background img
Ağu 16, 2012
0 0

En İyi Android AntiVirüs Uygulamaları

Yazar

Google Play hayatımıza girmeden önce bildiğiniz gibi birden fazla Android Market vardı ve bu marketlerden indirdiğiniz herhangi bir uygulamada virüs veya malware çıkmaz gibi güven ortamı da yoktu.

Google Play ile beraber marketten indirdiğiniz uygulama ve oyunların güvenilirliği nispeten artmış olsa da %100 garanti henüz yok.

Zaman zaman çeşitli internet sitelerinde “Bu uygulamaları / oyunları indirilenler yandı!” başlıklı yazılarda genellikle cinsel içerikli uygulamalar olmak üzere çeşitli uygulamalarda virüs çıktığını okuyoruz.

Peki android cihazımızı virüs ve malwarelere karşı nasıl koruyabiliriz? En iyi ücretsiz / ücretli android antivirüs uygulamaları hangisi?

Bağımsız test kuruluşu AV-TEST geçtiğimiz aylarda bu konuda detaylı bir araştırma yaparak sonuçlarını paylaştı.

Firma şu an Google Play’de bulunan 41 ayrı antivürs uygulamasını teste sokmuş ve 618 farklı malware i tespit edebilme kapasitelerini ölçümlemiş.

Test sonuçlarına göre %90 ve üzeri yakalama oranına ulaşan 10 firma var.  Test sonuçlarında her bir firmanın aldığı skor direk olarak verilmemiş, firmalar başarı oranlarına göre 4 kategoriye ayrılarak alfabetik olarak verilmiş. Buna göre alfabetik sırayla en iyi sonucu olan ilk 10 uygulama şu şekilde: Avast, Dr. Web, F-Secure, Ikarus, Kaspersky, Lookout, McAfee, MYAndroid Protection/MYMobile Security, NQ Mobile/NetQin ve Zoner.

Bu firmaları %65-90 aralığında yakalama oranıyla çok iyi kategorisine girerek takip eden 13 firma var. Bunlar: AegisLab, AVG Mobilation, Bitdefender, BullGuard, Comodo, ESET, Norton/Symantec, QuickHeal, Super Security, Total Defense, Trend Micro, Vipre/GFI ve Webroot.

Bu 13 firma arasında gördüğümüz Bitdefender, ESET, Trend Micro and Vipre firmaları ilk 10 a gitmeyi kıl payıyla kaçıran ve %88.1 – %89.9 yakalama oranına sahip firmalar olarak belirtilmiş.

Mükemmel ve çok iyi kategorisinden sonra %40-65 yakalama oranına sahip firmalar geliyor. Bunlardan bazıları BluePoint, G Data ve Kinetoo.

En sonda ise %40 ve altında yakalam oranıyla vasat olarak değerlendirilen firmalar yer alıyor.

Detaylı test sonucuna buradan ulaşabilirsiniz.Kaynaklar: Geek , AV-TEST

Kategoriler:
Uygulama Canavarı

Bir Cevap Yazın