background img
Mar 6, 2013
0 0

Android’e Yeni Alternatif Ubuntu

Yazar

Bilindiği gibi Ubuntu, Linux tabanlı çalışan yani açık kod kaynaklı bir PC yazılımıydı.  PC’ye Ubuntu işletim sistemi kuran grup Canonical, 2013 yılı başında akıllı telefonlara ve tabletlere de işletim sistemi amaçladıklarını duyurmuştu. Beklenen haber Mobil Dünya Kongresi (MWC)  öncesi duyuruldu. Kongre’de ise Nexus cihazlar için geliştirilmiş bu yeni yazılım romlarının alfa hali kullanıcıların beğenisine sunuldu.

ubuntu-nexus-4-1

Canonical, MWC’de Ubuntu işletim sisteminin kullanıcı dostu arayüzünü detayları ile görücüye çıkardı. Tam anlamıyla dokunmatik olan bu işletim sistemi Android için bile ciddi bir rakip olarak karşımıza çıkabilir.

Ubuntu’nun kullanımı Android’deki 3 fiziksel düğmeyi bile gereksiz kılıyor. Yani bu yeni yazılımı kullanan bir telefon veya tablette ses düğmeleri ve kilit-açma/kapatma düğmesi dışında hiçbir fiziksel düğmeye gerek yok. Bunun yerine ekranın 4 köşesi kullanılmış. Bu arayüz MWC’de LG Nexus 4 üzerinde Ubuntu tasarım ekibinin başı Ivo Weevers tarafından tanıtıldı.

ubuntu-nexus-4-2

Ekranın sol kenarından sağa doğru yapacağınız kaydırma hareketi, sık kullandığınız uygulamalar listesini gösteriyor. Ubuntu, akıllı cihazınızda yüzlerce uygulama yüklü olsa bile sık kullandıklarınızı bu listeye eklemek istemeyeceğinizi bildiği için yalnızca favori uygulamalarınızı burada tutabiliyorsunuz.

Ubuntunun Nexus 4’te nasıl çalıştığını videodan izleyebilirsiniz.

Aşağıdan yukarı kaydırma hareketi ise uygulamaya ait seçenekleri gösteriyor. Son açılan uygulamalar arasında geçiş yapmak için ekranın sağ kenarını kullanıyorsunuz. (Windows üzerinde Alt-Tab kombinasyonu veya bazı özel Android ROM’larda Home tuşuna basılı tutmak gibi)

Dikkatinizi çekmiştir Ubuntu da her hareket birbiri ardına sıralanmış ve akıcılık  gayet iyi bir kullanım sunuyor. Bunun sebebi Ubuntu’nun arada bir Java motoruna bağlı olmaksızın cihazın sürücüleriyle doğrudan iletişime geçmesi. Aslında bu durum Ubuntu’ya has bir özellik değil Linux tabanlı olmasının getirdiği bir artı.

Aynı özellikler aşağı yukarı tablet versiyonunda da bulunuyor. Tablet versiyonunu akıllı telefonunkinden ayıran en önemli özellik çoklu kullanıcı desteği olarak görünüyor. Tabletler ev içinde farklı kişiler tarafından kullanılabildiği için çoklu kullanıcı desteği faydalı olabilir. Her kullanıcı kendi şifresi ile oturum açabiliyor ve tableti kendi istediği şekilde özelleştirebiliyor.

Cononical’den Mark Shuttleworth’ün anlatımıyla tablet için Ubuntu işletim sisteminin nasıl çalıştığına bir göz atalım:


Bu video da kullanıcı deneyimiyle Ubuntu’nun tablette nasıl çalıştığı üzerine:


Canonical halihazırda Galaxy Nexus, Nexus 10 ve Nexus 4 için özelleştirilmiş ROM dosyaları sunuyor. Bu cihazlarda Ubuntu kurmak biraz meşakkatli, ama detaylı kurulum yönergeleri de var.

Tabii her mobil işletim sisteminde olduğu gibi Ubuntu için de önemli olan uygulama ekosistemi. Ubuntu bu noktada geleneksel programlama dillerine güveniyor zira birçok geliştirici bunları kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca temeli Linux olduğu için halihazırda kullanılan birçok uygulama zaten (teoride) Ubuntu ile uyumlu ve çalışmaları için yalnızca bir arayüz değişikliği gerekiyor.

Ubuntu’ nun Nexus haricinde hangi cihazlara geleceğini sonraki yazılarımızda paylaşacağız.

Kaynak: GSMArena

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın