background img
Oca 20, 2013
0 0

Huawei Ascend Mate Detaylı İnceleme

Yazar

CES 2013 etkinliğinden yaklaşık 2 hafta önce sizlere Huawei’nin 6.1 inç ekrana sahip bir telefon-tablet melezi olan Huawei Ascend Mate hakkındaki ortaya çıkan ilk bilgileri paylaşmış ve telefonun Las Vegas’taki etkinlikte resmen tanıtılacağını belirtmiştik. Beklediğimiz gibi Huawei Ascend Mate CES 2013’te resmen kutusundan çıktı ve kafalardaki soru işaretlerinin önemli bölümü giderildi.

Huawei Ascend Mate 6.1 inçlik dev ekranı kendisini kıyaslayabileceğimiz en yakın rakibi olan Samsung Galaxy Note 2‘den  0.55 inç daha büyük olmakla beraber son zamanların en popüler telefonları olan 5 inçlik Sony Xperia Z ve HTC Droid DNA ve HTC Butterfly’dan ise 1.1 inç daha büyük. (1 inç =  2.54 santimetre) Corning Gorilla Glass ile güçlendirilmiş HD IPS ekranının çözünürlüğü ise 1280 x 720 piksel ve 241 ppi. Bu ekran çözünürlüğü telefonlar ile kıyaslandığı zaman düşük görünse de tabletlerle kıyaslandığı zaman standartlara yakın bir kalitede olduğunu görüyoruz. Huawei Ascend Mate size Samsung Galaxy Tab 2 den daha parlak bir ekran sunarken, Asus Nexus 7 ve Amazon Kindle Fire HD ile yakın bir parlaklığa sahip.

1.5 GHz hızında çalışan 4 çekirdekli Hi-Silicon K3V2 + Intel XMM6260 çipiyle donatılmış bir işlemciye sahip olan Ascend Mate de aynı Ascend D2 gibi 2 GB RAM‘e sahip.  Resmen duyurulmasından önce sızan bilgilerde 1.8 GHz lik bir işlemcisi olduğu iddia edildiğini hatırlayalım. Cihazın üst düzey donanımı meraklılarına üst düzey bir performans sunuyor.

Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi ve Huawei’nin Emotion UI arayüzüyle pazara çıkacak olan Ascend Mate′nin yıl sonuna kadar 4.2 Jelly Bean güncellemesi almasını bekleyebiliriz.

163.5  x 85.7  x 9.9 mm ebatlarında ve 198 gram ağırlığındaki Ascend Mate şu an için piyasadaki en yakın rakibi olan Samsung Galaxy Note 2’den daha uzun, daha kalın ve daha ağır. (151.1 x 80.5 x 9.4 mm ve 183 gram) Kalın olması münasebetiyle eğer 2.10 luk bir basketbolcu değilseniz tek elle kullanmanızın imkansız olduğu aşikar.

Kamera olarak 8 megapiksellik bir ana kameraya ve 1 megapiksellik ön kameraya sahip olan telefonun ön kamera çözünürlüğü rakiplerinin gerisinde kalıyor.

Huawei Ascend Mate 4050 mAh gücünde bataryasıyla en büyük rakibi Samsung Galaxy Note 2’den yaklaşık %25 daha uzun bir pil ömrü sunuyor. Yine bataryanın şarj edilmesi konusunda ise Huawei’nin rakiplerine göre %30 daha kısa sürede tam şarj etme iddiası bulunuyor.

Telefonun dahili hafıza kapasitesi hakkında hala resmi bir açıklama olmamakla beraber 16 ve 32 GBlık 2 farklı versiyonla pazara gelmesi tahmin ediliyor.

Şubat ayı içerisinde ilk önce Çin pazarında satışa sunulacak olan phabletin fiyatı konusunda henüz resmi bir bilgi bulunmamakla beraber uluslararası pazarlara ne zaman ve hangi ülkelerden gireceği de şu an için cevap bekleyen sorular arasında yer alıyor.

Samsung Galaxy Note ailesini çok büyük bulan bir kullanıcı olarak Huawei Ascend Mate ile telefon görüşmesi yapacak olanlara şimdiden kolaylıklar diliyorum.

Kaynak: Huawei 

Kategoriler:
Android Tabletler

Bir Cevap Yazın