background img
May 23, 2014
0 0

Spotify 10 Milyon Ücretli Kullanıcıya Ulaştı

Yazar

Android ve iOS platformunun popüler müzik akış servisi Spotify hızlı büyümesini devam ettiriyor. 10 milyon ücretli kullanıcıya ve 40 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıklayan müzik akış servisi ayrıca tüm zamanların en çok dinlenen sanatçısı ve en çok dinlenen parçayı da açıkladı.

İnternetin her geçen gün hayatımızda daha çok yer almasıyla birlikte müzik piyasasında yaşanan değişim mobil sektörün gelişmesi, akıllı telefonların kullanım miktarının artmasıyla birlikte müzik piyasasında değişim yerini müzik akış servislerine bıraktı. Android ve iOS platfromunun müzik akış servisleri arasında liderliğini sürdüren Spotify, güncel kayıtlı kullanıcı sayısını ve bazı istatistiksel bilgileri basınla paylaştı.

Tüm dünyada 56 pazarda 10 milyon ücretli aboneye ve 40 milyondan fazla aktif kullancıya sahip olduğunu duyuran Spotify kurucusu ve CEO’su Daniel Ek “Bu yıl harika geçti. Dünyanın her tarafından insanlar internet üzerinden müzik yayını hizmetini benimsedikçe pazar sayımızı 20’den 56’ya çıkarttık. 10 milyon abone hem Spotify hem de tüm müzik endüstrisi için çok önemli bir kilometre taşı. Dijital müzik alanındaki lider konumumuzu güçlendirerek dünyadaki herkesin daha fazla müzik dinlemesine odaklanmaya devam ediyoruz” dedi.

Spotify’ın 2008 yılında hizmete girmesinden bu yana, kullanıcılar 1.5 milyar çalma listesi oluşturdu. Şirket tarafından Spotify üzerinden her gün toplamda 5 milyondan fazla çalma listesi oluşturulduğu ve güncellendiği açıklandı.

Bu kilometre taşına ulaşılmasını mümkün kılan müzikseverleri ve sanatçıları kutlamak için, bugün Spotify en çok dinlenen sanatçıları açıkladı:

En Çok Dinlenen Sanatçılar: Eminem, tüm zamanların en çok dinlenen sanatçısı ünvanını aldı. En çok dinlenen kadın sanatçı ise Rihanna oldu. David Guetta en çok dinlenen ikinci sanatçı iken Katy Perry tüm zamanların en çok dinlenen ikinci kadın sanatçısı oldu.

En Çok Dinlenen Şarkı: Avicii’nin “Wake Me Up” isimli şarkısı, 235 milyon dinleme ile tüm zamanların en çok dinlenen şarkısı başardı.

En Çok Takip Edilen Sanatçı: David Guetta, 5 milyondan fazla takipçi ile Spotify’da en çok takip edilen sanatçı oldu.

Geçtiğimiz Ay: Top 100 Pop Tracks on Spotify (Spotify’daki En İyi 100 Pop Şarkısı) en çok dinlenen çalma listesi, Clean Bandit’in “Rather Be feat. Jess Glynne” isimli şarkısı ise çevrimdışı modda en çok dinlenen şarkı oldu.

2008 yılından bu yana hak sahiplerine 1 milyar dolardan fazla ödeme yapan Spotify’ın büyümesi ve küresel erişiminin artması, tüm müzik endüstrisi için çok büyük önem taşıyor.

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın