background img
Nis 20, 2014
0 0

Samsung Galaxy S5’in IP67 Sertifikası Su Aldı

Yazar

Suya ve toza karşı dayanıklı IP 67 sertifikasyonuna sahip olan Samsung Galaxy S5 su aldı. İşte Phandroid.com tarafından yapılan Samsung Galaxy S5 suya dayanıklılık testi ve sonuçları.

Samsung Galaxy S5’in 11 Nisan’da 155 ülkede satışa sunulması ardından telefonla alakalı inceleme ve test videoları gelmeye devam ediyor. Samsung’un Galaxy S5’in öne çıkan donanımsal ve tasarımsal özellikleri arasında olan suya ve toza karşı dayanıklılık Galaxy S5’in arka kapağının açılıyor olmasından dolayı kullanıcılarda endişelere yol açıyordu. Samsung Galaxy S5 kullanıcılarının endişelerini ispatlar nitelikte bir sonuç Phandroid ekibi tarafından yapılan suya karşı dayanıklılık testinde ortaya çıktı.

Suya karşı telefonun dayanıklılığını test etmek isteyen Rob Jackson, gece telefonu suya koyup sabah uyandığında telefona baktığında telefonun arka kamerasında ve ekranında buğulanmalar olduğunu fark etmiş. Suya karşı ekstrem bir test yapan kullanıcı telefonu uzun süre su içerisinde bıraktığından dolayı buğulanma durumuyla karşılaşmış gibi gözüküyor.Galaxy S5 Suya Dayaniklilik1 metre suya karşı yaklaşık 30 dakika dayanıklılık sunan Samsung Galaxy S5’in arka kapağının veya alt kısımda yer alan şarj girişinin tamamen kapalı olmaması durumunda suya karşı dayanıklılık konusunda sorunlar çıkarabildiği yapılan testte ortaya çıktı. Zaten Samsung telefonun suya karşı test edileceği durumlarda özellikle alt kısımdaki şarj girişinin tamemen kapalı olduğundan emin olunmasını tavsiye ediyor. Kapakların açık olması durumunda zaten Samsung telefonun ekranında bu girişlerin kapatılmasıyla alakalı uyarı mesajları ile kullanıcıları uyarıyor.

Kaynak : Phandroid

Kategoriler:
Android Haberleri

Yorumlar: Samsung Galaxy S5’in IP67 Sertifikası Su Aldı

  • Merhaba Arkadaşlar,

    Öncelikle IP67’n,n açılımından bahsedelim.

    6 – No ingress of dust; complete protection against contact (dust tight) yani Toz girişi yok; temasa karşı tam koruma (toz geçirmez)

    7 – Ingress of water in harmful quantity shall not be possible when the enclosure is immersed in water under defined conditions of pressure and time (up to 1 m of submersion) yani Muhafaza basınç ve zaman (su altında en fazla 1 m) tanımlanmış koşullar altında su içine batırılır zaman zararlı miktarda su sızmaları mümkün olmamalıdır. Hatta Test süresi: 30 dakika – Cihazın üst ölçülen cihazın altındaki ölçüldüğünde en çok 1 metre ve en az 15 cm derinliğinde Daldırma demektir. Akşamdan sabaha kadar bekletme durumu IP67 için zaten uygun değildir. Maksadım samsung’u savunmak değil sertifikaların anlamlarını bilerek ona göre deneme yapılması gerektiğini anlatmak istiyorum. Bilginize..

    Mehmet Mesut YILMAZ 07 Mayıs 2014 14:18 Cevapla

Bir Cevap Yazın