background img
Eyl 6, 2012
0 0

Piliniz Daha Çok Dayansın!

Yazar

Akıllı telefonların, özellikle üst modellerin pillerinin çok uzun gitmediği bir gerçek. Kullanım şeklinize göre kimi zaman telefonunuzu günde bir şarj ederken, yoğun kullanımlarda bu bile yeterli olmayabiliyor. Yine de sizin için hazırladığımız birkaç ipucuyla pilinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Android Pil Ömrü

1. Pilinizi Neyin Tükettiğine Bakın

Android işletim sisteminin içinde gelen fakat birçok kullanıcının farkında olmadığı bir uygulamayla pilinizi neyin tükettiğine bakabilirsiniz. Cihazınızın Ayarlar -> Telefon Hakkında -> Pil Kullanımı kısmına girerek hangi uygulamanın ne kadar pil tükettiğine bakın. Kullanmadığınız veya ihtiyacınız olmayan uygulamaları belirleyerek kapatın ya da cihazınızdan kaldırın.

2. Ekran Parlaklığınızı Azaltın

Pil Kullanımı ekranında konuşmadan sonra en çok pil tüketen kısmın ekranınız olduğunu göreceksiniz. Neyse ki ekranın tükettiği pili azaltmak için kullanabileceğiniz kolay bir yöntem var. Cihazınızın Ayarlar -> Görüntü -> Parlaklık kısmına girerek kendinize uygun bir parlaklık ayarı belirleyin. Eğer cihazınız destekliyorsa Otomatik Parlaklık özelliğini de kullanabilirsiniz. Böylece cihazınız ortam ışığına göre ekran parlaklığını ayarlayacaktır.

3. Ekran Kapanma Süresini Kısaltın

Madem ki ekran çok pil tüketiyor, öyleyse açık kaldığı süreyi de en aza indirmek gerek. Cihazınızın Ayarlar -> Görüntü -> Ekran Kapanma Süresi kısmından cihazınız için kısa bir ekran kapanma süresi belirleyin.

4. Kablosuz Bağlantıları Kapatın

Cihazınızda siz fark etmeden çok pil harcayan bir diğer kısım da kablosuz bağlantılar. Kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi, Bluetooth ve GPS’i, hatta biraz daha abartarak 3G’yi kapatın.

5. Senkronizasyonu Azaltın

Arkaplanda gerçekleşen e-posta, Facebook, Twitter ve benzeri hesaplarda yeni mesaj olup olmadığını kontrol eden senkronizasyon etkinliği de pilinizi çok tüketebilecek uygulamalardan biri. Senkronizasyonu manuel olarak ayarlayın veya en azından uzun aralıklarla senkronizasyon yapılacak bir değere çekin.

6. Güç Denetimi Widget’ını Kullanın

Pilinizi çok tüketen uygulamaları kolayca kapatıp açmak için Güç Denetimi widget’ını kullanın. Bu sayede Wi-Fi, Bluetooth, GPS gibi özellikleri tek tıklamayla kapatıp tek tıklamayla açabilirsiniz.

Güç Denetimi Widget'ı

7. Ana Ekrandaki Gereksiz Widget’ları Kapatın

Ana ekrandaki widgetlar genelde belli aralıklarla işletim sisteminden veya internetten bilgi çekerler. Bu da pilinizi tüketen etkenlerden biri. İhtiyacınız olmayan widgetları kapatın.

8. Animasyonlu Arkaplan Resmi Kullanmayın

Animasyonlu arkaplan resimleri çok havalı olsa da cihazınızın ekran çipini ve ekran hafızasını meşgul ettiğinden pil tüketiminizi arttırır. İhtiyaç duymuyorsanız sabit (animasyonsuz) bir arkaplan resmi belirleyin.

9. Flash’ı Kapatın

Aynı zamanda bir Flash programcısı olduğum için bunu söylerken üzülsem de Adobe Flash da pilinizi çok tüketen uygulamalardan biri. Ayrıca girdiğiniz sayfalarda bulunan tüm Flash içeriğin de açılmasına çoğunlukla gerek olmuyor. Bu sebeple tarayıcınızın Ayarlar -> Eklentiler kısmından Flash’ı “İstendiğinde” çalışacak şekilde ayarlayın.

10. Sinyal Gücünü Kontrol Edin

Telefonunuz zayıf sinyalli bölgelerde sinyali alabilmek için daha fazla enerji harcar. Eğer sürekli zayıf sinyalli bir bölgede bulunuyorsanız pil tüketiminiz bir miktar artacaktır. Bu durumun da aklınızın bir köşesinde bulunmasında fayda var.


Yorumlar: Piliniz Daha Çok Dayansın!

 • Selamlar;
  Benim bir tablet pc sorunum var. Siz yardımcı olur musunuz bilemiyorum ama sizden çok umudum var.
  Probook marka PRBT10 Series Model Name: PRBT110 tablet pc

  Küçük kızım ayarlardan sanırım ekran ışığını kapatmış.
  Cihazın arkasındaki reset boşluğundan iğneyi sokup cihazı açtım. Önce android robotlu logo, akabinde cihazın probook logolu mavi ekranı akabinde de android logo yazısı geldi ve ekran yine kayboldu.
  Dediğim gibi cihaz ekranı kapalı yani karanlık olduğundan ayarları ve ekran görüntüsünü göremiyorum. Dolayısıyla ekran ışığını parlaklığını görünebilir hale getiremiyorum.
  Bir çözüm öneriniz var mı, şu anda sabırsızlıkla sizden gelecek cevabı bekliyorum.
  Sonsuz hürmetlerimle…

  ersoy kılıç 01 Şubat 2013 01:36 Cevapla

Bir Cevap Yazın