background img
Eyl 24, 2013
0 0

Samsung 64 bitlik Exynos İşlemcisini Hazırlıyor

Yazar

Android-4.4-Kitkat-64bitiPhone 5S’in ilk 64 bit ARM mimarili cep telefonu olarak tanıtılmasından sonra Android platformu içinde 64 bit desteğinin geleceğinin ilk sinyalleri geldi. İşte  Samsung’un  64 bit Exynos işlemcisi ve Android için 64 bit desteği ile alakalı son detaylar.

Intel Geliştiriciler Forumu 2013’te işlemci devi Intel‘in 64 bit desteği sunan işlemcilerinin Android platformu için hazır olduğunun ilk sinyallerinin verilmesi, Android platfromu için 64 bit desteğinin Android 4.4 Kitkat işletim sistemi ile sunulacağını iddialarını güçlendirmişti. Samsung’un bir sonraki işlemcisinde 64 bir desteği vereceğii açıklaması Android platformunda 64 bit haberlerinin artmasına neden oldu.

Geçen yıl ilk örneklerini ARM’in Cortex-A53 ve Cortex-A57 çekirdekli işlemcilerinde gördüğümüz 64 bir destekli mobil işlemci konusunda Apple, Google’dan hızlı davranarak ilk 64 bit destekli işlemciye sahip telefonu piyasaçıkardı fakat Google’ında Apple’ın bu hamlesine Ekim ayında tanıtacağı Android 4.4 KitKat işletim sistemi ile cevap vermeye hazırlandığı iddia edilyior.

64 bit64 bit desteği konusunda mobil sektöre hazır olan Intel’in açıklamalarından sonra Samsung’unda 64 bit Eynos işlemcilerinin hazırlık sürecinin son safhasında olduğu bilgisi geldi. Samsung’un bir sonraki amiral gemi modeli olacak olan Galaxy S5 modelinde 64 bit destekli Exynos işlemciye yer vermesi bekleniyor. Güney Kore medyasında yer alan haberlere göre 64 bit destekli yeni işlemci 4 veya 8 çekirdekli olacak.

Android’in 64 bit desteğini yazılımsal olarak işlevsel hale getirmesi için Android 4.4 KitKat’ın resmi olarak tanıtılması bekliyoruz. Google’ın Android 4.4 KitKat ile çalışan Nexus 5 ve Asus Nexus 10 modellerini Ekim ayında tanıtması bekleniyor.

Kaynak : Sammobile

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın