background img
Eki 24, 2012
0 0

Google Hisseleri Düştü

Yazar

2012 3. çeyrek kâr raporlarının basına sızmasının ardından Google hisseleri 18 Ekim 2012’de neredeyse %10 düşüş gösterdi.

Google Hisseleri'nin Grafiği 2012-10-18

Google’ın basına sızan kâr-zarar raporuna göre kâr durumunda %20 düşüş var. Yukarıdaki grafikte raporun sızdığı zamanı net olarak görebilirsiniz. yaklaşık 760 Dolar seviyesinde ilerleyen Google hisseleri ABD saatine göre yaklaşık 12:30 sularında 687 Dolar seviyelerine kadar geriledi. Zaten bunun ardından borsadaki taban fiyat uygulaması devreye girdiğinden GOOG hisseleri üzerinde satış yapılamadı. Ertesi gün biraz toparlanır gibi olup 700 Dolar fiyatını görse de düşüş devam etti. Geçtiğimiz 5 gün içinde dip noktada 671 Dolar seviyesini gören Google hisseleri şu anda 679 Dolar seviyesinde seyrediyor.

2012 3. çeyreği için hisse başına 10,65 Dolar gelir beklenirken açıklanan sayı hisse başına 9,03 Dolar. Bu da hissedarlar için yaklaşık %15’lik bir düşüş anlamına geliyor.

CNET araştırmacıları, bu durumun oluşmasına en büyük sebep olarak Google’ın aramalardan gelen gelirinin azalması olduğunu söylüyor. Google hâlen arama konusunda en büyük oyuncu olsa da 2011 3. çeyrek verileriyle karşılaştırıldığında reklamdan gelen gelirlerde %15’lik bir düşüş görülüyor. Bundaki temel sebep daha çok tıklamanın mobil cihazlardan gelmesi. Google’ın akıllı telefon piyasasında kontrolü elinde bulundurduğunu ve mobil aramalardan epey gelir elde edebileceğini düşünebilirsiniz. Zaten Android projesinin temelinde yatan sebep buydu. Ama ne yazık ki kazın ayağı öyle değil. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki mobil aramalarda trafiğin çoğu Android değil, iOS cihazlardan geliyor. Aslında Chitika’nın yaptığı bir araştırma gösteriyor ki çıkışının üzerinden çok zaman geçmemiş olsa da iPhone 5, Galaxy S3’e göre daha fazla internet trafiği yaratmış durumda.

Esasen iOS ve Android kullanıcı profilinin kâr-zarar durumuna yansımasını burada da görüyoruz. iOS kullanıcıları, telefon veya tabletlerinden internete girerken Android kullanıcılarına göre daha rahat.

Peki Google tehlikede mi? Pek değil. Bu dönem için açıklanan kâr toplam 2.176.000.000 Dolar. Her ne kadar geçen yıl aynı dönem için açıklanan 2.729.000.000 Dolar kârdan düşük kalsa da, Google şu anda sadece “kârdan zarar”da.

Bize göre Google elbette batmaz. Ama iOS karşısında biraz önlem alması gerektiği de açık. Siz ne dersiniz?Kaynak: CNET, Yahoo! Finance, Chitika, Google Finance

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın