background img
May 9, 2012
0 0

Android’te ROM’lar

Yazar

Android Telefonlarla alakalı yeni bir yazı dizisi ile karşınızdayız. Android ROM’ larından ve kısaca ne işe yaradıklarından bahsedeceğim bu yazımda ayrıca Kişisel Android ROM’ larında bahsedeceğim…Yazı dizisi olarak planladığımım Android’te ROM’ ların ilk kısmı sizlerle…
1. ROM Nedir , Ne İşe Yarar?
ROM, açılımı Read Only Memory yani Yalnızca Okunabilir Bellek demektir. Android akıllı telefonlardan tutunda şu modası geçmiş dediğimiz tüm telefonlarda bulunur bu ROM. Telefonunumuzun işletim sistemini yani Android’i barındıran kısmı buradadır. Bu kısmı istediğimiz gibi düzenleyip, oynayamayız sınırlı bir erişim hakkımız vardır yalnızca okunabilir birçok çeşidi bulunmasına rağmen telefonlar içindeki EEPROM türündedir yani Elektrik ile düzenlenebilen ROM. Her ne kadar sınırlı erişim olsada bu tür bir ROM’da erişim sınırları kaldırılabilir ancak unutulmamalıdır ki oldukça risklidir işlem sırasındaki elektrik kesintisi veya bir hata telefonunuzu kullanılamaz hale getirebilir. Genel olarak ROM’lar budur.

Peki Android ROM’ları ne olur? Ne işe yarar? Evet ROM’lar işletim sistemini barındırsa da hatta bu işletim sistemi Android olsa da açık kaynak kodlu işletim sistemi olmasından ötürü telefon firmaları çeşitli kullanıcı deneyimi için Android’in çeşitli sürümlerini editleyerek sunarlar. Bu nedenle çoğu android telefonları, birbirine benzemez. Bu ROM’lar telefonu ilk aldığınızda yapımcı firma tarafından kilitlenir, yukarıda bahsettiğim gibi kilit kırılabilir ama bununla beraber telefonunuz garantili ise garanti kapsamı dışına çıkar. Peki kilit var biz bunu niye kıralım ki diyebilirsiniz. Bunun nedeni bildiğiniz üzere Android 1.5, Android 1.6, Android 2.1, Android 2.2, Android 2.3, Android 2.3.3, Android 3.0 ve son olarak Android 4.0 olmak üzere 8 adet versiyonu bulunmaktadır ve Android telefonlar belirli aralıklarla güncellenmektedir. Ancak tüm telefonlar için güncellemelere yatişemediği gibi, bazen de bilerek özellik kısıtlamasına gitmektedirler. İşte burada kişisel ROM’lar devreye giriyor. Mobil yazılımcılar birleşerek ücretsiz dağıtılan Android’i alarak bazı geliştirmelere tabi tutup kendi ücretsiz ROM’larını dağıtıyorlar. İsteyen kişilerde aldıkları firmanın güncellemesini beklemeden hem sürüm güncellemesi yapabiliyor hem de istediği özelliklere sahip olabiliyor. Merak edenler bu kişisel romları araştırabilirler;cyanogenmod,mui.
Android üzerinde ROM’lar bundan genel olarak bundan ibaret ancak tabi ki ne Android üzerinde ROM konusu bu kadar kısa ne de genel olarak ROM’lar konusu.Çünkü ROM’lar kullandığımız bilgisayarlar içinde dahi var sonuçta. Benim buradaki amacım genel bir fikir oluşturmaktı. Elbette ki bu konuyu burada sonlandırmayacağım bu konunun bir bölümü idi devamını en kısa süreçte tamamlamayı umut etmekteyim.
Android Canavarı’nı takip etmeye devam edin!!!

Kategoriler:
Uygulama Canavarı

Bir Cevap Yazın