background img
Nis 28, 2014
0 0

Intel İşlemcili PolyPad i8 Detaylı İnceleme

Yazar

Ülkemizde fiyat/performans tabletleriyle adından söz ettiren PolyPad’in Intel Atom işlemcili yeni tableti PolyPad i8 test merkezimizde yerini aldı. İşte PolyPad i8 modelinin detaylı incelemesi ve detaylar.

8 inç ekran panelin sahip Intel Atom Z2580 işlemcili PolyPad i8, 7 inç tablet boyutunu küçük, 10.1 inç ekran paneline sahip tabletleri ise büyük bulan kullanıcılar için fiyat/performans oranıyla güçlü bir alternatif olarak raflarda yerini aldı. Uzun bir süredir test merkezimizde ağırladığımız PolyPad i8 modelinin video incelemesini sizlerle paylaşmadan önce tabletin tüm detaylarını alt üst ettiğimiz detaylı incelememizi sizlerle paylaşıyoruz.

PolyPad i8’i incelemeye ilk olarak kutu içeriğinden başlayalım.polypad-i8-kutu-icerigiKutu İçeriği

8 inç ekran paneline sahip olan tabletin kutu tasarımı sanki içerisinde 10 inç bir tabletin sizi beklediği izlenimi uyandırıyor. Tabletin kutusunun hemen üzerinde yer alan “Intel inside” ifadesi ve i8 model isimlendirmesi tabletin Intel işlemci gücünden destek aldığını ortaya koyuyor. PolyPad her tablet modelinde olduğu gibi i8 modelinde de tabletin tüm teknik detaylarını kutunun arka kısmında detaylarıyla yazmış.

Tabletin kutu tasarımdan bahsettikten sonra kutu içeriğine göz attığımızda sade bir kutu içeriği bizleri karşılıyor. PolyPad i8 tabletin kutu içeriğinde; 5 volt 2 amperlik adaptör, micro USB kablo, garanti belgesi, kullanım klavuzu, microSD kart girişini kolaylaştıran küçük metal iğne ve PolyPad’in müşterilerine özel olarak sunduğu ferdi kaza ve cüzdan kaybı teminatı içeren AIG Sigorta müşteri güvence paketi referans kartı yer alıyor. Tabletin kutu içeriğinde kulaklık ve USB OTG kablo bulunmuyor.polypad-i8-stereo-hoparlorTasarım

7.9- 8 inç ekran boyutuna sahip tablet pazarın büyümesinde etkin rol oynayan iPad Mini’nin tasarımsal çizgilerinden farklı bir tasarıma sahip olan tablet sunduğu 16:10’luk görüntüleme oranıyla 212.2 x 125 mm ölçüleriyle 7 inç tabletlerin tek elle kullanımda sunduğu rahatlığı sunuyor. 8.2 mm kalınlığa sahip olan tablet fiyat/performans kategorisinde yer alan birçok tabletten daha ince bir kalınlık değerine sahip. Alüminyum kasa tasarımına sahip olan tablet 265 gram ağırlığında.

Alüminyum kasa tasarımsa sahip olan tabletin ilk dikkat çeken tasarımsal detayı keskin köşe hatlarına sahip olması. Üst ve alt kısımlarda parlak kaplama bir malzemenin kullanılması tabletin alüminyum kasa tasarımdaki şıklığını tamamlamış gözüküyor.

Tabletin ön panelinde 2 megapiksellik ön kamera yer alıyor. Tabletin arka panelinde ise bizleri 5 megapiksellik arka kamera karşılıyor .Tabletin arka panelinde PolyPad logosunu ve Intel Inside ifadesi yer alıyor. Intel Inside ifadesinin hemen üzerinde tabletin model numarası dahili hafızası ve bazı terimler yer alıyor. Tabletin sağ ve sol çerçeve kalınlıkları fiyat/performans kategorisinde yer alan tabletlere göre oldukça başarılı. Üst ve alt kısımların çerçeve kalınlıkları biraz fazla olsa da kullanım sırasında çok fazla göze batmıyor.polypad-i8-yanpanelTabletin sağ panelinde ses açma kapama tuşu, power tuşu, microSD kart girişi ve mikrofon bulunurken tabletin sol panelinde herhangi bir detay bulunmuyor.

PolyPad i8’in alt parlak panelinde stereo hoparlör kızakları göze çarpıyor. Tabletin üst kısmında ise 3.5 mm’lik kulaklık girişi ve microUSB girişi bulunuyor. Tabletin stereo hoparlöre sahip olması, bu hoparlörlerin de tabletin alt kısmına konumlandırılmış olması tabletin ses çıkışı konusunda kullanıcılarını tatmin edeceğini gösteriyor.polypad-i8Donanım

PolyPad i8’in donanımsal özelliklerinde ilk olarak Intel işlemciye sahip olduğundan bahsetmek gerekiyor. Intel’in Clover Trail Plus işlemci serisi içerisinde yer alan çift çekirdekli 2.0 GHz hızında çalışan Intel Z2580 işlemcisi PolyPad i8 modelinde yer alıyor. 2013 yılının ikinci çeyreğinde tanıtılan bu işlemci Intel’in Andorid tablet pazarında adının artık daha gür çıktığı işlemci serisi içerisinde yer alıyor.

Intel Atom Z2580 işlemcisini 2013 yılının en çok konuşulan fiyat/performans telefonu General Mobile Discovery modelinde de bulunan Power VR SGX544MP3 GPU‘su ile destekleyen PolyPad güçlü grafik işlemci gücü isteyen oyunlara karşı hazırlığını yapmış gözüküyor.

8 inç 1280 x 800 piksel IPS ekran paneline sahip olan tablet 16:10’lık görüntüleme oranıyla işini gayet iyi yapıyor. PolyPad i8 modelinde kullanılan IPS ekran paneli farklı bakış açıklarında çok fazla bozulmuyor. Kapalı ortamlarda güzel bir parlaklık değeri sunan PolyPad i8’in ekran paneli güneş ışığı altında parlamalara neden oluyor. Güncelleme ile ekran parlaklığının bir tık daha yukarıya taşınması tabletin güneş ışığı altında da sorunsuz olarak kullanılabilmesini sağlayacaktır. 5 noktadan çoklu dokunmayı destekleyen A+ kapasitif ekran paneline sahip olan tablet çoklu dokunmanın gerekli olduğu oyunlarda sorunsuz olarak işini yapıyor.polypad-i8-microsd-kart1 GB RAM ve 16 GB dahili depolamaya sahip olan PolyPad i8 microSD kart desteği sayesinde 64 GB’a kadar hafızasını arttırabiliyor. Tabletin kutusunun üzerinde 32 GB’a kadar microSD kart desteği sunduğu ifadesi yer alsa da tablet 64 GB microSD kartları da okuyabiliyor.  16 GB’lık dahili depolamanın yaklaşık 11 GB’lık bölümü PolyPad i8 modelini aldığınızda boş olarak kullanıma sunuluyor.

Tablette 5 megapiksel LED flaş desteği olmayan arka kamera ve 2 megapiksel ön kamera yer alıyor.

Bağlantı noktasında tablette  Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooh ve GPS bulunuyor. Alüminyum kasa tasarıma sahip bir çok tabletin karşısında olumsuz bir durum olarak çıkan Wi-Fi çekim gücü sorunu incelemelerimiz sırasında PolyPad i8 modelinde karşımıza hiç çıkmadı.

Bluetooh teknolojisinin PolyPad i8 modelinde kullanılmış olması özellikle telefon veya bilgisayardan tablete doysa aktarımında kablo taşıma zorunluğunu ortadan kaldırması açısından önemli.

GPS özelliği sayesinde intenerte ihtiyaç duymadan navigasyon görevi de gören tablette Navitel’in nagivasyon programı ön kurulu olarak geliyor.

Tablette 4000 mAh’lik batarya bulunuyor.polypad-i8-intel-islemciYazılım

PolyPad i8 modeli Android 4.2.2 Jelly Bean işletim sistemine sahip. Jelly Bean işletim sistemi ile Android platfromuna gelen görev yöneticisi ve  Project Butter sayesinde sunulan hızlı arayüz tabletin kullanımını daha rahat hale getiriyor. Stok Android arayüz deneyimine çok yakın bir arayüz deneyimi sunan tablette bazı oyun ve uygulamalar yüklü olarak geliyor. GPS özelliğinde bahsettiğimiz gibi tablette Navitel’in vnavigasyon programı, HD Dizi izle uygulaması, Facebook, Twitter ve Skype gibi sosyal ağlarla birlikte Angry Birds Star Wars gibi oyunlar ön yüklü olarak sunuluyor.polypad-i8-arka-kameraKamera

5 megapiksel arka kamera ve 2 megapiksel ön kameraya sahip olan tablet fiyat/performans kategorisinde yer alan birçok tabletle benzer kamera donanımına sahip denilebilir.

Güneş ışığının olduğu ortamlarda işini iyi yaptığını söyleyebileceğimiz arka kamera, çok ışıklı ortamlarda odaklama konusunda sorunlar çıkartabiliyor. Ayrıca LED flaş desteğinin bulunmamasından dolayı düşük ışıklı ortamlarda çok grenli ve karanlık fotoğraflar elde etmenize neden oluyor.

Panoramik çekim modunun de yer aldığı tablette kamera arayüzü oldukça sade tutulmuş. Video çekim sırasında dokunarak fotoğraf çekme imkanı da sunan PolyPad i8’in arka kamerası ile yaptığımız 1 dakikalık video çekimi tabletin hafızasında yaklaşık 50 MB yer kapladığını belirtelim.

Tabletin 2 megapiksellik ön kamerası ise Skype, Hangouts vb. programlarda görüntülü görüşme imkanı sunuyor.PolyPad USB BağlamaBatarya

Tablette 4000 mAh’lik batarya bulunuyor. Tabletin pil performansını ölçmek için yapmış olduğumuz oyun ve film testlerini PolyPad i8 modeline uygulamadığımızda 4000 mAh’lik bataryanın işini gayet iyi yaptığını gördük. Kötü durum senaryosu olarak adlandırabileceğimiz maksimum ekran parlaklığı, %50 ses yarıya kadar açık, Wi-Fi açık ve bağlı konumda iken güçlü işlemci gücü isteyen Deer Hunter 2014 oyununu 30 dakika oynadığımızda tabletin bataryası %13 azaldı. 1 saat sonunda ise bataryanın %25 civarında azalmaya uğradı.

720p çözünürlüğe sahip 90 dakikalık bir filmi yine aynı senaryoda pilin %17 civarında azalamasına neden oldu.  Yaklaşık 8-9 saat 720p filmi kesintisiz oynatabilen batarya tableti alan kullanıcıları memnun edecek gibi duruyor.

4000 mAh gibi güçlü bir bataryayı daha hızlı şarj edebilmek adına 5V 2 amperlik bir adaptörü konumlandırmış gibi görünüyor. Tablet %50 şarja yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşıyor. Tabletinizi %100 şarj etmek isterseniz yaklaşık 3 saat şarjda bırakmanız gerekiyor.PolyPad i8 AnTuTuBenchmark Testleri

Andorid platrformunun vazgeçilmez testleri arasında yerini alan AnTuTu, Quadrant, 3DMark, NeNaMark ve Vellamo benchmark testlerini tablete uygulamadığımızda gayet başarılı sonuçlar aldığımızı söyleyebiliriz. 2.0 GHz hızında çalışan  Intel Atom Z2580 işlemci, Power VR SGX544MP3 grafik işlemci ve 1 GB RAM değerine sahip olan PolyPad i8 AnTuTu benhmark testinden 21635, Vellamo testinden ise 2070 ve 693 puanla ayrılıyor. Tabletin diğer benchmark test detaylarını video incelememizde paylaşacağız.PolyPad i8 Mobil ModemSon olarak tabletin USB OTG bağlantısından bahsedecek olursak. Her ne kadar tabletin kutu içeriğinde USB OTG kablo bulunmasada tabletin USB OTG desteği bulunuyor. UST OTG kanlob ile PolyPad i8 modeline kablolu-kablosuz klavye-mouse, mobil modem veya USB bağlayabilirsiniz. Tablette ön yüklü olarak gelen dosya yöneticisiyle USB içeriğini istediğiniz şekilde yönetebilirsiniz.

Tablete USB OTG ile takılan mobil modem le birlikte mobil modemin tablette sorunsuz çalışması için “Dongle Settings” isminde bir program açılıyor. Açılan bu programda gerekli ayaları yaptıktan sonra PolyPad i8 tabletinizde mobil modeminizi sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

Yaklaşık 500 TL fiyat etiketi ile raflarda yerini alan PolyPad i8 modelini 8 inç ekran boyutuna sahip fiyat/performans tableti almayı düşünen tüm okurlarımıza öneriyoruz.

Yorumlar: Intel İşlemcili PolyPad i8 Detaylı İnceleme

  • Mrb. Ben aldim bundan ama tv. Baglayamiyorum hd yok sanirim :-) oda olsa superdu:-)

    Murat yildiz 11 Ekim 2014 13:34 Cevapla

Bir Cevap Yazın