background img
Eyl 30, 2013
0 0

Samsung’dan Reklama 13 Milyar Dolar

Yazar

Samsung-ReklamGüney Koreli teknoloji devi Samsung’u son yıllarda akıllı telefon piyasasının tepesine çıkaran en önemli etkenlerden birisi olarak hiç şüphesiz ki son derece başarılı olan amiral gemisi ürünleri için yürütülen reklam kampanyalarını sayabiliriz.

Geçen yıla ve yılın en popüler telefonu Samsung Galaxy S3‘e dönecek olursak ve Londra 2012 dersek akıllarınıza hangi isim gelecek? Eminim pek çoğunuz hemen hatırladınız, dilinin ucuna kadar gelen ama ismi çıkartamayanlar içinse biz söyleyelim: David Beckham! Dünyanın en medyatik ve en çok kazanan futbolcularından biri olan David Beckham’ın elinde S3’ü ile olimpiyat temalı reklamı aşağıda yeniden izleyebilirsiniz.

Peki 20 milyondan fazla satan efsanevi phablet Samsung Galaxy Note 2 için kameranın karşısında kim vardı? Samsung bu dev cihazı için dev bir isim düşünmüş olacak ki yeşil çimlerden parkeye inmiş NBA’in aktif oyuncuları arasındaki en büyük isimlerden Lebron James gündelik yaşamında Note 2 kullanırken karşımıza çıkmıştı.

Peki bu kadar yıldız isimleri bir ürünün reklam yüzü yapmak Samsung’a maliyeti ne oldu?

Ülkemizde bile sakız ve cips reklamlarında oynayan dizi oyuncuları için 500bin, 750bin lira gibi rakamlar konuşulduğundan yola çıkarsak bu isimlerin reklam anlaşmasında altına imza attıkları rakamların büyüklüklerini tahmin etmek pek de zor olmasa gerek.

İşte bu noktada SamMobile‘ın pazarlama stratejisti Benedict Evans‘ın twitterdan paylaştığı bir analize dayandırdığı haberine göre Samsung 2013 yılını 13 milyar dolar gibi rekor bir reklam harcama bütçesiyle  kapatmaya çok yakın.

Bu rakam neden bu kadar önemli? Bu rakam geçtiğimiz yıl Google’ın Motorola’yı satın almak için cebinden çıkarttığı rakamdan (12,5 milyar dolar) daha yüksek olmakla beraber pazardaki rakiplerinden HTC’nin pazar değerinin yaklaşık 3 katı!

Samsung reklama bu kadar büyük bütçeler harcayabilirler reklam bütçesi olarak karşında en büyük rakibi yine kuşkusuz dünyanın en değerli markası Apple olacaktır.

Kaynak: SamMobile, Twitter

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın