background img
Haz 1, 2015
1 0

Google Play’e Aile Filtresi ve Kişiselleştirme Özellikleri Geliyor

Yazar

28-29 Mayıs’ta San Francisco’da düzenlediği etkinlik ile Andorid M işletim sistemiyle birlikte Android platfromuna birçok yeniliği sundu. Android işletim sistemiyle Google Play’de yer alacak olan en büyük yenilik olarak karşımıza çıkan “Aile Filtresi” ve “Kişiselleştirme” özelliklerini mercek altına alıyoruz.

Google’ın çocuklara özel uygulamalar geliştirdiği ile alakalı haberler 2015 yılının ilk çeyreğinde çok fazla gündeme gelmişti. “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” atasözümüzü akıllara getiren tüm iddialara Şubat ayının sonunda Youtube Kids uygulamasını duyurarak son noktayı koyan Google, Android M ile birlikte çocuk, aile ve kişiselleştirme konularını tekrardan gündemine alıyor.

Google-Play-Aile-Filtresi_1Google Play Store’da daha önce istemsiz uygulama içi satın alma olaylarına karşı önlem için aile filtresinde geliştirme yapan Google, Google Play’de arama yaparken kısıtlı içeriğe erişim konusunda şu ana kadar bir adım atmamıştı fakat sonuna Google’dan beklenen “Aile filtresi” geliştirmesi Android M ile birlikte geldi. Google I/O 2015 etkinliğinde duyurulan Google Play Store aile filtresi ve kişiselleştirme özellikleri Google’ın Android marketini daha rahat ve efektif bir kullanım sunması için önemli bir adım.

Google Play Store’da yer alan bazı oyun ve uygulamalar gelişim çağında olan çocuklarımız için sıkıntılı görsel ve çalışma mantığı içerdiği için özellikle ailelerden Google’a, “Uygulama ve oyunlarda yaş sınırı kısıtlaması veya aile filtresi seçeneği getirilmesi için çalışma yapılsın” istekleri sıkça sunuluyordu. Google Youtube Kids ile başlatmış olduğu aile ve çocuk temalı projesine Android M‘in duyurulduğu Google I/O 2015 etkinliğinde aile filtresi ve kişisel kullanım özelliklerini eklediğini duyurdu.

Google-Play-Aile-Filtresi_3Google’ın duyurusunu yapmış olduğu aile filtresi projesi ile artık Google Play Store’da yer alan her uygulama öncelikle yaş kategorilerini ayrılacak. 5 yaş ve altı/ 5-8 yaş/ 9-12 yaş/ 12 yaş üstü kategorilerine göre her uygulamayı ayrıcak olan Google böylece ebeveynlerin çocukları için uygun olan içeriğe daha kolay ulaşmasını sağlamayı hedefliyor.

Ayrıca Google Play Store’da yer alan bazı uygulamalar aile filtresi kapsamında çocuklarınızın kullanmış oldukları mobil cihazlarda arama sonuçlarında yer almayacak. Böylece çocuğunuz sizin belirlemiş olduğunuz oyun ve uygulamalara erişebilecek ve kendisi Google Play Store’dan kişisel gelişimini kötü yönde engelleyecek oyun ve uygulamaları cihazına kuramayacak.

Google Play Store aile filtresi kapsamında getirilen bir diğer özellik ise; çocuklara yönelik “Yıldızlı” uygulamalar olacak. Google Play Store’da yer alan uygulamalar çocukların kişisel gelişimine katkı sağladığı veya uygunluğuna göre filtrelenecek ve çocuklara uygun olan oyun ve uygulamalar “Yıldız” işareti ile ön plana çıkarılacak.

Google-Play-Aile-Filtresi_2Çocukların sevmiş olduğu çizgi film ve animasyon karakterlerini için de Google Play Store’da çalışma yapan teknoloji devi popüler karakterler sayfası hazırlamış. Çizgi film ve animasyon filmlerinden sevdilen karakterleri burada listeleyen Google, mesela Caillou için geliştirilen ve çocuklar için uygun olan tüm uygulamaları Caillou görselinin alt linkine konunlandırmış. Caillou ile alakalı uygulamalara ulaşmak için çocukların tek yapması gereken popüler karakterler sayfasından Caillou karakterini seçmek.

Google Play Store’daki uygulamalar sadece çocuklar için değil gençler için de listelenecek. Google her yaş için uygun olan uygulamaları E, gençler için uygun olan uygulamaları T, orta yaş için uygun olan uygulamaları ise M harfi ile Play Store’da listeleyecek.

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın