background img
Ağu 25, 2012
0 0

Samsung’dan Apple’a 1 Milyar Dolar

Yazar

Samsung ve Apple arasındaki patent davasında jüri kararını açıkladı: Samsung Apple’a 1 milyar Dolar ödeyecek.

Kaliforniya’daki bir mahkemede görülen davada Samsung’un kendi mobil cihazlarının yapımında Apple’ın birçok patentini kullandığını düşünen jüri, Samsung’un Apple’a 1.049.343.540 Dolar ödemesine karar verdi. Samsung, Apple’ın da kendi patentlerini kullandığını öne sürmüş olmasına rağmen mahkeme kararına göre Apple Samsung’a herhangi bir para ödemeyecek.

Stanford Üniversitesi’nden hukuk profesörü Mark Lemley, “Bu Apple için büyük bir başarı” açıklamasını yaptı ve bu davanın, tarihteki en büyük patent davası olduğunu belirtti. Haberin ardından Apple hisseleri yükselişe geçti.

Samsung cephesi, kararı “tüketici için bir kayıp” olarak niteledi ve şu açıklamalarda bulundu:

“Bu karar tüketici için daha az seçeneğe, daha az yeniliğe ve daha yüksek fiyatlara sebep olacak. Patent kanunun değişik şekillerde yorumlanarak bir firmaya oval köşeli dörtgenlerin veya Samsung ve diğer şirketler tarafından her gün geliştirilen teknolojilerin tekelinin verilmesi çok üzücü. Tüketicilerin seçme hakları var ve Samsung ürünlerini aldıkları zaman ne satın aldıklarını biliyorlar. Samsung, yeniliklere ve tüketiciye seçeneklere sunmaya devam edecek.”

Apple ise mahkemeyi “çalmanın doğru olmadığı mesajını açık bir şekilde verdiği için” överken “Mahkemede sunulan dağ gibi kanıtlara bakınca fark ettik ki Samsung’un kopyalaması bizim bildiğimizden bile daha derinlere iniyormuş” açıklamasını yaptı.

24 Ağustos’ta Güney Kore’de görülen bir davada ise mahkeme iki firmanın da birbirlerinin patentlerini kullandığına karar vererek ülke genelinde iPhone 3GS, iPhone 4, iki iPad modeli ve Samsung Galaxy S2’nin satışlarını yasakladı. Mahkeme ayrıca Apple’ın Samsung’a 35.000 Dolar ve Samsung’un Apple’a 22.000 Dolar ödemesine karar verdi.


Kaynak: CNN

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın