background img
Ağu 22, 2012
0 0

Androidli Nikon COOLPIX S800c

Yazar

Android Canavarı olarak ne zamandır Android işletim sistemine sahip bir fotoğraf makinesi gelsin diye bekleyip duruyorduk. Uzun bekleyişimiz nihayet sona erdi. Mutlu sonun ismi Nikon COOLPIX S800c.

Nikon COOLPIX S800c Broşür

Nikon’un bu yeni modeli NIKKOR lense ve 10x optik yakınlaştırmaya sahip 16 megapiksellik bir dijital kamera. Fakat öncelikle kamera özelliklerini boşverip Android kısmına odaklanalım.

Kamera 3,5 inçlik OLED dokunmatik ekrana sahip ve bu ekran üzerinden kameranızı tıpkı akıllı telefonunuzu kullanır gibi kullanıyorsunuz. Android 2.3 Gingerbread işletim sistemi yüklü cihazda arayüz, az miktar değiştirilmiş klasik Android arayüzünden başka bir şey değil. Bu sebeple kullanımda bir yabancılık hissetmiyorsunuz.

Cihazın içerisinde Google Play uygulaması yüklü geliyor. Böylece Google Play üzerindeki bütün uygulamaları indirip kullanabiliyorsunuz. Peki bunun ne önemi var? Bunun sayesinde klasik bir fotoğraf makinesinde yapamadığınız birçok şeyi S800c ile yapabiliyorsunuz. Android varsa Facebook var, Twitter var, Instagram var ve şu an sayamadığımız ama sizin aklınıza gelen her şey var. Dolayısıyla normal bir fotoğraf makinesinde olmayan bir esnekliğe ve cihazdaki Wi-Fi bağlantısı sayesinde inanılmaz (En azından bir fotoğraf makinesi için) bir paylaşım olanağına sahip oluyorsunuz. Google Play’deki programlar yetmezse, Nikon’un kendi uygulaması olan my Picturetown programını kullanarak çektiğiniz fotoğrafları gönderebilir, internet üzerinden albümler oluşturabilir ve cihaz hafızasından bağımsız olarak bu albümleri sanki yanınızda taşıyormuş gibi görüntüleyebilirsiniz. Cihaz GPS özelliğine de sahip olduğundan, çektiğiniz fotoğraflara, fotoğrafın çekildiği konum bilgisini de ekleyebilirsiniz (geotagging).

Nikon COOLPIX S800c’nin belli başlı özelliklerini özetlemek gerekirse:

  • Google Play ile birlikte Android işletim sistemi
  • Wi-Fi ile kablosuz internet bağlantısı
  • 10x yakınlaştırma sağlayan (25mm-250mm) NIKKOR lens
  • 3,5 inç OLED dokunmatik ekran
  • Dahili GPS
  • 1080p video çekimi
  • Titreşim engelleme
  • ISO 3200’e kadar destek (Işık az olan ortamlarda daha net görüntüler)
  • 2 GB dahili hafıza (32 GB’a kadar olan SD/SDHC kartlarla arttırılabilir)

Nikon COOLPIX S800c Siyah Üst

Bu kadar güzel şey söyledikten sonra gelelim birçok insan için büyük sayılabilecek eksikliğe: Bu cihaz her şeyden önce bir dijital kamera, yani telefon özelliği yok. Wi-Fi olmayan bir ortamda 3G bağlantınızla fotoğraf paylaşmanız bu cihazla mümkün değil. Aslında telefon özelliğine ihtiyacı olmayan kullanıcılar için bu bir avantaj da sayılabilir, zira yurtdışı fiyatı 350 Dolar olan cihazı yurtdışından getirtmek istediğinizde telefon statüsünde gelmeyeceği için size daha az iş ve masraf çıkartacaktır.

Son söz olarak, Nikon COOLPIX S800c’nin Android işletim sistemine sahip olması en büyük avantajı. Böylece telefon özelliği olmasa da Skype ve benzeri programlarla sesli görüşme yapabilir, WhatsApp ile arkadaşlarınızla yazışabilir, hatta dahili GPS’i sayesinde bir navigasyon uygulaması yükleyip navigasyon cihazı olarak kullanabilir, sevdiğiniz oyunları yükleyip çok oyunculu olarak oynayabilirsiniz. Yapabilecekleriniz hayal gücünüze kalmış.

Kaynak: Nikon, Android Central

Bir Cevap Yazın