background img
May 28, 2015
0 0

Google’ın Yeni Ödeme Sistemi Android Pay Resmiyet Kazandı

Yazar

Google’ın San Francisco’da düzenlediği Google I/O 2015 etkinliğinde yeni ödeme sistemi Android Pay’e resmiyet kazandırdı. İşte Android Pay adı verilen ödeme sisteminin mobil ödeme sistemlerine sunduğu yenilikler ve detaylar.

Ocak ayında düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2015’in (WMC 2015) ana konuşmacıları arasında yer alan Google’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı Sundar Pichai‘nin ilk duyurusunu WMC 2015’te yaptığı Android Pay ödeme sistemi Google I/O 2015 etkinliğinde resmiyet kazandı. Google Wallet ödeme sistemi ile mobil ödeme sistemleri arasında yer alan Google, Android Pay ile Apple Pay’e meydan okuyor.

Android PayApple Pay’e Google’dan Rakip

Apple’ın özellikle Amerika’da Apple Pay ödeme sistemi ile yakalamış olduğu başarı Google’ın mobil ödeme sistemlerine geri dönmesini sağladı. Apple Pay’den önce Google Wallet ile mobil ödeme sistemlerine yön vermeye çalışan Google, mobil ödeme sistemi üzerinde çok fazla durmadığı için çoğu Android kullanıcısı cihazlarındaki Google Wallet yapısından habersizdi diyebiliriz.

Google I/O 2015‘te resmiyet kazandırdığı Android Pay mobil ödeme sistemi ile mobil ödeme sistemlerine yön vermeyi planlıyor. NFC ve Host Card Emulation sistemlerini kullanarak daha basit ve güvenli bir ödeme sistemi sunmayı amaçlayan Google, yeni ödeme sistemini basitlik, güvenlik ve daha çok seçenek ana başlıkları altında topluyor.

Google’ın kredi kartı bilgilerini şifreleyerek her bir işlem için tek kullanımlık bir sanal bir hesap numarası yada kod sunma mantığı ile resmiyet kazandırdığı Android Pay ödeme sistemi Visa, MasterCard, Discovery ve American Express desteği ile daha güvenilir bir yapıyı kullanıcılara ve geliştiricilere sunuyor.

Android-Pay-MagazalarGeliştiriciler için Android Pay API

Apple Pay’e göre çok daha esnek bir yapıda olan Android Pay ödeme sistemi NFC ile ödeme yapma, Parmak iziyle kimlik doğrulama ve ödeme yapma imkanı sunuyor. Google’ın geliştirilere sunduğu Android Pay API‘si sayesinde Android Pay ödeme seçeneği farklı uygulamalarda da karşımıza çıkabilecek.

ABD genelinde 700 binden fazla mağazada ve 1000’den fazla Android uygulamada ödeme sistemi olarak yerini alacak olan Android Pay, Google’ın yapmış olduğu anlaşma ile McDonals, Dominos, Uber, CocaCola, ToysRus gibi global markaların ödeme sistemlerinden birisi olacak. Google Play’den oyun ve uygulama satın almada da kullanılacak olan Android Pay NFC’nin küllerinden yeniden doğmasını sağlayacak desek yanlış olmaz sanırım. Android platfromu dışında da varlığını sürdürecek olan Android Pay ödeme sistemi ile Gmail aracılığıyla arkadaşınıza para gönderme vb. fonskiyonları da sağlayacak.

Android 4.4 KitKat işletim sistemi ve üzerindeki işletim sistemlerinde çalışacak olan Android Pay işletim sistemi şu anda Google’ın paylaşmış olduğu bilgilere göre her 10 Android cihazdan 7’sinde kullanılabilecek.

Banka kartı ve kredi kartlarınızı kolaylıkla ekleyerek alışverişlerinizde kullanabileceğiniz Android Pay uygulaması çok yakında Google Play’de yerini alacak. AT&T, T-Mobile ve Verizon gibi Amerika’nın büyük mobil operatör firmalarından alınan cihazlarda ön yüklü olarak sunulacak olan Android Pay ödeme sistemini mobil ödeme sistemleri için çok önemli bir adım olarak görüyoruz.

Android M işletim sisteminin çıkış tarihi ve Google I/O etkinliğinde tanıtılan diğer uygulamalara buradaki  Google I/O 2015 haber setimizden ulaşabilirsiniz.

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın