background img
Mar 5, 2013
0 0

Galaxy S4’te Göz Takipli Kaydırma Özelliği Yer Alabilir

Yazar

Samsung Galaxy S4Samsung’un yeni amiral gemisi olacak olan Galaxy S4 GT-I9500 ile alakalı yeni iddia New York Times gazetesi tarafından yapıldı. İddiaya göre Samsung Galaxy S4’te yer göz takipli kaydırma özelliği yer alacak.

Samsung’un 14 Mart’ta New York’ta düzenleyeceği Unpacked 2013 etkinliği ile resmiyet kazandırağı yeni amiral gemisi Galaxy S4 ile alakalı gündem hiç durulmuyor. Telefonun birçok teknik özelliğinin yer aldığı AnTuTu Benchmark testinden sonra ünlü twitter hesabı Evleaks telefonun tasarımı ile alakalı dün bir paylaşımda bulundu. İlgili görsel için tıklayınız. Tüm bu gelişmeler yaşanırken New York Times gazetesinin gündeme taşıdığı yeni iddia Samsung Galaxy S4’te Eye Scroll ve Eye Pause ismi verilen iki yeni teknoloji yer alacak.

Eye Scroll ” gözle takip” özelliği sayesinde kullanıcılar bir metin üzerinde sayfaları göz hareketi ile çevirebilecek. Ayrıca gözün aşağı-yukarı hareketlerini algılayarak okunan metnin konumunu ayarlayan Eye Scroll özelliği Samsung’un android platformuna getireceği yeniliklerden birisi olacak.

Eye Pause özelliği hakkında henüz net bir açıklama bulunmuyor fakat, gözün hareketlerini algılayan sensör sayesinde video oynatımı kolay hale gelecek. Mesela bu özellik aktif olduğu zaman telefon belli bir saniye bakmadığınızda video oynatımı duracak ve ekrana tekrar bakmaya başladığınızda başlayacak.

Brian X. Chen’in gündeme taşıdığı haberde bu teknolojinin İsveç merkezli Tobii şirketi tarafından üretildiği iddia ediliyor. The Next Web(TNW) ise Eye Scroll ve Eye Pause özelliklerinin Kudüs merkezli Umoove şirketi tarafından üretildiğini iddia ediyor. TNW’nin haberine göre Umoove şirketi bu özelliklerin patentini elinde bulunduruyor.

Samsung Galaxy S4’ün tanıtılmasına sayılı günler kala Güney Koreli şirket yetkilileri açıklamalardan uzak duruyor. Telefonun tüm özellikleri için Galaxy S4 lansmanını beklemeye devam edeceğiz.

Kaynak : The Verge

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın