background img
May 25, 2013
0 0

Samsung Katlanabilir Ekranlı Tablet Patenti Peşinde

Yazar

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un katlanabilir ekran teknolojisi üzerine birkaç yıldır ciddi mesai harcadığını biliyoruz. En son 8-11 Ocak tarihleri arasında Amerika’nın Las Vegas kentinde gerçekleştirilen CES 2013 etkinliğinde Samsung, Youm adını verdiği katlanabilir OLED ekran teknolojisine sahip bir akıllı telefonunu kutusundan çıkarmıştı. Katlanabilir ekranlı telefondan sonra Hollanda merkezli yayın yapan Mobileaks blogu tarafından paylaşılan son bilgilere göre Samsung katlanabilir ekranlı tablet için patent sürecine girmiş bile.

Mobileaks’in ismini açıklamadığı güvenilir kaynağı tarafından paylaşılan bilgilere göre yukarıda gördüğünüz gibi bir yapıda olacak olan tablet 10.1 inç büyüklüğünde bir ekrana 1920×1080 piksel Full HD ekran çözünürlüğüne sahip olacak. Tabletin katlanabilir kısmı olan alt kısmı bir nevi laptop klavyesi rolünü görecek ve tabletin üst kısmına göre daha kalın olacak. Arka kamerası bulunmayacak olan tabletin ön kamerasında 3 megapiksel çözünürlüğe sahip 720p çözünürlükte HD video çekimine imkan sağlayacak bir kamera kullanılacak.

İşlemci olarak 1.6 GHz hızında çalışan sekiz çekirdekli Exynos 5 işlemciye sahip olacak Samsung Katlanabilir Ekranlı Tablet 2 GB RAM‘e ve 32 GB dahili hafızaya sahip olacak. Hafıza kapasitesi microSD kart desteği sayesinde 64 GB’a kadar yükseltilebilecek.

Sızdırılan son bilgilere göre tablet 8000 mAh kapasiteye sahip bir batarya güç veriyor olacak.

Katlanabilir ekranlı tabletler hayatımıza ne zaman ve ne fiyattan girer henüz konuşmak için erken de Samsung ve LG arasında pazara ilk ürünü sunma konusunda çılgın bir yarış olduğunu söyleyebiliriz.

Katlanabilir ekranlı tabletler ülkemizde satışa çıkarsa almayı düşünür müsünüz?

Samsung tarafından CES 2009’da tanıtılan katlanabilir ekranlı bir cihaza ait videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: Android Authority, Mobileaks

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın