background img
May 27, 2013
0 0

Android Telefonuzdan Sesli Komutlarla Evinizi Yönetebilirsiniz

Yazar

Ev ve ofiste elektronik cihazları sesle kontrol etmek Holywood filmlerinde sıklıkla gördüğümüz bir sahne; ancak bu yazımızda siz android severlerle paylaşacağımız bilgiler ve video tamamen teknoloji düşkünü bir kişi tarafından oluşturulan bir düzeneği anlatıyor. Bakalım Doug Gregory isimli dostumuz Nexus 4, bazı uygulamalar ve elektrikli düzenekler yardımıyla evini nasıl sesle komuta ediyor, hep beraber keşfedelim.

CES 2013’te tanıtılan Samsung’un Android işletim sistemli buzdolabı, LG’nin Akıllı Beyaz Eşya serisi ve Dacor’dan Android işletim sistemli fırından sonra yine android işletim sisteminin günlük hayatı kolaylaştırdığı bir yazı ile sizlerleyiz. Aşağıda 03:36 dakikalık bir kısa videosunu da izleyebileceğiniz bu şovu gerçekleştirmek için Gregory’nin kurduğu düzeneği çalıştıran en temel uygulama Tasker. Tasker’ın yanı sıra şovda rol alan diğer uygulamalar ise; birer Tasker eklentisi olan AutoVoice ve AutoRemote, NetFlix, Yatse ile birlikte XBMC ve AutHomationHD.

İşin ağır yükünü AutoVoice Recognizer yani otomatik ses algılama işlevini Google Now ile senkronize olarak yapan AutoVoice eklentisi çekiyor.

Gregory’nin Nexus 4’ünde yüklü olan Tasker uygulamasında tanımlı onlarca Tasker profili kullanıcının ağzından çıkacak cümleleri dinliyor ve algıladığı bir kelime veya cümlede direk olarak önceden tanımlanmış aksiyonu aktive ediyor. Bu profiller sayesinde ışıkların açılıp kapanmasından, parlaklıklarının arttırılıp azaltılmasına; bizzat telefonu komuta etmeye  ve Google TV üzerinde çalışan AutoRemote uygulamasına mesaj göndermeye kadar pek çok işlem gerçekleştiriliyor.

Yatse sayesinde XBMC’nin çalıştığı masa üstü bilgisayarı kontrol edebiliyor ve ses ve görüntü oynatabiliyor.

Home Automation yani ev otomasyonu kısmını ise Micasaverde VeraLite hallediyor. Android işletim sistemi bu ev kontrol sistemiyle AutHomationHD isimli uygulama sayesinde iletişim kuruyor ve elektrik düğmelerini sesle komuta etmesini sağlıyor.

Dilerseniz şimdi videoyu izleyelim ve evimizi androidin gücünü kullanarak sesle nasıl kontrol edebiliriz görelim. 

Peki evimizde buna benzer bir sistem kurmak istersek cebimizden çıkacak olan rakam nedir?

Micasaverde’nin VeraLite ev kontrol sistemine 180 dolar gibi bir rakama sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra  Z-Wave kontrol düğmelerinin tanesine yaklaşık 50 dolara sahip olabilirsiniz.

Google Play Store üzerinden satın almanız gereken uygulamalara da yaklaşık olarak 10 dolar gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Kaynak: Android Authority

Kategoriler:
Android Haberleri

Bir Cevap Yazın