background img
Eyl 16, 2012
0 0

Karşılaştırma: iPhone 5 ve Galaxy Note 2 Karşı Karşıya

Yazar

Telefon üreticileri günümüzde cihaz özelliklerini cihazlar çıkmadan belli bir süre önce açıklıyor. Ne iPhone 5 ne de Galaxy Note 2 çıkmış olsa da bu yazımızda bu iki cihazı karşılaştıracak ve hangisinin size daha çok uyduğuna karar vermenizde bir miktar yardımcı olmaya çalışacağız.

iPhone 5 ve Galaxy Note 2 Yan Yana

Aslında işin içinde Galaxy Note 2 olunca önce boyutlar ve ağırlıktan başlamak daha makul görünüyor.

Yukarıdaki resimden de görebileceğiniz üzere Galaxy Note 2, iPhone 5’e göre 2,19 cm daha geniş ve 2,73 cm daha uzun. Ayrıca resimden görülmeyen kısım olarak 0,18 cm daha kalın. Kalınlık farkı 2 mm bile değil, bu yüzden genişlik ve uzunluk farkının yanında önemsiz kalıyor.

Ağırlık olarak da Galaxy Note 2, iPhone 5’ten 66 gram daha ağır (iPhone 5: 114 gram, Galaxy Note 2: 180 gram), yani iPhone 5’in ağırlığı Galaxy Note 2’nin ağırlığının 3’te 2’si bile değil. Biraz daha zorlansa belki yarısı bile olabilirmiş.

Karşılaştırmamıza işlemci ile devam edelim. iPhone 5’in çift çekirdekli 1,5 GHz işlemcisine karşılık Galaxy Note 2’de dört çekirdekli 1,6 GHz işlemci bulunmakta. Ayrıca iPhone 5’in 1 GB RAM’ini Galaxy Note 2’nin 2 GB RAM’i karşılıyor.(İphone 5’in işlemcisi konusunda net bir açıklama yok. Değerler tahmini olarak sunulmuştur)

Ekran olarak iPhone 5‘in 4 inçlik ekranına karşılık Galaxy Note 2 5,5 inçlik ekrana sahip. Ekran büyüklüğüne bağlı olarak ekran çözünürlüğü de Galaxy Note 2’de daha fazla (iPhone 5: 640×1136, Galaxy Note 2: 720×1280). Ancak büyük ekran bir yandan avantaj iken diğer yandan da bir dezavantaj, zira iPhone 5’in piksel yoğunluğu inç başına 326 piksel iken bu değer Galaxy Note 2’de inç başına 267 piksel. Bu durum, ekranı küçük olsa da iPhone 5’in ekranından mesela bir fotoğrafa baktığınızda Galaxy Note 2’nin ekranından bakmanıza nazaran göze daha güzel görünen bir görüntü göreceğiniz mânâsına geliyor.

İki cihazın da arka yüzdeki kameraları 8 MP ve HD (1080p) video çekim özelliğine sahip. Ön yüzdeki kameralarda ise iPhone 5‘in 1,2 MP kamerasına karşılık Galaxy Note 2‘de 1,9 MP kamera bulunuyor. iPhone 5’in yan yüzeyinde fotoğraf çekimi için ayrı bir düğmesi var. Bu sayede ekrana dokunmak yerine fotoğraf makinesinin düğmesine basar gibi çekim yapabiliyorsunuz.

iPhone ve Galaxy Note 2 16 GB, 32 GB ve 64 GB dahili hafıza seçeneklerine sahip. Ancak Galaxy Note 2’nin microSD desteği sayesinde harici hafıza kartıyla dahili hafızaya ek olarak 64 GB’a kadar depolama yapabiliyorsunuz. Yani 64 GB Galaxy Note 2’ye 64 GB hafıza kartı takarsanız toplamda 128 GB depolama alanına sahip oluyorsunuz.

iPhone kullanıcıları pilin değiştirilememesini hep şikayet etmiştir. iPhone 5’te de durum pek farklı değil. Buna karşılık klasik bir Samsung hareketi olarak Galaxy Note 2’nin pili değiştirilebiliyor. Ayrıca Galaxy Note 2’nin pili iPhone 5’in pilinin 2 katından fazla kapasiteye sahip (iPhone 5: 1418 mAh, Galaxy Note 2: 3100 mAh). Ancak tabi ki henüz piyasaya çıkmamış olan cihazların enerji tüketimlerini bilmediğimiz için kapasite konusu fazlasıyla yüzeysel. Cihazlar piyasaya çıktığı zaman bu konuda adam akıllı bir karşılaştırma yapabileceğiz.

Son olarak Galaxy Note 2’yi Galaxy Note 2 yapan S Pen tarzı bir aparatın iPhone 5’te bulunmadığını hatırlatalım.

Toparlayacak olursak iPhone 5’in Galaxy Note 2’ye göre üstünlüklerini ağırlık, ekran piksel yoğunluğu, Galaxy Note 2’nin iPhone 5’e göre üstünlüklerini ekran büyüklüğü, çıkarılabilir pil, işlemci, RAM, hafıza kartı desteği ve S Pen olarak özetleyebiliriz. Aslında karar çok da zor değil. Eğer büyük bir ekran sizin için önemliyse, telefonun büyüklüğü ve ağırlığı önemli değilse (8 yıl Nokia N-Gage kullanmış biri olarak benim için çok önemli değil mesela) ve S Pen’i istiyorsanız tercihiniz Samsung Galaxy Note 2’den yana olmalı. Ama bu boyutlarda bir telefon sizin için çok büyük ve ağırsa, iPhone 5’i göstererek “Telefon dediğin en fazla bu büyüklükte olmalı” diyorsanız Galaxy Note 2’den uzak durmanızda fayda var.


Kategoriler:
Android Telefonlar

Yorumlar: Karşılaştırma: iPhone 5 ve Galaxy Note 2 Karşı Karşıya

  • cok gzel olmus cok tsk ederim cok saolun :)))

    fiko 31 Ocak 2013 20:22 Cevapla

Bir Cevap Yazın