background img
Eyl 21, 2013
0 0

Apple’ın Yeni İşlemcisi A7’de Samsung Damgası

Yazar

Apple A7 SamsungApple’ın yeni amiral gemisi iPhone 5S’de yer alan A7 işleminin Samsung tarafından üretildiği iddia edildi. İşte iFixit ve Chipworks tarafından parçalarına ayrılan Apple iPhone 5S’in 64 bit ARM tabanlı A7 Samsung tarafından üretilen işlemcisinin detayları.

20 Eylül’de satışa sunulan Apple iPhone 5S’e ilk olarak sahip olanlar arasında iFixit ve Chipworks ekibi de bulunuyor. Saat farkından dolayı ilk olarak Avustralya’da satışa sunulan telefona daha erken sahip olan iFixit ve Chipworks ekipleri telefonu sökmeye başladı. İki ekipte ilk raporlarını yayınladı. Chipworks ekibinin işlemci üzerinde yaptığı araştırmalara göre Apple A7 işlemcisi Samsung tarafından üretiliyor.

Patent davaları ile gündemde sık sık yer alan Apple ve Samsung arasındaki işbirliği giderek azalsada Apple’ın yeni telefonu iPhone 5S modelinde de Samsung ile işbirliği içerisinde olduğu iddia ediliyor. Apple iPhone 5’te yer alan A6 işlemcinin Samsung tarafından üretildiği iddialarından sonra iPhone 5S modelinde de Samsung damgasının olduğu konuşuluyor.

Apple, yeni amiral gemsinin tanıtım etkinliğinde her zamanki gibi detaylı bilgi paylaşımında bulunmadı. A6 işlemcisinden iki kat daha hızlı ve grafik anlamında da iki kat daha iyi performans, 1 milyardan daha fazla tranzistör ve 100 mm kare plaka boyutlarına sahip olan A7 işlemcisi en çok 64 bit ARM tabanlı olmasıyla şu ana kadar konuşuldu. Apple’ın A7 işlemcisinde Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) şirketiyle anlaştığı ve A7 işlemcisinin 20nm fabrikasyon süreciyle üretileceği iddia edilmişti. 20nm teknolojisi ile %30 daha fazla hız ve %25 daha az güç tüketimi elde edilebiliyor.

Apple A7 SamsungElektron mikroskobu ile A6 işlemcisinin detaylarını ortaya çıkarak Chipworks ekibi, aynı uygulamayı A7 işlemcisi içinde gerçekleştirdiklerini ve benzer üretim bandı izlerine rastladıklarını belirtiyor. 28nm fabrikasyon sürecinden geçen Apple A7 işlemcisi HKMG teknolojisi ile Samsung’un Galaxy S4 modelinde tercih ettiği Exynos 5410 işlemcisi ile aynı üretim sürecine sahip. Chipworks ve iFixit ekibinin çalışmalarının detaylarına kaynak kısmında yer alan linklerden ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Chipworks, iFixit

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın