background img
Ara 30, 2016
3 0

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

Yazar

Mobil cihazınızın pili eskisi kadar gitmiyor mu? Şarjınız hiç beklemediğiniz anlarda bitiyor mu? Öyleyse cihazınıza batarya kalibrasyonu yapmanızın zamanı gelmiş demektir. İşte Android telefonlarda batarya kalibrasyonu yapmanın yolları ve detayları.

Batarya Kalibrasyonu Nedir?

Öncelikle batarya kalibrasyonu nedir, bunu netleştirmekte fayda görüyoruz. Android işletim sistemi içerisinde batarya yönetimini gerçekleştiren bir modül bulunmaktadır. Bu modül, bataryanın mevcut voltajını ölçerek pilinizin kalan yüzdesini hesaplar. Böylece şarj durumunuzu rahatça görebiliyorsunuz. Bununla birlikte batarya modülü kullanılmakta olan uygulamaların bataryanın ne kadarını harcamakta olduğunu da hesaplar. Bu bilgiyi de cihazınızın Ayarlar kısmından takip edebiliyorsunuz.

Android Batarya Göstergesi

Android Batarya Göstergesi

Android işlemi sistemi içerisindeki bu batarya modülünün, cihazınızın bataryasıyla uyumuna batarya kalibrasyonu denir. Cihazınızın fabrika çıkışında bu uyum en ideal seviyede olsa da zaman içerisinde batarya kullanımına bağlı olarak bozulur. Bu durumda bataryanız henüz tam boşalmadığında (örneğin %6-7 kaldığında) cihazınız bataryanızın tükendiğini, %0-1 kaldığını zannetmeye başlar ve kendini kapatır. Bunu düzeltmek için uzun vadeli kullanımlarda batarya kalibrasyonu yapılması gerekir.

Batarya kalibrasyonu nedir anladığımıza göre nasıl yapıldığına geçebiliriz. Root yetkisi olmayan ve olan cihazlar için iki farklı yöntem mevcut. Öncelikle root yetkisi olmayanlara uygun olan yönteme odaklanacağız, ardından root yetkisi olan cihazlarda batarya kalibrasyonu ile devam edeceğiz.

Root Yetkisi Olmayanlar

Eğer cihazınızda root yetkisi açık değilse (özellikle açmadıysanız veya aklınızda root yetkisinin ne olduğuna dair soru işaretleri varsa cihazınızın root yetkisi kapalıdır) aşağıdaki yöntem üzerinden ilerlemelisiniz. Her ne kadar root yetkisi olmayan cihazlar için de batarya kalibrasyonu uygulamaları mevcut olsa da bu uygulamalar genelde bir batarya kalibrasyonu uygulamasından yapması beklenen işlemleri yapamıyorlar. Bu sebeple ilk yöntem yazılımsal bir eklenti içermiyor.

NOT: Batarya kalibrasyonu işlemi cihazınızın uzunca bir süre kapalı kalmasını gerektirecek adımlar içermektedir. Bu sebeple acil bir arama beklemediğiniz bir zamanınızda yapmanızı tavsiye ederiz.

İzlemeniz gereken adımlar sırasıyla şöyle:

 1. Cihazınızın şarjını cihazınız kapanana kadar tüketin.
 2. Cihazınızı açın. Şarjı olmadığı için ekran bir an açılır gibi olacak ve tekrar kapanacaktır. Bu adımı, ekran açılır gibi olmayana kadar tekrarlayın.
 3. Artık ekranınızın hiçbir şekilde açılmadığına emin olduktan sonra cihazınızı şarja takın ve kapalı bir şekilde %100 dolana yani yeşil ışık yanana kadar şarj edin.
 4. Cihazını açın. Cihazınız bu aşamada %100 yerine %98-99 gösteriyor olabilir. Cihazınız açık bir şekilde şarj etmeye devam edin.
 5. Şarjınız %100 olduğunda cihazınızı yeniden başlatın.
 6. Bu aşamada cihazınız yine %98-99 gösteriyor olabilir. Şarj etmeye devam edin.
 7. Şarjınız tekrar %100 olduğunda şarj kablonuzu çıkarmayın ve bu şekilde 1 saat daha şarjda bırakın.
 8. 1 saatin ardından cihazını şarjdan çıkarın ve bir daha hiç şarja takmadan bataryanız tükenene kadar kullanın.
 9. 2. adımdan 7. adıma kadar olan adımları tekrarlayarak cihazınızı bir kez daha şarj edin.

Tebrikler! Cihazınızın batarya kalibrasyonunu başarıyla gerçekleştirdiniz.

Root Yetkisi Olanlar

Root yetkiniz varsa batarya kalibrasyonu için aşağıdaki adımları takip edin. Adımların çok büyük bir kısmı root yetkisi olmayanlar için verdiğimiz yöntemle aynı. Yine de burada da tekrarlayacağız.

 1. Cihazınıza Battery Calibration uygulamasını kurun.
 2. Cihazınızın şarjını cihazınız kapanana kadar tüketin.
 3. Cihazınızı açın. Şarjı olmadığı için ekran bir an açılır gibi olacak ve tekrar kapanacaktır. Bu adımı, ekran açılır gibi olmayana kadar tekrarlayın.
 4. Artık ekranınızın hiçbir şekilde açılmadığına emin olduktan sonra cihazınızı şarja takın ve kapalı bir şekilde %100 dolana yani yeşil ışık yanana kadar şarj edin.
 5. Cihazını açın. Cihazınız bu aşamada %100 yerine %98-99 gösteriyor olabilir. Cihazınız açık bir şekilde şarj etmeye devam edin.
 6. Şarjınız %100 olduğunda cihazınızı yeniden başlatın.
 7. Bu aşamada cihazınız yine %98-99 gösteriyor olabilir. Şarj etmeye devam edin.
 8. Şarjınız tekrar %100 olduğunda şarj kablonuzu çıkarmayın ve bu şekilde 1 saat daha şarjda bırakın.
 9. 1 saatin ardından cihazını şarjdan çıkarın ve bir daha hiç şarja takmadan bataryanız tükenene kadar kullanın.
 10. 3. adımdan 8. adıma kadar olan adımları tekrarlayarak cihazınızı bir kez daha şarj edin.
 11. Cihazınızı yeniden başlatın ve hemen Battery Calibration uygulamasını başlatın.
 12. Battery Calibration uygulamasının ana ekranında GET STARTED’a basarak CALIBRATE sekmesine geçin. Burada bataryanızla ilgili bilgileri göreceksiniz.
 13. Bu aşamada cihazınızın şarjı zaten tam olduğu için uygulamada doluluk oranını “100%” olarak göreceksiniz. Ekrandaki START CALIBRATION düğmesine basın.
 14. “Calibration successful! Plug out your phone!” mesajını gördüğünüzde “OK”a basarak mesajı kapatın ve sonra uygulamadan çıkın.

Batarya Kalibrasyonu Uygulaması

Hepsi bu kadar. Artık bataryanızın daha verimli çalıştığını görebilirsiniz.

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın