background img
Haz 29, 2012
0 0

Google Nexus Q Detaylı İnceleme

Yazar

27 Haziran tarihinde San Fracisco’da yapılan Google I/O konferansında Android 4.1 Jelly Bean, Nexus 7 tablet ve Nexus Q Player tanıtıldı.
Sırasıyla tanıtılan bu yeni cihazları sizlerle detaylı olarak paylaşmaya devam ediyoruz.
Şimdi Google tarafından “Social Streaming Device(Sosyal akış cihazı )” adını verildiği Nexus Q Player’i detaylı olarak incelemesi sizlerle.

Nexus Q‘ya basit bir şekilde “Dijital medya oynatıcı” diyebiliriz.Nexus Q ile bulut teknolojisi aracılığıyla müzik listeleri oluşturup dinleyebilir,video izleyebilirsiniz. Nexus Q,YouTube veya Google Play Music gibi uygulamalardan aldığınız müzik ve videoları daha yüksek ses ve kaliteyle dinlemenizi ve televizyonumuza aktarabilmemizi sağlıyor.Nexus Q’yu salonunuzda bir yere yerleştirin ve Android işletim sistemine sahip cihazların kontrolüne bırakın.

Android işletim sistemine sahip olan Nexus Q Android 4.0 Ice Cream Sandwich ve üzeri tüm android işletim sistemleri ile çalışacak.Şu anda sadece Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile çalıştığı konusunda bir bilgi var var ama Jelly Bean resmiyeti kazanması ve güncellemelerin hızlanmasıyla Nexus Q’ya da bir güncelleme gelecektir.

Nexus Q’nun görüntüsüne bakacak olursak Nexus Q‘nun  üst kısmı tamamen dönebilen ve ses ayarını yapabilmenizi sağlayacak şekilde  bir dokunma sensörüne sahip.Bu şekilde tek dokunuşla sesi açıp kapatabilirsiniz.
Nexus Q’daki giriş – çıkış bağlantılarının zenginliği cihaza yapılacak olan kullanıcı “hack”lemeleri için oluşturulmuş sanki:)Giriş-Çıkış bağlantılarının fazlalığından cihazın geliştirilmeye ve farklı projelere açık olduğunu anlıyoruz.
Ayrıca Nexus Q’nun yuvarlak yüzeyinin arka kısmında microHDMI ve Toslink girişleri mevcut.
Nexus Q’nun Teknik Özelliklerine detaylı olarak bakacak olursak
Yüksek kalite amplifikatöre sahip olan Nexus Q’nun 25-watt yükselticisiyle, harici bir hoparlör kullanma ve bu  sayede ses kalitesini ikiye katlayabilirsiniz.
Nexus Q,OMAP 4460 işlemci  16GB depolama kapasitesi ve 1GB RAM’e sahiptir.Ayrıca  Wi-Fi 802.11 b/g/n ve Ethernet, yazılım veya medya aktarımları için Bluetooth ve NFC desteği de bulunuyor. NFC ile akıllı telefonlarımızı Nexus Q’nun yuvarlak gövdesine dokundurarak  içine uygulama yükleyebilmeniz mümkün.


Nexus Q’nun fiyatı ise kendisine rakip olarak çıkan Apple TV’ye göre 3 kat daha pahalı.Nexus Q 299$’dan Temmuz ayının ortalarında satışa çıkacağı gelen bilgiler arasında.Apple Tv’ye göre 3 kat pahalı olması ile alakalı Google yetkililerinden  bir açıklama gelmemiş olmasına rağmen.New York Times’ın verdiği bilgiye göre bu kadar fiyat farkının olmasının nedeninin Nexus Q’nun Amerika’da üretilmiş olması.Bilindiği gibi Apple TV’nin Foxconn’da üretilmesi sebebiyle ucuza mal oluyor.Fakat sadece bir ürünün Amerika’da üretilmesi bu fiyat farkına neden olmamalı diye düşünüyoruz.
Nexus Q ile alakalı detaylı bir videoda yayınlandı işte o video

Nexus Q’nun yapım aşamasıyla alakalı aşağıdaki fotografları inceleyebilirsiniz.

Kaynak:The Verge,Engadget

Kategoriler:
İncelemeler

Bir Cevap Yazın