background img
May 4, 2012
0 0

HTC One S inceleme

Yazar
          HTC nin sensation serisinin yerine markanın üst düzey modelleri olarak çıkardığı yeni serisi one serisinin One X modeli hakkında yazı yazmıştık. Şimdi de One X in alt modeli şeklinde konumlandırılan One S i tanıyalım. HTC One S, One X in polikarbon yekpare kasasının aksine alüminyum yekpare kasayla geliyor. Cihazın arka tarafı önceki modelleri andırıyor fakat geleneksel pil kapağına sahip değil. Üst tarafında sim kart slotunun kapağı var. Arka tarafı kauçuk benzeri bir madde ile kaplanarak elde daha rahat durması sağlanmış.
 
HTC One S 7.8 mm kalınlık ve 119.5 gram ağırlığıyla HTC’nin ürettiği en ince ve en hafif akıllı telefon olma özelliğini taşıyor. HTC One X’in aksine sim kart bir kapak açılarak takılıyor fakat batarya yine kasayla bütünleşik. Bataryada herhangi bir sorun olduğunda kasanın açılması gerekecektir. Bu incelik için katlanılacak bir durum olsa gerek.
   Resimde de görüldüğü gibi kapağın altında sadece sim kart slotu bulunmakta.
HTC One S de harici kart yuvası bulunmuyor. Bu eksikliği cihaza dahili 16 GB bellek koyarak aşmaya çalışmışlar. Kimileri için bu yeterli olsa da 16 GB’ı yeterli bulmayanlar çıkacaktır.
Cihazın öne çıkarttılan en önemli özelliği ekranı. Ekranı 540×960 pixellik süper AMOLED 4.3 inc olarak tasarlanmış. One S ‘in ekranının sizi etkileyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Renk keskinlikleri, müthiş kontrast oranı ve siyah rengin derinliği ekranın iyi olmasını sağlayan başlıca etkenler.
 HTC One S’in performansına gelirsek cihaz Qualcomm’un çift çekirdekli 1.5 GHz hızında işlemcisini barındırıyor. Bu yonga setiyle cihazın testlerde başarılı olduğunu söyleyebiliriz. One S de grafik işlemcisi olarak Adreno 225’e yer verilmiş. Her ne kadar dört çekirdekli rakipleriyle yarışamayacağı düşünülse de 1 GB RAM de işin içine girince çok da geri kaldığı söylenemez.
Tabi ki akıllı telefonlarda en çok aranan özellik kameralarıdır. One S ağabeyi One X ile aynı arka kamerayı paylaşıyor. 8 MP ve LED flaşlı kamera 3264X2448 çözünürlük sunuyor. Ayrıca 30 fps te 1080p görüntü yakalayabiliyor. Ön tarafa VGA bir kamera konumlandırılmış. One X teki gibi 1.3 MP olmasa da idare edeceği aşikar.
One S’te 1650 mAh lik bir batarya var. Tutumlu kullanımla 24 saat boyunca kullanabilirsiniz. İlerleyen zaman da bu konuda bir iyileştirme bekleniyor zira yoğun kullanımlarda bu süre iyice düşebilir.

Diğer inceleme videolarını aşağıda izleyebilirsiniz:

Bir Cevap Yazın