background img
May 6, 2014
2 0

Clash of Clans Klan Savaşları Nasıl Yapılır?

Yazar

Clash of Clans Clan WarsMobil platformlardaki en popüler oyunlar listesinde zirveye oynayanlardan biri olan Clash of Clans’a Klan Savaşları güncellemesi geldiğini daha önceki yazımızda sizinle paylaşmıştık. Bu yazımızda Clash of Clans oynarken Klan Savaşları’nın nasıl yapıldığına ve bazı püf noktalarına değineceğiz.

Nasıl Savaş Açarım?

Bir Klan Savaşı açmak oldukça kolay. Öncelikle yeni eklenen Klan Savaşı simgesine tıklıyorsunuz. Böylece Klan Savaşı ekranı açılıyor. Klan Savaşı ekranındaki Savaşı Başlat düğmesine tıklıyorsunuz. Sistem sizi, klanınızın gücüne ve oyuncu sayısına yakın başka bir klan ile eşleştiriyor ve böylece savaş başlamış oluyor. Bu eşleştirme işlemi o anda savaşa başlamak isteyen klan sayısına bağlı olarak birkaç dakika sürebiliyor. Bu süre zarfında Klan Savaşı ekranında beklemenize gerek yok. Eşleşme bulunduğu zaman oyundan çıkmış olsanız bile savaş başlıyor.

Clash of Clans - Klan Savaşı Düğmesi

Şunu da belirtmekte fayda var: Klan Savaşı’nı yalnızca klan lideri veya yardımcı liderler başlatabiliyor. Dolayısıyla eğer klanınızda bu rollerden birinde değilseniz liderinize veya yardımcı liderlerinizden birine savaş başlatması için ricada bulunabilirsiniz.

Savaş Başladı, Ne Olacak Şimdi?

Klan Savaşı yapacağınız rakip klan belirlendikten sonra 24 saatlik hazırlık süreci başlıyor. Bu süreçte kimse kimseye saldıramıyor (Adı üzerinde, hazırlık süreci). Hazırlık sürecinde kendi köyünüzü daha savunmaya yönelik bir şekilde düzenleyebilir, klanınızdaki diğer oyuncuların köylerini görebilir ve benzer şekilde rakip oyuncuların köylerini de gözetleyebilirsiniz. Tüm bunları Klan Savaşı düğmesine dokunarak açacağınız Klan Savaşı ekranından yapabilirsiniz.

Klan Savaşı ekranında kendi köyünüzü ve rakip köyleri simgeler halinde görürsünüz. Kendi köyünüze dokunduğunuz zaman altta açılan menüden takviye birlik isteyebildiğinizi ve klan arkadaşlarınıza birlik bağışı yapabildiğinizi göreceksiniz. Buradan istediğiniz takviye birlik, normal klan kalenizden istediğiniz takviye birliklerden farklı. Şöyle ki buradan talep ettiğiniz takviye birlikler köyünüzdeki klan kalesine değil, doğrudan Savaş Alanı’na gidiyor.

Clash of Clans - Klan Savaşı Hazırlık Süreci

“Savaş Alanı da nedir?” dediğinizi duyar gibiyim. Clash of Clans’daki Klan Savaşları gerçek köyünüz üzerinde değil, köyünüzün birebir kopyası olan ve Savaş Alanı olarak isimlendirilen farklı bir köyde yapılıyor. Böylelikle düşman bir oyuncu sizin köyünüze saldırdığı zaman gerçek köyünüzde bir yıkım meydana gelmiyor. Buna bağlı olarak herhangi bir altın veya iksir kaybı da yaşamıyorsunuz. Klan Savaşları ekranından talep ettiğiniz takviye birlikler de bu diğer köyde düşman kuvvetlere karşı savunmaya yardımcı oluyor. Yeri gelmişken söyleyelim: Bu takviye kuvvetler her saldırıda kendini yeniliyor. Dolayısıyla bir Klan Savaşı esnasında yalnızca 1 defa takviye birlik istemeniz yeterli.

24 Saat Geçti. Savaş Başlıyor!

24 saatlik hazırlık sürecinin sonunda savaş başlıyor ve tüm köyler (gerçek köyler değil, kopya köyler) 24 saat boyunca savaşa açık hale geliyor. Klan Savaşı ekranından kendinize bir rakip seçiyor, saldırıyor ve elinizden gelen en iyi sonucu almaya çalışıyorsunuz.

Savaş süresince herkesin toplam 2 saldırı hakkı bulunuyor. Kimin kaç saldırı hakkı kaldığı, köylerin hemen altında kaç adet barbar simgesi bulunduğuna bakılarak anlaşılabiliyor. Köylerin üzerinde bulunan yıldızlar ise köye yapılan en başarılı saldırının kaç yıldıza sahip olduğunu gösteriyor.

Clash of Clans - Klan Savaşı Saldırı Süreci

Saldırı aşaması için son olarak şunu belirtelim: Kopya köyünüzdeki (Savaş Alanı) klan kalesinde bulunan birlikler savunma için kullanılırken, rakip köye saldırırken gerçek köyünüzdeki klan kalesinde bulunan birlikleri kullanıyorsunuz. Dolayısıyla savunma için Klan Savaşı ekranından birlik talep ettikten sonra köyünüzdeki klan kalesi üzerinden saldırı için birlik talep etmeniz size rakip köyü yıkmanızda yardımcı olacak birlikler sağlayacaktır.

Savaş süresinde rakip köyleri yıkmak ile kazanılan yıldızların toplamı Klan Savaşı ekranının üst kısmında görüntüleniyor. Bunun hemen altında ise iki klanın toplam kaçar saldırı hakkı olduğu ve bunun kaçar tanesinin kullanıldığı görülebiliyor.

Savaş Sonucu

İkinci 24 saatin sonunda savaş sona eriyor ve iki klanın rakip köyleri yıkmalarından kazandıkları yıldızların toplamına göre savaşı kimin kazandığı belirleniyor. Savaşı kazanan klandaki oyuncular, Klan Savaşı ekranının sol üst köşesinde görüntülenen savaş kazanma bonusunu elde ediyor. Bu savaş kazanma bonusu, tarafınızdan toplanmak üzere klan kalenize gönderiliyor. Kaybeden tarafa ise herhangi bir ceza kesilmiyor.

Clash of Clans - Klan Savaşı Sonuç

Evet, savaş bitti. Yazımızın da böylelikle sonuna geldik. Şimdi isterseniz hemen yeni bir savaşa başlayabilir ya da biraz toparlanmak adına köyünüzü geliştirmeye odaklanabilirsiniz.

Kategoriler:
Oyun Canavarı

Yorumlar: Clash of Clans Klan Savaşları Nasıl Yapılır?

  • Berabere biterse ne olur

    oguzhann 25 Mayıs 2014 19:56 Cevapla

Bir Cevap Yazın