background img
Oca 1, 2017
1 0

Taksilerde İstanbulkart ve Kredi Kartı ile Ödeme Dönemi Başlıyor

Yazar

İstanbul’da taksilerde İstanbulkart ve kredi kartı ile ödeme dönemi çok yakında başlıyor. 2017 yılında hayata geçirilmesi planlanan projenin detayları haberimizde sizlerle.

İBB Meclisi’nin Kasım 2015’te aldığı kararla İstanbulkart alışveriş ve diğer şehircilik uygulamalarında kullanılabilecek nakit para kartına dönüşmüştü. Fakat kararın üzerinden yaklaşık 1 sene geçmiş olmasına rağmen İstanbulkart, İstanbul’da yaşayan insanların hayatına toplu taşıma hariç henüz tam anlamıyla temas etmedi. İBB Meclisi’nin kararından sonra 15.12.2015’te Resmi Gazete’de yayımlanan kararla BDDK’dan lisanslı bir elektronik ödeme kuruluşu olan BELBİM sonunda kullanıcıların en çok beklediği konuların başında gelen mobil ödeme ve İstanbulkartın farklı noktalarda kullanımı ile alakalı adım atıyor.

Habertürk Gazetesi’nden Yiğitcan Yıldız’ın haberine göre İstanbul’da taksilerde İstanbulkart ve kredi kartı ile ödeme dönemi 2017 yılında devreye giriyor. Projenin, İstanbul’da trafikte yer alan 18 bin taksinin tamamında geçerli olup olmayacağı ile alakalı henüz net bir bilgi yok. Fakat proje İstanbul’da taksi kullanan birçok kişiyi memnun edecek gibi görünüyor.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur ile konu hakkında görüşen Habertürk gazetesi İTEO’nun karara karşı olduğunu belirtiyor. Yahya Uğur’un konu ile alakalı yaptığı açıklamada “Müşteriler bazı durumlarda uzun mesafeler gidebiliyor, bu gibi durumlarda taksimetre 80-100 TL yazabiliyor. İstanbulkart’ına yüksek miktarda para yükleyen az insan var. Nakit ödeme her zaman daha hızlı ve pratik bir yoldur” diye konuştu. Yahya Uğur, taksicilerin teknolojinin gerisinde kalmaması ve alternatif ödeme sistemleri üzerinde çalışılması gerektiğini kaydetti. Uğur, “Geçmiş dönemlerde şimdi oldukça popüler olan mobil uygulama üzerinden taksi çağırma ve ödeme projesi sunmuştuk, ama kabul görmemişti” diye konuştu.

Yahya Uğur’un açıklamalarının özellikle de İstanbulkart ve mobil uygulama üzerinden taksi çağırma ile alakalı kısımlarında kesinlikle haklılık payı var. Ancak BELBİM’in proje ile birlikte İstanbulkart’a online yükleme imkanı ve Mobiett uygulamasına farklı özellikleri getireceğini de düşünmek gerekiyor. İstanbulkart sayısının 20 milyon rakamını geride bıraktığını açıklayan BELBİM, İstanbulkart için ulaşım kartları üyelik sistemini Mayıs ayında devreye alarak ileriki dönemlerde İstanbulkart’a online dolum özelliği kazandıracağının sinyalini vermişti.

Halihazırda BiTaksi gibi popülerliği her geçen gün artan bir uygulama karşısında BELBİM’in İstanbul’daki taksilerde İstanbulkart ve kredi kartı ile ödeme seçeneğini devreye alması nasıl bir rekabet ortamı oluşturacak bekleyip göreceğiz.

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın