background img
Eki 8, 2012
0 0

Nissan’dan Galaxy S3 Kontrollü Kendini Park Edebilen Araba

Yazar

Google’ın kendi kendine gidebilen arabasına yakın zamanda rakip çıkabilir. Geçtiğimiz hafta Japonya’da yapılan CEATEC fuarında Nissan’ın kendini park edebilen arabası NSC-2015 görücüye çıktı. Nissan’ın bu teknolojisi akıllı telefonlarla birleşerek bir üst düzeye çıkabiliyor. Fuarda kullanılan akıllı telefon ise Samsung Galaxy S3 idi.

Nissan NCS-2015 Kendini Park Edebilen Araba Samsung Galaxy S3 Park Uygulaması

Nissan’ın Bilişim Teknolojileri Sistemleri Geliştirme Bölümü’nden Toru Futami “Kazaların %90’ı insan hatası sebebiyle meydana geliyor. Hedefimiz, hataları olabildiğince sıfıra yakın hâle getirecek bir makina yapmak” diyor. Kendini park edebilen araba kazaların azalmasında çok büyük bir gelişme yaratmayacak olsa da doğru yönde bir adım olduğu kesin. Bir arabanın kendine park alanı araması ve akıllı telefon aracılığıyla verilen bir kullanıcı komutuyla geri dönmesi güzel olmakla birlikte sektörde daha büyük gelişmelere yol açacaktır.

Bu buluşta üzerinde durulan bir diğer özellik de zamandan tasarruf sağlaması. Futami, bir yere gideceğiniz zaman park etmenin size ortalama 10 dakika kaybettireceğini söylüyor. Bu arabayla sanki size özel çalışan bir vale-park hizmetine sahip gibi oluyorsunuz.

Kendini park edebilen araba NSC-2015’te aynı zamanda hırsızlığa karşı bir önlem olarak tüm çevresini görebilen bir kamera da mevcut. Eğer araç şüpheli bir etkinlik sezerse akıllı telefondan kullanıcıyı uyarıyor ve ne olduğunu gösteriyor. Otomobilin sahibi de yine akıllı telefonu üzerinden korna, alarm, vs. çaldırarak hırsıza korku dolu anlar yaşatabiliyor.Otomobilin adından da anlaşılacağı üzere, Nissan’ın bu modeli 2015’te piyasaya çıkacak.

Kaynak: Android Community

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın