background img
Eki 19, 2012
0 0

iPhone ve Galaxy S3: Görevimiz HTML5

Yazar

HTML5“HTML5 gibi mobil çağda yaratılmış açık standartlar mobil cihazlara hakim olacak.”

Nisan 2010’da Steve Jobs böyle demişti Flash ile ilgili düşüncelerini belirttiği makalesinde. iPhone serisine Flash desteğini koymayarak bu düşüncesine bizzat inandığını da belli etmişti. Son olarak geçtiğimiz aylarda da Adobe’dan mobil cihazlar için Flash desteğini çekeceğinin açıklaması gelmişti. Yani Adobe bile, geleceğin HTML5’te olduğunu kabul etmiş durumda.

Elbette ki HTML5 tek bir özellik değil. Daha ziyade bir özellikler topluluğu: Video oynatma (Flash kullanılmadan), Tuval (Canvas) elemanı, sürükle-bırak ve daha birçok özellik HTML5’in bir parçası. Tarayıcı geliştiricileri (Microsoft, Google, Apple, Mozilla, vs.) bu özelliklerin hepsini bir seferde eklemek yerine parça parça bazı özelliklere yer vermeye çalışıyorlar. Bu durum, “Hangisinin HTML5 desteği daha iyi?” şeklinde bir soru sorulmasına da olanak sağlıyor.

phoneArena’daki arkadaşlarımız iPhone 5 ile Galaxy S3’in HTML5 desteğini karşılaştıran bir video hazırlamışlar. Videoda iPhone 5 ve Galaxy S3 ile aynı anda HTML5 özelliklerini kullanan sitelere girilip sitelerin nasıl göründüğü karşılaştırılıyor. Elbette karşılaştırma, iPhone 5 ve Galaxy S3’ün varsayılan tarayıcılarının bir karşılaştırması gibi.Sözü fazla uzatmadan sizi video ile baş başa bırakalım.

Kaynak: phoneArena

Bir Cevap Yazın