background img
Eki 6, 2013
0 0

Galaxy Note 3 Benchmark Testlerinde Hile

Yazar

Galaxy-Note-3-Benchmark-01Mobil cihazların kağıt üzerinde performanslarını ölçmek için birçok kullanıcının başvurduğu benchmark testlerinde yani sentetik testlerde Samsung’un hile yaptığı iddiası gündemde. Samsung’un Galaxy S4 modelinde yaşadığı benchmark testlerinde hile yaptığı iddiası Galaxy Note 3’de de karşısında.

Samsung’un LTE destekli pazarlarda satışa sunduğu 2.3 GHz hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemcili Galaxy Note 3 modelinde optimizasyonlar yaparak benchmark testlerinden yüksek sonuçlar aldığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Arstechnica.com’un gündeme taşıdığı iddiaya göre Samsung, Galaxy Note 3 modelinde benchmark testlerinde hem işlemci hemde GPU’nun hızlarını maksimumuma çıkartacak bir yazılıma izin vererek test sonuçlarından daha yüksek sonuçlar alarak kullanıcıları yanıltıyor. Son kullanıcı deneyiminde çok fazla etkisini olmadığını düşündüğümüz fakat bazı kullanıcıların benchmark testlerinden aldığı puanların büyük önem arz ettiğini gözlemlediğimiz Android platfromunda Samsung’un benchmark hilesi ile alakalı Artechnica’nın iddiasına birlikte göz atalım.

2.3 GHz hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon 800 işlemcili Galaxy Note 3 modelinde normal günlük rutin işlerde veya bekleme modunda sadece tek çekirdek devrededir. 4 çekirdeğin aynı anda devreye girmesi için üst düzey işlemci ve GPU isteyen oyun veya uygulamaları telefonunuzda açmanız gerekir. Artechnica’da bununla alakalı yapmış olduğu testlerde Galaxy Note 3 modelinde bazı yapay hızlandırıcı yazılımların olduğunu gözlemlemiş.

Galaxy Note 3 BenchmarkEkran görüntüsünde de görüldüğü gibi hesap makinesi uygulaması açıldığında Galaxy Note 3‘ün işlemcisinde tek çekirdek 300 mHz hızında çalışıyor. GeekBench 3 benchmark test uygulamasına giriş yapıldığında ise aktif olan çekirdek sayısı 4’e yükseliyor ve tüm çekirdekler maksimum seviyede çalışıyor. Uygulamaya sadece giriş yapılması durumunda yani daha benchmark testine başlamadan tüm çekirdeklerin aktif olarak devreye girmesi soru işaretlerine yol açıyor.

GeekBench 3 benchmark testinin ismi Stealtbeach olarak değiştirildiğinde işlemcinin normal olarak çalışması yani tek çekirdek 300 mHz hızına dönmesi Samsung’un piyasada yer alan benchmark testleri için özel bir yazılıma telefonunda izin verdiğini gösteriyor.

Nexus 4 BenchmarkÖrnek olarak LG Nexus 4’ün Qualcomm Snapdragon S4 Pro işlemcisinin GeekBench 3 uygulamasına giriş yapıldığındaki CPU değerlerini de paylaşan site iddiasını bu paylaşımla güçlendiriyor.

Kaynak : Artechnica

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın