background img
Mar 1, 2013
0 0

Samsung ve Visa NFC Teknolojisinde İşbirliği Yapıyor

Yazar

Samsung NFC Visa PayWaveSamsung ve Visa NFC tabanlı ödeme sistemlerinin dünya çapında yaygınlaşması için Mobil Dünya Kongresi 2013’te ilk adımı attı. İki şirket arasında imzalanan anlaşmayla Samsung’un yeni modellerinde Visa payWave uygulaması yüklü olarak gelecek.

İlk olarak 2006 yılında Nokia’nın piyasaya sürdüğü 6131 modeliyle akıllı telefonlardaki yerini alan NFC (Near Field Communication) teknolojisi Android platformuna Samsung Galaxy Nexus ile 2010 yılında adımını attı. 2010 yılından itibaren birçok üst düzey telefonda yerini alan NFC teknolojisi artık birçok alanda kullanılmaya başlandı. Samsung’un geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü amiral gemisi Galaxy S3’ün S-Beam özelliği ile NFC teknolojisinin dosya aktarımında aktif kullanımına şahit olmuştuk. Lockitron firması tarafından kilit açma sistemlerinde de kullanılmaya başlanan NFC teknolojisinin ödeme sistemlerinde yaygınlaşması için Samsung ve Visa kolları sıvadı. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen WMC 2013’te ilk imzaların atıldığı anlaşmaya göre Samsung’un bundan sonra piyasaya sürdüğü cihazlarında Visa payWave uygulaması yüklü olarak gelecek.

NFC teknolojisinin android platformunda öncüsü olan Samsung, NFC tabanlı mobil ödeme sistemi ile piyasada adından söz ettireceğe benziyor. Samsung yöneticilerinden Won-Pyo Hang ” Visa ile yapılan ortaklığın küresel mobil ödeme platfromunun kurulmasına öncülük edeceğini” düşünüyor.

Samsung’un 14 Mart’ta New York’ta düzenleyeceği etkinlikle tanıtacağı amiral gemisi Galaxy S4’te Visa payWave uygulaması da görücüye çıkacak.

Kaynak : The Verge

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın