background img
Eki 13, 2014
0 0

Intel İşlemciler İçin 64-bit Android L Emülatörü Çıktı

Yazar

Android işletim sisteminin en güncel sürümü olarak Nexus 6 ve Nexus 9 modelleriyle Android platfromuna merhaba diyecek olan Android L işletim sistemi için geri sayıma Intel işletimlere 64-bit Android L emülatörü ile devam ediyoruz.

Google’ın Haziran ayı içerisinde düzenlendiği Google I/O 2014 etkinliğinde resmiyet kazanan Android L işletim sisteminin nihai sürümü Ekim ayında tanıtılması beklenen Nexus 6 ve Nexus 9 modelleriyle Android platformunda yerini alacak. Google’ın HTC ile işbirliğine giderek önümüzdeki günlerde satışa sunacağı Nexus 9 tablet modelinde 64-bit çift çekirdekli özelleştirilmiş Tegra K1 yongasetini kullanacağı iddiaları gündemde yerini aldıktan sonra Android platfromunda 64-bit desteği konusu tekrardan alevlendi.

ARM mimarisi üzerinde çalışabilecek şekilde optimize edilen Android işletim sistemi zamanla X86 sistemlerinde de verimli olarak çalışacak şekilde güncellensede Android 4.0 Ice Cream Sandwich işletim sistemine kadar istenilen başarıyı yakalayamadı. Son dönemde Android işletim sisteminde adından daha çok söz ettirmeye başlayan 64-bit işlemciler için Google, Intel ile işbirliğine giderek X86 desteğini Android L işletim sistemi emülatörüne kazandırdı.

Android L işletim sistemi üzerinde geliştirilerin Intel X86 kullanan cihazlarda yazmış oldukları kodların performansını test etme imkanı elde etmesini sağlayan emülatör geliştiricilerin 64-bit işlemcili cihazlara daha stabil uygulama çıkarmalarının önünü açacak.

Kaynak : Android Central

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın