background img
May 20, 2015
0 0

Samsung Flow Uygulaması Nedir?

Yazar

Apple’ın geçtiğimiz sene Haziran ayında tanıtmış olduğu Apple Süreklilik (Continuity) uygulamasına Samsung’dan cevap gecikmedi. Samsung markalı cihazları birbirine bağlayan  Samsung Flow uygulaması açık beta sürecine geçiş yaptı. İşte Samsung Flow uygulamasının sunduğu özellikler ve detayları.

Akıllı telefon, tablet ve televizyonların her geçen gün sunduğu yeniliklerle hayatımızda daha çok yer alması uygulama geliştiricilerin dikkatini çektiği kadar akıllı telefon üreticisi firmalarında da gündeminde yer buluyor. Akıllı cihazların birbiri ile etkileşimi için geliştiricilerin ikinci ekran uygulamalarıyla birlikte dikkatini çeken cihazların birbiri ile etkileşim içerisinde olmasını sağlayan süreklilik uygulamaları. Apple ve Sony cephesinden sunulan uygulamalarla mobil dünyaya adım atan süreklilik uygulamaları (görev aktarımı) arasına Samsung, Flow uygulamasıyla katılıyor.

Samsung’un bu güne kadar kapalı beta süreci ile kullanıma sunduğu Samsung Flow uygulması sonunda açık beta sürecine geçiş yaptı. Google Play Store’da yerini alan Flow uygulaması Samsung cihazlar arasında içerik paylaşımı, gelen çağrıların farklı cihazlar üzerinden cevaplayabilme, bilgisayarınızda hazırlamakta olduğunuz bir dokümana mobil cihazınızdan devam etme imkanı ve konum-navigasyon işlemlerini cihazlar arasında paylaşma imkanı sunuyor.

Samsung Flow uygulaması temelde transfer, defer ve notify ismi verilen 3 ana fonksiyon üzerine konumlandırılmış gözüküyor. Transfer özelliği ile mobil cihazınızda kullandığınız web browser sayfası aktarımı, doküman düzenleme, mobil cihazınıza gelen bir çağrıyı tabletinizden cevaplayabilme imkanı sunuyor.

Uygulamada içerisindeki defer özelliği ile ise çalışmanızı daha sonra farklı bir cihaz üzerinden devam etmek için sık kullanılanlara kaydetme imkanı sunuyor. Örneğin telefonunuzda görmüş olduğunuz bir haberi veya videonun detaylarını inceleme fırsatınız o an için mümkün değil. Flow uygulamasında ilgili haberi veya videoyu görevlere ekleyerek daha sonra telefonunuzdan veya tabletinizden detaylarını inceleyebilirsiniz. Flow uygulamasının sunmuş olduğu bu özelliği farklı not alma uygulamalarında görebilirsiniz fakat Samsung’un bu özelliğe süreklilik uygulamasında yer vermesi tek uygulamada birden çok fonksiyonu kullanabilmek açısından başarılı.

Son olarak uygulamanın sunduğu notify özelliğinden bahsedecek olursak; Notifty özelliği ile birbirine tanıttığınız tüm Samsung cihazlarınızda akıllı telefonunuza gelen bir bildirimi görebilirsiniz. Mesela telefonunuza gelen bir çağrıyı akıllı televizyonuzda da bildirim olarak alabilirsiniz.

Samsung’un kapalı beta sürecinde geçtiğimiz aylarda sunduğu Flow uygulaması şu anda Google Play Store’da sadece aşağıdaki cihazlar için kullanılabilir durumda.

  • Samsung Galaxy S5, S6 ve S6 Edge
  • Samsung Galaxy Alpha
  • Samsung Galaxy Note 4 ve Note Edge
  • Galaxy Tab S

Samsung’un IFA 2015 fuarı kapsamında düzenleyeceği etkinlikle resmiyet kazandırması beklenen Galaxy Note 5 ile birlikte Flow uygulaması Samsung’un birçok cihazında yerini alacaktır desek yanlış olmaz sanırım. Eğer yukarıdaki Samsung cihazlardan birisine sahipseniz buradan Google Play üzerinden Samsung Flow uygulamasını indirip cihazlarınızda deneyimleyebilirsiniz.

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın