ya da tablet görmemiz olası.

Tegra 3 ün 4+1 işlemci mimarisini kullanacağını düşündüğümüz Tegra 4’le yine 5. çekirdekle enerji tasarrufu amaçlanmış. 2560×1440 çözünürlükte video oynatma kapasitesine sahip olacak Tegra 4 platformu Full HD 120Hz video desteği ile geliyor. USB 3.0 taknolojisine uyum sağlayan Tegra 4 aynı zamanda 350 MP/saniye hızında resim işleyebiliyor.

Son olarak işlemcinin CES 2013 fuarında görücüye çıkmasını beklediğimizi belirtelim.

 

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın