background img
Eyl 12, 2013
0 0

Modüler Akıllı Telefon: Phoneblocks

Yazar

phoneblocksAkıllı telefon pazarındaki hızlı değişime farklı bir soluk getirmeyi hedefleyen “Phoneblocks” projesi akıllı telefon veya tabletlere Lego tasarımını getirmeyi amaçlıyor. İşte modüler akıllı telefon: Phoneblocks projesinin detayları.

Akıllı telefonlarda bazı parçalarının özelleştirilebilir olması ütopyasını “Phoneblocks” projesine tasarımcı Dave Hakkens yıkmayı hedefliyor. Bataryası, işlemcisi, kamerası, ekran paneli vb. donanımsal özellikleri değiştirilebilir “Phoneblocks” projesi ile akıllı mobil cihaz tasarımına Lego anlayışını getiren Dave Hakkens, akıllı cihazların tek bir parçasının eskimesi veya bozulması durumunda artık köşeye atılmalarını durdurabilecek Lego tasarımlı akıllı cihaz konseptine destek arıyor.

Phoneblocks projesi ile kullanıcı profillerinin farklı isteklerine tek bir cihazda imkan tanınıyor. Arka panelde telefonun tüm donanımını Lego tasarımı ile birleştiren proje, değiştirilen parçalarının işletim sistemi tasarından hemen algılanıp desteklenmesiyle ses getirecek gibi duruyor. Örneğin, HD ekran paneline sahip olan cihazınızın ekranı düşme sonucunda kırıldı, isterseniz Full HD bir panel ile cihazını ekran panelini değiştirebilirsiniz.

Özellikle uzun servis süreleri ve servis sonrası telefondan aynı performansı alamama gibi şikayetlerin revaçta olduğu günümüzde projenin hayata geçmesi için şu anda sadece sosyal destek bekleyen Dave Hakkens, proje için maddi desteği ilerleyen günlerde Kickstarter projesi ile açmayı düşünüyor.

Tüketici lehine olan bu projeye “Teknoloji devlerinden nasıl bir destek gelir?” sorusuna ise cevap vermek çok zor değil. Özelleştirilebilir Lego tasarımlı akıllı cihaz konsepti için yeni üretim sistemleri kısaca yatırım gerektiği için Teknoloji devlerinden projenin destek görmeyeceğini düşünüyoruz.
Modüler akıllı telefon Phoneblocks projesinin 1 günde  Youtube’da 1 milyondan fazla izlenen videosu ile sizleri baş başa bırakıyoruz. 

Kaynak: Phoneblocks

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın