background img
May 10, 2012
0 0

Android’te ROM’lar 2

Yazar

2.ROM Nasıl Yüklenir?
Android’te ROM’lar konusunun ikinci yazısıyla sizlerleyiz. Bu yazımda Cihazınıza yeni bir ROM’un nasıl yükleneceği hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle Androidli cihazınıza ROM yükleyebilmek için cihazınızın root’lu olması yani cihaz üzerinde tam yetkiye sahip olmanız gerekmektedir. Root etme konusuna daha sonra değinmeye çalışacağım ancak şimdilik ROM yükleme konusu üzerinde duracağım.
ROM yüklemek için çeşitli programlar bulunmasına rağmen içlerinde en iyisi daha doğrusu en çok tercih edileni ClockWorkMod yapımı olan Rom Manager’dır. Ücretsiz sürümü bulunduğu kadar ücretli sürümü de bulunmaktadır. Bu aplikasyon aracılığla mevcut ROM’unuzu yedeklebildiğiniz gibi gerii yükleme olanağına sahip oluyorsunuz. Aplikasyonun desteklediği cihazlar, desteklemediği cihazlar bu listeye ClockWorkMod’un sitesindeki bu adresten ulaşabilirsiniz; http://www.clockworkmod.com/rommanager . Peki aplikasyonu ROOT’lu cihazımıza kurduk ne yamamız gerekiyor. Tabii ki ilk önce mevcut ROM’un yedeğinin alınmasında Yukarıdakiresimdeki gibi Backup and Restore Bölümünden  Backup Current ROM seçeneğine basarak Yedek alıyoruz.

Daha sonra ROM Management bölümünden eğer ROM’u  internet üzerinden bilgisayarınıza yüklediyseniz Hafıza Kartına atıp Install ROM from SD Card diyerek kurulumu başlatıyorsunuz ya da aplikasyonun kendi arayıcısyla ROM arayıp internetten indirdikten sonra kurulumu başlatıyorsunuz.

Dikkat: Kurulum sırasında ekran tamemen kararabilir veya bembeyaz olabilir hemen telaş yapmayın çünkü bir süre sonra kendine gelecektir ve ROM’unuz hazır olacaktır.
Evet,böylece ROM nasıl yüklenir bilgi vermeye çalıştım umarım faydalı olmuştur. Bu arada CyanogenMod ROM hakkında bilgi öğrenip yazmayı düşünmekteyim. Biraz olsun Android forumlarını gezdiyseniz popüler olduğunu farketmişsinizdir. Ayrıca ROOT nasıl yapılır? Konusuna da değineceğim.

Kategoriler:
Uygulama Canavarı

Bir Cevap Yazın